• Welcome to Български Националистически Форумъ.
 
avatar_Hatshepsut

Девалвация на ценноститѣ - български ордени и отличия за съмнителни личности

Започната отъ Hatshepsut, 17 Ное 2018, 08:07:31

0 Потрѣбители и 1 гостъ преглеждатъ тази тема.

Българиядържаваорден

Hatshepsut

Тази информация е от 2008г.

Георги Първанов награди Тодор Батков с орден "Стара планина"


Президентът на България Георги Първанов удостои с орден "Стара планина" I степен собственика на Левски Тодор Батков. Босът на "сините" получи най-високото държавно отличие заради големите си заслуги към републиката, активната си обществена дейност като меценат и спомоществовател в различни културни проекти, в строителството на духовни средища и на инициативи, свързани с развитието на българската култура, изкуството и спорта. Признанието идва на днешната 50-а годишнина на Тодор Батков.

"Днес имам честта да изпълня конституционния си ангажимент, желанието си и предложението на инициативния комитет да реализирам волята на държавните институции и да наградя Тодор Батков с най-високото държавно отличие. Трябва да се върнем назад в прехода и да си припомним първите стъпки на Тодор Батков като юрист и старши експерт в рамките на народното събрание по подготовката на новата Конституция на Република България.

Това бе един мощен старт в последствие той се реализира в една мащабна адвокатска дейност в създаването и развитието на една кантора, която има огромен международен авторитет. Най-специален акцент е приносът му в изграждането на кампанията "Не сте сами", която беше пример за социална ангажираност на човешките права.

Трябва да отчетем дейността му и като меценат в опазването на културно-историческото наследство и изграждане на архитектурни паметници. Не мога да подмина и дейността му като президент и акционер на Левски (София), чрез която не само се опитваше да издигне авторитета на българския спорт, но и да инвестира в ДЮШ, което е изключително важно", каза президентът Георги Първанов.

https://www.blitz.bg/sport/bg-futbol/georgi-prvanov-nagradi-todor-batkov-s-orden-stara-planina_12736.html

Hatshepsut

Орден "Стара планина": от Сорос до Янка Такева

 Ако някога ви се наложи да отговорите на въпроса какво е общото между Джордж Сорос, началникът на отдел ,,Преса" на канцеларията на краля на Испания, Силвио Берлускони, съпругата на президента на Република Малта, Лили Иванова и Емил Зулфугар оглу Каримов, доскоро посланик на Азердбайджан у нас, то смело отговаряйте, че всички са носители на орден ,,Стара планина".

Колко ли неща в България са наред, че и раздаването на висши държавни награди да минава гладко и без скандали?

,,Стара планина" е най-висшето държавно отличие. Според Закона за ордените и медалите на Република България той се дава на български граждани, които ,,имат изключително големи заслуги към Република България" или на чужди граждани, които ,,имат изключително големи заслуги за двустранните отношения с Република България и за развитието на международното сътрудничество, укрепването на сигурността и мира между народите, както и за защита на правата и свободата на човека".

По-обща формулировка от това, здраве му кажи. През последните десетина години полемиките около наградените с орден ,,Стара планина" май са почти толкова, колкото и случаите, в които обществото приема за достоен носителя му.

Орденът често става разменна политическа монета, с която не се отбелязват големи заслуги към републиката, а по-скоро се маркират приятелите и враговете на всяка власт.

Последният случай, в който мнозина повдигнаха вежди от недоумение във връзка с предложен за ордена, е съвсем пресен.

На 2 март, вицепремиерът и министър на образованието Миглена Кунева предложи за награждаване със ,,Стара планина" Янка Такева. Тя е предложана ,,заради приноса си към развитието на родното образование и по повод на 25-тата годишнина на водения от нея синдикат". Всъщност - вторият по старшинство орден в България ,,Св. св. Кирил и Методий", е специално предназначен за награждаване на български и чужди граждани, които имат значим принос за развитието на културата, изкуството, образованието и науката, но явно Такева е над неговото ниво.

Дали новият образователен министър не си купува спокойствие от страна на училищните синдикати с поредния орден ,,Стара планина"? И да не е така, съмненията в тази насока стоят в общественото пространство.

Малко история

Орден ,,Стара планина" е учреден на 4 август 1966 г. Тогава той е казионен орден, раздаван на чужди граждани и до 1989 г. с него са наградени 168 души. Орденът оцелява след промените и продължава да се дава само на чужденци.

След като през 1991 г. е отменена наградната система на Народната република България, което оставя без ордени българските граждани. Това се променя на 15 юли 1994 г, когато набързо е учреден орден ,,Голям кръст за граждански заслуги" (днес е известен само, като ,,За граждански заслуги") и обхватът на орден ,,Стара планина" е разширен за да може с него да се награждават и българи.
А причината е, че трябва да бъдат наградени футболистите от националния отбор, които по същото време стават четвърти на световното първенството в САЩ.

