• Welcome to Български Националистически Форум. Please login or sign up.

Welcome to Български Националистически Форум. Please login or sign up.

03 April 2020, 19:51:38

Login with username, password and session length

Top Posters

Hatshepsut
10370 Posts

Шишман
1454 Posts

Panzerfaust
288 Posts

Лина
242 Posts

Theme Select

thumbnail
Members
  • Total Members: 72
  • Latest: Gergana
Stats
  • Total Posts: 13008
  • Total Topics: 1236
  • Online Today: 97
  • Online Ever: 420
  • (13 January 2020, 09:02:13)
Users Online
Users: 1
Guests: 42
Total: 43

Васил Левски - Апостолът на свободата

Started by Hatshepsut, 18 August 2018, 15:03:12

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cekupamasekirata

ВАСИЛ ЛЕВСКИ -ЕДИН Е ТОЙ - ВЕЛИК БЪЛГАРИН, ГЕРОЙ!

19 февруари -ден във който всички птици плачат,
ден във който всички майки български потъват
в черно със надежда към небето взор отправили,
миналото на герои наши не забравили!

В очите сини болката прозира,
силна воля, буден ум и непреклонност
напират в израза на тоз герой
предаден от един...копой !
Губи себе си...го каза,
от народа си не се отказа,
до последно вярваше в борбата,
истината, свободата!

Кажи, Апостоле, кажи,
гениален политик си ти,
как мога да се примиря
със болката и със смъртта,
която рано те отне
и с тези наши врагове?!
Неща страшни ще ти кажа,
каква у нас е ще разкажа.
Ний сме в тайна окупация,
американска корпорация-
икономически убийци
и джагали кръвопийци!
Еврофондове и господари,
олигархия, и говедари,
софийската вода е френска,
а сириецът с кръв немска.
Превземат ни с дълг,не с меч,
за тях  животни сме, дивеч,
референдум, демокрация,
това е шоу, агитация!
Наричат ни народа прост,
а все някой ни е гост,
българинът се раздава,
пере пари,краде,продава....
Срамувам се, а знам че си
около нас и как търпи
душата твоя преродена
агонията на тоз народ,ще взема
сечивото си секира,
турчинът ме днес нервира,
не той, аз ще сека,
както сече нас пет века!
Желанието ти не уважиха,
къде погребаха те, натъжиха
мен и български народ,
Аспарухов славен род!
И в тоз дъждовен,мрачен ден,
всели се в нашите души, във мен!

Няма вече знам такъв да се роди,
няма, туй и турците го казват,
няма, знам, но мене ме боли,
кои на внуци си за него ще разказват?
Апостолът днес свети на небето,
заканва се със пръст от висинето
на земните, продажните чеда
поставили народа ни в беда!
Искам, много искам да възкръсне,
искри, надежда да разпръсне,
да стопли българско сърце,
сила, кураж да ни даде!

Събуди се, Дякон Левски и глави сечи,
наред карай, не прескачай, слушай как мучи
турчин рязан, ром крадлив и дръглив помак
и как днес ни язди всякой чужд дивак!
Събуди се, ако нямаш с кво,
ще ти дам мойто сечиво,
че сърце ми веч не трае
с тез чалми на криеница да играе!
Събуди се, Дяконе, стани
или просто мен при себе си вземи.

Геният на националната ни революция е герой на България, Апостол на свободата, на справедливостта и на равенството пред закона. Обесването на Васил Левски е ден на печал, но силата и любовта му към отечеството ще пребъдат ! След преминаването от Юлианския към Григорианския календар или от стар към нов стил 18 февруари, но аз не го признавам. За мене е 19.02. Не е ли срамно,че гроба си не знае Дякон Левски ами на всичко отгоре и датата му сменяват. Героят се обръща 300 пъти в гроба си , където и който явно никой със сигурност не знае къде е .

19 февруари -ден във който всички птици плачат,

ден във който всички майки български потъват

в черно със надежда към небето взор отправили,

миналото на герои наши не забравили!

Губи себе си...го каза,

от народа си не се отказа,

до последно вярваше в борбата,

истината, свободата!

Болката в сърцето ще изтрия,

ако трябва ще да я изпия,

но не ще ви се предам,

мръсна паплач, чужда сган!

sekirata 146 godini ot obesvaneto na Vasil Levski

sekirata Vasil Levski ne umira - pesen na sekirata

sekirata 143 godini ot gibelta na Vasil Levski

sekirata Subudi se Diakon Levski

sekirata Obesvaneto na Vasil Levski

Moralnoto padenie na edin narod

Събуди се, Васил Левски,

народът ти секат на трески

виновен си е сам-търпи,

а в мен горчи, боли.

