• Welcome to Български Националистически Форум. Please login or sign up.
 
Welcome to Български Националистически Форум. Please login or sign up.

21 September 2019, 02:19:17

Login with username, password and session length

Theme Selector





Recent

Members
  • Total Members: 47
  • Latest: tzviata
Stats
  • Total Posts: 10104
  • Total Topics: 1153
  • Online Today: 27
  • Online Ever: 296
  • (29 July 2019, 04:32:47)
Users Online
Users: 0
Guests: 21
Total: 21

Любими исторически образи

Started by Hatshepsut, 04 August 2018, 22:30:24

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Hatshepsut

Поетът Димчо Дебелянов
Обработена снимка от Royal Bulgaria in color


Hatshepsut

Цар Калоян и царица Целгуба
Художник: Васил Горанов


Hatshepsut

Паисий Хилендарски
Художник: Васил Горанов


Hatshepsut

Петър Кунчев, брат на Васил Левски
Художник: Васил Горанов


Hatshepsut

Генерал Никола Бакърджиев
(1881-1954)

По време на Първата световна война Никола Бакърджиев e началник на Оперативната секция в Щаба на Българска Армия.

На 24 март 1916 г. е назначен за командир на дружина в 1-ви пехотен софийски полк, с който участва във войната Румъния и овладяването на Тутраканската крепост. На 25 ноември 1916 отново е върнат на старата си длъжност в Щаба на армията. На 16 март 1917 година е повишен в чин подполковник, а от декември 1917 г. е изпълняващ длъжността началник на Оперативното отделение при Щаба на действащата армия. През април 1918 година е командирован на Западния фронт.

На 1 ноември 1919 година е повишен в чин полковник, а на 25 ноември същата година е назначен за преподавател във Военна академия ,,Георги Стойков Раковски" и временен началник на Военноисторическата секция при Щаба на армията. От пролетта на 1920 година е командир на 3-ти пехотен бдински полк, след което от 1 април 1921 г. е командир на 7-ми пехотен рилски полк, а по-късно - командир на 9-и пехотен пловдивски полк. От 11 август 1922 година е председател на Военноисторическата комисия към Щаба на армията. От 4 юли 1923 до 26 май 1926 г. е началник на Втора военна област в Пловдив.

На 6 май 1926 г. е произведен в чин генерал-майор. От 26 май 1926 до 11 януари 1929 г. заема длъжността началник на Щаба на войската. От 11 януари 1929 до 31 януари 1931 г. е министър на войната във второто и третото правителство на Андрей Ляпчев, но след обществения скандал с Шпионската афера подава оставка и от 31 януари 1931 г. отново заема длъжността началник на Щаба на войската. На 6 май 1934 г., в навечерието на Деветнадесетомайския преврат, подава оставка в знак на протест срещу назначаването на председателя на Военния съюз Атанас Ватев за военен министър.

На 15 май 1930 е произведен в чин генерал-лейтенант, а на 16 май 1934 в чин генерал от пехотата и уволнен от армията. Сътрудничи на Военноисторическата комисия при Генералния щаб. През 1943 г. е поканен за министър на войната, но отказва.

Генерал от пехотата Никола Бакърджиев умира на 21 март 1954 г.


Hatshepsut

Великият български костурски войвода Васил Чекаларов (1874-1913)
 
Васил Чекаларов е родом от село Смърдеш, Егейска Македония. Той е голям български патриот, ярка фигура, каквато се ражда много рядко, роден водач и войвода на ВМОРО, наложил се като лидер на организацията в своя роден край, необикновено смел и храбър, който води война на много фронтове както срещу турците, така и срещу гръкомани и гърци разбойници, участник в Илинденско-Преображенското въстание от 1903г. и в Балканските войни 1912-1913г., загинал за величието и обединението на България, убит и обезглавен от гръцките варвари на 9 юли 1913г.



Hatshepsut

Стоян Чомаков - картина на Васил Горанов

Д-р Стоян Иванов Чомаков е български общественик, политик и лекар, виден борец за църковна независимост. Той е дописен (1881), по-късно действителен член (1884) на Българското книжовно дружество. В дома му в Пловдив днес се помещава Пловдивската градска художествена галерия.

От 1881 г. е дописен член на Българското книжовно дружество (днес БАН), а от 1884 г. и почетен член. Народен представител е в 4 ВНС и 5 и 6 ОНС. В периода 29 юни-20 август 1887 г. е министър на просвещението в преходното правителство на Константин Стоилов. Д-р Стоян Чомаков умира на 23.11.1893 г.



Hatshepsut

Андрей Ляпчев - картина на Васил Горанов



Андрей Тасев Ляпчев (1866-1933) е български политик от Македония. Изявен участник в Демократическата партия, през 1923 г. той се присъединява към Демократическия сговор и е начело на неговото умерено крило до смъртта си. Той е министър-председател в правителствата управлявали България от 1926 до 1928 и от 1928 до 1931. Член-учредител е на Македонския научен институт.