• Welcome to Български Националистически Форум. Please login or sign up.

Welcome to Български Националистически Форум. Please login or sign up.

20 October 2019, 09:29:43

Login with username, password and session length

Theme Selector

Members
Stats
  • Total Posts: 10493
  • Total Topics: 1170
  • Online Today: 34
  • Online Ever: 296
  • (29 July 2019, 04:32:47)
Users Online
Users: 1
Guests: 20
Total: 21

• Спортните успехи на България през годините 5 0 5 1

Спортните успехи на България през годините

Started by Long time ago, 24 January 2019, 13:30:25

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Hatshepsut

32 години: Световният рекорд на скок височина все още е български

Стефка Костадинова - Златното момиче на България

,,Винаги съм имала този рекорд за български и съм щастлива, че той все още е наш, на България. За да стигна до него ми помогнаха най-вече моите български съпернички, които с конкуренцията извисиха летвата толкова високо. Също така и треньорът, целият екип, хората край мен, всички, които тогава бяха отговорни за просперитета на българския спорт". Това разказа Стефка Костадинова за поставения от нея рекорд преди 32 години.

На 30 август 1987 г. по време на Световното първенство в Рим българката преодоля летвата на 209 см. Тази кота маркира поредния връх в кариерата на феноменалната Стефка Костадинова, чийто световен рекорд е недостижим за отминалите 32 години. Атлетката е призната за абсолютен хегемон в дисциплината за всички времена и за една от най-великите в световната спортна история. Костадинова остава и до днес единствената българка, удостоена със спортен ,,Оскар", а в нейна чест на входа на Олимпийския музей в Лозана е издигната летва, отбелязваща височината на световния рекорд.

,,32 години не са малко, през 1987 г. изобщо не съм и предполагала, че това постижение ще се запази като световен рекорд толкова дълго. Със сигурност 209 см няма да са винаги върхът във възможностите на дамите да скачат на високо. Един ден и този резултат ще бъде подобрен, но искрено се надявам това да бъде направено отново от българка. Стискам палци на Мирела Демирева, която бележи значим прогрес напоследък," заяви Стефка Костадинова по повод годишнината.

https://www.vesti.bg/bulgaria/32-godini-svetovniiat-rekord-na-skok-visochinae-bylgarski-6099155

Stefka Kostadinova (2m09) World High Jump Record at World Chapionships in Rome 1987

Long time ago

28 години не беше подобряван и световен рекорд на Йорданка Донкова
Олимпийска шампионка от Сеул 1988, 4 пъти европейска шампионка, 5 световни рекорда

публикация от 2018 г.
---------------

На днешния 20 август се навършват точно 30 години от един от най-великите моменти в историята на българската лека атлетика. На тази дата през 1988 година легендарната Йорданка Донкова записва своя пети световен рекорд на 100 метра с препятствия.

На стадиона в Стара Загора Донкова спира хронометрите на 12,21 секунди, с което подобрява рекорда на друга българка - Гинка Загорчева.  Преди това през 1986-а тя подобрява най-доброто постижение на планетата на четири пъти.

Бягането от 12,21 секунди обаче остава в историята, тъй като рекордът се запази невероятните 28 години преди през 2016-а да бъде подобрен от Кендра Харисън.

Донкова е олимпийска шампионка от Сеул 1988, а в Барселона през 1992 добави и бронз към колецията си. Освен това има сребро от Световно първенство на закрито, както и четири европейски титли.

https://gong.bg/oshte-sport/drugi-sportove/multimedia/gallery/30-godini-ot-velikiia-rekord-na-iordanka-donkova-502207