Това не става на държава

народът вече се предава,

повечето избегаха,

поболяха се, измряха!

Народе??? - Питаше ни ти,

но кой те чува ми кажи?

Народ-зомбирана рая,

от Дявола очакваща пая!

Болката в сърцето ще изтрия,
ако трябва ще да я изпия,
но не ще ви се предам,
мръсна паплач, чужда сган!

Този стих който избра
пълен е с остри слова-
мои истинни и с болка,
возим се в момента на...триколка!
Ходя винаги пеша,
сега ще се престраша
в чужда тиня ще нагазя,
но народа си НЕ мразя!!

Не съм Ботев, не съм Левски,
но не ще ме насекат на трески,
със перото си се боря,
няма друго как да сторя,
окована съм в "окови" във дома си....sorry!

И това ли е случайно,турци,а? Както и как измряха всички участващи във филма "Козият рог"?!

На 74-годишна възраст почина актьорът Илия Добрев, чиято най-известна роля е на Васил Левски във филма "Демонът на империята", съобщи Съюзът на артистите в България.
Илия Добрев е роден на 10 февруари 1942 г. в Хасково. Завършва НАТФИЗ в класа на професор Стефан Сърчаджиев и Методи Андонов.
Във филма "Демонът на империята" се снима през 1971 г.
Освен актьор, Илия Добрев е и режисьор.
Има над 45 постановки и над 180 роли, от които над 40 в киното и телевизията.
В телевизионния сериал "Демонът на империята" на режисьора Вили Цанков Илия Добрев изпълнява ролята на Васил Левски, за което споделя:
"Левски ми помогна да запазя честността и откровението в себе си и да продължа да мечтая".
От 1975 г. тое е преподавател по актьорско майсторство за драматичен театър в екипа на проф. Стефан Данаилов в продължение на повече от 30 години.
Носител е на множество театрални награди, сред които наградата на Съюза на българските артисти за най-добра мъжка роля през 1975 г. за ролята на Кратун в "Напразни усилия на любовта" от Уилям Шекспир, Първа награда за мъжка роля на Прегледа за българска драма и театър (1976) за ролята на Тодор в "От земята до небето" от Никола Русев.
За ролята на проф. Преображенски в "Кучешко сърце" отново получава наградата на Съюза на българските артисти за най-добра мъжка роля през 1988 г.

МЕДИИ...И ХОРА ВСИЧКО В ТЕЗИ ГЛАДНИ ВРЕМЕНА ЗА БЪЛГАРИТЕ СЕ КУПУВА ! ЛЪЖИ, ПРОДАЖНИЦИ СТЕ ! КОЙ ПЛЮЕ ПО НАЦИОНАЛНИТЕ НИ ГЕРОИ И ТО СЛЕД ГОДИНИ НАРЕД!? НАГЛАСЕНА РАБОТА, ДОСЕГА КЪДЕ БЯХТЕ, ПРОДАЖНИЦИ БЪЛГАРСКИ, ГАДИ МИ СЕ ОТ ВАС ! МОЛЯ СЕ ДА СКОЧИ ОТ ГРОБА И ЛЕВСКИ, И КАРАВЕЛОВ, И ВСИЧКИТЕ, НО ЗАЩО СЕГА ЩЕ СТРАДА ЦЯЛ БЪЛГАРСКИ НАРОД ЗАРАДИ ШЕПА....ГАДИ МИ СЕ ОТ ВАС, ОПРАВЕТЕ ПЪРВО ЖЕНИТЕ СИ, КОИТО ХОДЯТ РАЗПАСАНИ ПО СВЕТА, А ПОСЛЕ РОВЕТЕ В ГРОБОВЕТЕ НА ГЕРОИТЕ НИ ! Оооо.... НЯМАМ ДУМИ, ДАНО ГОСПОД СИ ЗНАЕ РАБОТАТА. НЕ ЖЕЛАЯ В БЛОГА СИ ЧУЖДИЦА И ПРОДАЖНИЦИ ! ЯСНО ?! Особено анонимки, тролчета и менте двойни профили ! А тези дето са се продали на чуждицата ЗА ПАРИ И ИЗГОДА, защото там живеят и са приели чуждото- ПРАВ ВИ ПЪТ ! Но не с мен, не при мен, не на мен ТЕЗИ НОМЕРА!

