• Welcome to Български Националистически Форум. Please login or sign up.

Welcome to Български Националистически Форум. Please login or sign up.

09 August 2020, 22:47:59

Login with username, password and session length

Top Posters

Hatshepsut
11154 Posts

Шишман
2950 Posts

Лина
519 Posts

Panzerfaust
507 Posts

Long time ago
502 Posts

Theme Select

thumbnail
Members
Stats
  • Total Posts: 16568
  • Total Topics: 1276
  • Online Today: 45
  • Online Ever: 420
  • (13 January 2020, 09:02:13)
Users Online
Users: 0
Guests: 25
Total: 25

Грозни страни на национализма

Started by Шишман, 26 May 2020, 17:06:41

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Шишман

02 July 2020, 09:40:08 #120 Last Edit: 02 July 2020, 09:48:35 by Шишман
Quote from: Лина on 01 July 2020, 23:22:42Напротив, повечето имат прохристиянски настроения.
Бе да взема и аз да напиша една глава за Новия завет и аз ги умея тези работи с перспективата и преувеличенията.

Не знаеш, какво пишеш. С писанията си не обиждаш само мене, но и целият български народ. Отделно това са думи за собственото ти осъждане.

Шишман

Прави впечатление че доста националисти ползват чуждици, макар да си има българска дума за даденото нещо. Това никак не е хубаво и за мене е даже анти-националистическо.
Funny Funny x 2 View List

Panzerfaust

Като не си наясно, не говори, че става смешно...

Я да видим сега - български ли са любимите ти думи хайдутин, кама, силях, ятаган? :dance: 

Шишман

03 July 2020, 17:16:54 #123 Last Edit: 03 July 2020, 17:20:32 by Шишман
Quote from: Panzerfaust on 03 July 2020, 13:41:52Като не си наясно, не говори, че става смешно...

Я да видим сега - български ли са любимите ти думи хайдутин, кама, силях, ятаган? :dance: 
Когато има българска дума не е редно да се ползва чуждица. Само не казвай че чуждиците са нещо добро.
Какъв е произхода на думата "кама", това не го знам ?

FELDMARSCHALL

Впрочем в световен мащаб много от езиците губят идентичност и се уеднаквяват поради навлизането на английски думи и термини особено с развитието на технологиите. Английският стана като латинският по времето на Римската империя, но разликата е че той е глобален вариант за комуникация, докато латинският е бил главно в рамките на Римската империя. С грък или румънец например само на английски мога да се разбера. :laugh:

Шишман

Quote from: FELDMARSCHALL on 03 July 2020, 17:32:28Впрочем в световен мащаб много от езиците губят идентичност и се уеднаквяват поради навлизането на английски думи и термини особено с развитието на технологиите. Английският стана като латинският по времето на Римската империя, но разликата е че той е глобален вариант за комуникация, докато латинският е бил главно в рамките на Римската империя. С грък или румънец например само на английски мога да се разбера. :laugh:
Да гоорете английски, може и други езици, но е добре да си пазим нашият език.

Panzerfaust

Quote from: Шишман on 03 July 2020, 17:46:15Да гоорете английски, може и други езици, но е добре да си пазим нашият език.
А ти как го пазиш с турски думи като силях, кама и ятаган? И мога още 100 да ти изброя...
Funny Funny x 1 View List

Шишман

Quote from: Panzerfaust on 04 July 2020, 01:09:49А ти как го пазиш с турски думи като силях, кама и ятаган? И мога още 100 да ти изброя...
Работата е в това че за тия думи няма заместител. Ятаган не е турска дума, а балканска.Ако тези думи имаха заместител, то никога не бих ги ползвал. Между другото за думата кама не съм сигурен че е турска.

Panzerfaust

04 July 2020, 13:05:49 #128 Last Edit: 04 July 2020, 17:40:14 by Hatshepsut Reason: Корекция на линка
Кама е персийска дума, заета у нас през турски.
https://bg.wiktionary.org/

На български е кинжал, въпреки, че и това е заемка - руска. Определено предпочитам руските заемки пред османските (турски, арабски, персийски).

Ятаган пък изобщо не е балканска, а чисто турска дума.
https://en.wikipedia.org/wiki/Yatagan

Шишман

Quote from: Panzerfaust on 04 July 2020, 13:05:49Ятаган пък изобщо не е балканска, а чисто турска дума.
https://en.wikipedia.org/wiki/Yatagan
Уикипедията са сгрешили. И думата и оръжието са балкански. Идва от град Янина и за това ятаган. Иначе думата "кама" на мене ми допада. Темата обаче е за друго. Не е добре да се ползват чуждици, ако има българска дума.

Шишман

Българските националисти не обичат истината. Блокират я, банират я, крият и не понасят истината. После комунистите и евреите, както и пингвините са им виновни че народа не ги иска. 3а това и аз не искам да съм ...................

Лина

13 July 2020, 19:57:43 #131 Last Edit: 13 July 2020, 20:05:41 by Лина
Ако ще влизаме в подобни просташки полемики, няма как да не отбележа, че противниците на национализма са лъжци, ревящи манипулатори, мерзавци и прикрито мразят българите и не пропускат повод да ги иронизират, било то и с най - жалки сравнения.

пп Пропуснал си циганите и турците

Лина

Теб като те дразни национализма какво те интересува дали може да се комбинира с либерализъм или шопска салата? Занимавай се с нещата, които обичаш и харесваш.

Шишман

13 July 2020, 21:38:45 #133 Last Edit: 13 July 2020, 21:40:45 by Шишман
Quote from: Лина on 13 July 2020, 20:04:48Теб като те дразни национализма какво те интересува дали може да се комбинира с либерализъм или шопска салата? Занимавай се с нещата, които обичаш и харесваш.
Национализма не ме дразни - разсмива ме. В днешни дни някои  представящите се за такива, ме карат да се смея.  Става дума за хора, в които няма нищо национално и те  всъщност са лъжци, ревящи манипулатори, мерзавци и прикрито мразят българите и не пропускат повод да ни се подиграят, че не сме като тия на запад. Инак не ме интересува особено. Просто си правех изследване по въпроса.

Шишман

3лобата,егоизма и личната безсмислена и необмислена  отмъстителност са друга отвратителна черта на националистите ни. Това го срещам постоянно и мога да кажа че ме отвращава. 3а съжаление нещата са така прогнили, че лично аз не вярвам да се поправят, въпреки опитите на някои хора тука в този форум. На дело един се мъчи, а 2-ма развалят. Нямам пред вид мене.