| Submitted By: Калоѣнъ Бодоѵровъ Date: 26 Мар 2024, 23:49:00 Views: 548 |
| Summary: Прѣзъ цѣлата история е имало много народи, правописи и тѣхнитѣ съответни езици; и България никакъ не е изключение. Българската нация е сѫществувала за хиляди вѣкове, при това е и една отъ най-старитѣ въ този списъкъ. Българскиятъ езикъ е, реално, отъ голѣмо значение. Както цитира Ото Кронщайнеръ, Старобългарскиятъ Езикъ е станалъ културенъ езикъ за ситѣ Православни Християни и това е само единъ признакъ на важонста на Българщината. Другъ признакъ е самата ни писменость и историческитѣ ни приноси къмъ Европейския Континентъ и Източния му Дѣлъ: Глаголицата, Кирилицата и др. Сѫщо, прѣди Руссия да обере овациитѣ, за Царетѣ си и за прѣдпазването на Европа срѣщу Исляма, е нѣмало да има такова нѣщо като "Царе" (Цѐсаре) или Европа, която Руссия да защитава, безъ Канъ Тервелъ! Сѫщо е важно да се спомѣне, че Българската Кръвь е часть отъ нѣкой наши съсѣдни етноси; като въ Румънцитѣ и Македонцитѣ. Съврѣменнитѣ ни приноси сѫ всѫщностъ дости важно сѫщо! Безъ България е нѣмало да има компютритѣ, на които азъ пиша това и, на което вий навѣрно четете тази статия въ "Български Националистически Форумъ", Соларнитѣ Батерии, Дигиталниятъ Часовникъ, отъ който всички гледаме часа, защото сме бавни, Космическата Храна и МНОГО ДРУГИ! А правописа? Што правимъ съ него? Прѣзъ вѣковетѣ, отъ създаването на Кирилицата, ние сме имали богатъ наборъ отъ букви (буки), които сѫ били къмъ цѣли 44-45 общо! Обаче въ днешно врѣме имаме само 30 общо букви, лишената ни азбука имайки къмъ 15 по-малко отъ оригиналътъ! Неказвамъ, че не сѫ важни, всѫщностъ сѫ и базови въ звуковия съставъ ма Кирилицата, но защо се лишихме отъ тѣхъ? Защо е нашиятъ езикъ толкова различенъ отъ останалитѣ Словѣнски Езици? Макаръ и сега да си задавамъ този въпросъ, мога да ви дамъ хипотхетиченъ отговоръ: участието ни въ Южнословѣнската Езикова Подгрупа. Извѣстниятъ девизъ на Сьрбския Лингвистъ и Създатель на модерния Сьрбски Правописъ, Вукъ Караджичъ, е „Пиши, както говоришъ!“, което, исторически погледнато, е сасегналъ повечето Словѣнски Правописи, Българския сѫщо! Отъ 1921 г. до 1923 г. въ сила е Омарчевскиятъ Правописъ е билъ въведенъ, първиятъ драстично опростенъ слѣдосвобожденски правописъ въ България. по-късно прѣзъ 1945 г., правописътъ ни бива опростенъ за единъ послѣденъ пѫть, ставайки съврѣменния правописъ, на който пишемъ. Социалиститѣ прѣзъ тѣзи години, опростявайки правописа все едно сѫ незначителни знаци нахвърлени заедно, не осъзнавали колко ни отдалечаватъ отъ Старобългарския; а за модернитѣ мѣста, кѫдѣто сѣди голѣмиятъ еръ - тамъ точно сме най-осакатени! Допрѣди реформата е имало ясно правило за ероветѣ отъ голѣмия юсъ - ОТНЕТАТА НИ ЕТИМОЛОГИЯ. Виждате ли сега? Ний сме недооцѣненъ народъ, съ история, нежачителна за елита, съ езикъ и правописъ, разкѫсани. БОЛГАРЕ! СЪБУДИ СЕ! |
Rating: This article has not been rated yet. |