стихове и клипове А.Х.Т.sekirata cekupama

На злобата ще се изсмея във очите,
на разни там присъди и обиди,
защото съм високо в висините
и никой мен не може да ме съди!

САМО БОГ МОЖЕ ДА МЕ СЪДИ!

А.Х.Т. cekupama sekirata
sekirata cekupama

Лина

Quote from: Шишман on 18 February 2020, 18:37:45Предполагам това е част от борбата ти срещу православната вяра. Няма значение че автора на книгата е бесен комунист, важното е да плюем по църквата.

Не лъжи, не е бил комунист.

Шишман

Quote from: Лина on 20 February 2020, 17:56:26Не лъжи, не е бил комунист.
Няма начин да не е бил, ако книгата е издадена 1945г. Лина ако може не обсъждай мненията ми не са за тебе.

Лина

Така е, тъпотията ти не е за мен, тя всъщност за никого не е подходяща  :judge:
Ама  да знаеш, че човека е роден 1874, а е починал 1953г.

Шишман

Quote from: Лина on 20 February 2020, 18:36:42Така е, тъпотията ти не е за мен, тя всъщност за никого не е подходяща  :judge:
Ама  да знаеш, че човека е роден 1874, а е починал 1953г.

Да тъп съм, не ме чети и обсъждай.

Hatshepsut

Акад. Косев: Заслугата на Левски е, че направи от покорните българи народ, борещ се за държава

Акад. Константин Косев

Историческата заслуга на Васил Левски за България е, че от покорните българи, поданици на падишаха, той направи съвременен народ, народ с претенции, който се бори за собствената държава.

Левски е уникално историческо явление, истинско чудо на природата. Буди изумление способността му, подобно на същински магьосник, рязко да тласне и ускори българската освободителна кауза, която само за няколко години стига до възстановяване на българската държава. Подобно на Христос, Левски сякаш отново оживява след бесилото.

Това пише акад. Константин Косев в новата с книга "Васил Левски. Дълг и чест".

Всеки смята, че познава Левски, даже по някой път си мисля, че всеки си е изградил собствен образ, собствена представа за него и ревниво я пази. Много от нещата, които се пишат и говорят, са плод на измислици и фантазии, тъй като личността на Дякона е изключително голяма в българската история, една крупна фигура.

Левски се радва на голяма любов от хората, защото това е един удивителен човек, неповторим.

И всеки е силно притеснен като вижда такава съвкупност от лични качества и достойнства, които не всеки може да притежава. Не само всеки, ами изобщо никой.

Необикновена, неповторима личност е Левски! Човек се смайва като научава все повече и повече за него като легендарна личност, като герой, като куп от безкрайно ценни човешки качества. Понеже не притежаваме тези качества, изпадаме малко в почуда що за личност е, каква е тази личност. Ако не беше в българската среда, той е от тия хора, които щяха да добият световна известност. Той и сега е световноизвестен, но щеше да бъде много популярен в глобален мащаб.

Ние главно го ценим за това, че си е наш исторически герой, обаче искам да обърна специално внимание, че тези легенди, които се говорят за него са често пъти плод на някаква фантазия. А, ние като историци придаваме главно значение за това да си отговорим на въпроса: Каква е историческата заслуга на Васил Левски за България?

Историческата му заслуга с две думи: От покорните българи, поданици на падишаха, той направи съвременен народ, народ с претенции, който се бори за собствената държава.

Въпросът е как го прави, защото и други борци през Възраждането също се стремят към възстановяване на българската държава, но не се получава? Левски обаче преживява една еволюция, едно израстване, което е просто смайващо!

Той започва през 1862 г. като участник в легията на Раковски, след това минава като знаменосец в четата на Панайот Хитов и лека-полека трупа опит и израства, и то смайващо бързо. Обесен е и загива през февруари 1873 г.. Само 5 години по-късно държавата България се появи на европейската карта. Пита се той има ли заслуга? Отговорът е: Най-голямата! Защото, ако искаш да имаш държава, ако искаш да станеш политически субект, то не може само да си седиш и нищо да не правиш, трябва организация да има.

Левски е пробвал с четите вече и е много разочарован, защото четата си минава, османската власт е много силна, бързо ги ликвидира, към четата никой не се присъединява, защото ги е страх и защото не знаят какво да правят. Както казва един мисионер по това време, макар да звучи малко обидно – българите са кротки хора и си гледат търговийката и рахатлъка, само коментират международната политика, ама не се бъркат, така че от такива хора едва ли може да се очаква бунтове и въстания. Най-интересното е, че тези думи са казани точно когато Левски прави организацията, ама тя не се вижда. Мисионерът не знае какво става, а в това време Левски работи.

Той си дава ясна сметка, че срещу българската национална революция стои много силен противник. Османската империя може да се намира в процес на разложение и упадък, обаче тя притежава изключително големи ресурси, особено в сферата на силата. Има армия, добре въоръжена, освен това на нейна страна са Великите сили, които държат за нейното запазване, тъй като имат интерес. Противникът е много силен. Мислите ли, че Левски не е забелязал това?!.

Най-напред той разбира, че с чети не може, трябва промяна на тактиката и стратегията. Левски стигнал до убеждението, че трябва самият народ да се организира и там трябва да се създадат тайни общества. Тогава ги нарича така, а това са бъдещите комитети. Ама трябва някой да го направи, ама никой не се наема. Той смята, че това е изходът – трябва да се направи организация – вътрешна революционна организация.

Тогава Левски произнася тази прочута фраза, която съобщава на своя войвода Панайот Хитов: Ако спечеля, печели цял народ, ако загубя, губя само себе си!

След като срещнал неверие в Михаил Греков, заминава за Букурещ, Румъния, където е главното средище на българската емиграция. Среща се с различни видни личности, големи патриоти. Споделя си идеята и не може да намери у никой разбиране. Защо? Защото идеята е чудесна, ама някой трябва да я направи. От идея до реализация, има огромна разлика. И когато видял, че няма кой в Букурещ и в емиграцията да го подкрепи казал: аз ще го направя. Там се намерили родолюбиви българи, получил дребна сума и Левски преминава предприема първата си обиколка в страна.

Днес Васил Левски е знаме на всички, даже някой път ми идва на ум, че сякаш хората са го приватизирали. Всеки си е закачил портрета, даже по трамваите, вкъщи, навсякъде и това е: моят Левски. А пък политическите сили винаги, те на кого да се опрат – на Левски и Ботев.

Най-светлите личности и затова те ги експлоатират, просто ги приватизират и с тях напред, защото знаят, че така ще спечелят повече привърженици, всеки се надява на това. А те са добро знаме, хубаво знаме, велико знаме. Мисля, че до голяма степен е профаниран Левски, те го разглеждат като икона, не могат да проумеят що за човек е това, трудно се проумява.

Народът не се замисля, той го гледа като реликва и толкова. Политиците го използват като символ и като знаме.

Визитка: Акад. Константин Косев, историк, бил е министър и депутат, преподавател в СУ ,,Св. Климент Охридски", заместник-председател на БАН /1996-2007 г./. Автор е на 8 монографии, 15 студии и много научни статии. Научните му интереси са свързани с Възраждането, борбата за национална независимост и дейността на нашите революционери, Освобождението (1877-78 г.) Между по-важните му трудове са: ,,Априлското въстание постигна политическата си цел", ,,Бисмарк, Източният въпрос и Българското освобождение 1856 – 1878 г.", ,,Германската общественост и Източния въпрос 1871 – 1878 г." и др. През 2017 г. беше премиерата на книгата му ,,Васил Левски и възкресението на България".

http://epicenter.bg/article/Akad--Kosev--Levski-napravi-ot-pokornite-balgari-narod--boresht-se-za-darzhava-/207049/11/0

Шишман

И тоя е академик. Българите никога не са били покорни, но след кърджалийките времена - съвсем вече не са били покорни и това е доста преди Левски.

Panzerfaust

Другарят Косев е бил депутат и министър от БСП. Говори с клишета като провинциален даскал. Докато не се изринат такива, няма да имаме нито нормална наука, нито нормална литература.

Шишман

Quote from: Panzerfaust on 21 February 2020, 11:56:04Другарят Косев е бил депутат и министър от БСП. Говори с клишета като провинциален даскал. Докато не се изринат такива, няма да имаме нито нормална наука, нито нормална литература.
Нито нормална държава. Обаче ми е струва че изриването на тия е почти невъзможно. Те създадоха вече други такива, но млади и така злото се предава и за напреде.

Panzerfaust

Quote from: Шишман on 21 February 2020, 14:09:20Нито нормална държава. Обаче ми е струва че изриването на тия е почти невъзможно. Те създадоха вече други такива, но млади и така злото се предава и за напреде.
За съжаление, май си прав. Без някакъв значим катаклизъм няма да стане, тия са се окопали здраво и се възпроизвеждат.