Така първите 27 българи наградени със ,,Стара планина" стават играчите и треньорите на националния футболен отбор.

През следващите години орденът остава с мътен статус. През 1995 г. няма наградени с него българи, през следващата година освен на няколко чужденци, орденът е даден на четирима оперни изпълнители и Стефка Костадинова, която става олимпийска шампионка на висок скок.

Практиката за масовото раздаване на ,,Стара планина" идва с президента Петър Стоянов, който още в първата година на поста дава 21 ордена, от които 11 на българи. До края на мандата си Стоянов раздава общо 189 ордена.

Наградната система на България е уредена едва на 13 юни 2003 г., когато в сила влиза Закон за ордените и медалите на Република България. Според него страната ни има шест ордена и един медал. Най-висшият е ,,Стара планина", следван от ,,Св. Св. Кирил и Методий". На трето място по важност са едновременно три ордена - ,,За граждански заслуги", ,,За военни заслуги" и ,,Мадарски конник", като последният е дипломатически. Отделно има орден ,,За храброст" и медал ,,За заслуга".

Вакханалията на Първанов

Истинската девалвация на най-висшата държавна награда идва по време на 10-годишния престой на Георги Първанов на поста държавен глава. Затова време той успя да раздаде 381 ордена ,,Стара планина" (обективно това отговаря на темпа, с който раздава наградата и неговият предшественик), като скандалите от това време не са един и два.

През март 2004 г. лидерът на ДПС Ахмед Доган получи ордена по случай 50-ата си годишнина и за ,,извънредно големите му заслуги в изграждането и утвърждаването на демокрацията, етническия мир и духа на толерантност в Република България".

През лятото на същата година Първанов издаде указ за награждаване със същия орден на юриста проф. Васил Мръчков - бивш главен прокурор по време на Възродителния процес.

Това беше използвано от Доган за разиграването на малък политически цирк. "Не може палачът и жертвата да бъдат на един и същ подиум във връзка с особените заслуги за изграждането на демократична България", обяви тогава Доган.

Напрежението набързо бе потушено, като Първанов измени собствения си указ и награди Мръчков с орден ,,Св. Св. Кирил и Методий".

Първанов даде ордена и на Иван Славков по повод 80-тата годишнина на Българския олимпийски комитет, на бизнесмена с нееднозначна репутация Петър Манджуков за ,,за изключителния му принос и заслуга за развитието на международните връзки и сътрудничеството на Република България с народите на Русия и ОНД", на Тошо Тошев за ,,изключителни постижения в журналистиката" и на бизнесмена и бивш собственик на ПФК ,,Левски" Тодор Батков.

За изпроводяк Първанов реши да удостои със ,,Стара планина" и своя вицепрезидент Ангел Марин. Премиерът Борисов директно заяви, че не вижда с какво Марин заслужава ордена, което става повод за прощална канонада между ,,Дондуков" 1 и 2. Дълбоко обиден, Марин върна ордена си.

По същото време върви и един друг скандал. Регионалният министър Лиляна Павлова предложи и президента на ,,Главболгарстрой" Симеон Пешов за същия орден.

Правителството тактично изчака това да стане след назначаването на президента Плевнелиев, но все пак беше поставен въпросът с какво Пешов заслужава най-висшата държавна награда. В крайна сметка предложението беше заметено и шефът на строителната компания остана без орден.

Ордените на Плевнелиев

Росен Плевнелиев драстично намали темпа, с който се раздават ордените ,,Стара планина". До момента той е дал едва 77 броя от него. Но и тук не липсват странности, изненади и скандали.

През 2012 г. със ,,Стара планина I-ва степен" се сдобиват две олимпийски медалистки от игрите в Монреал през 1976 г. и олимпийски шампион от игрите в Мюнхен през 1972 г. На следващата година ордени са дадени и на футболиста от 50-те Димитър Ларгов и фехтовача Васил Етрополски.

Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен получава ордена, но това е второто му удостояване с него (за първи път това става през 2006 г., когато той е премиер на Дания). Сред наградените е дори и председателят по федерацията на самбо Румен Стоилов.

Стоян Братоев, директор на софийското метро, също е с орден ,,Стара планина" - лично премиерът Борисов заяви, че ако сме живели преди 1989 г., Братоев щял да стане Герой на социалистическия труд. През миналата година с орден се окичи даже и Анастасия Мозер.

Единственият истински скандал дойде с награждаването на вселенския патриарх Вартоломей I със ,,Стара планина I-ва степен" за ,,усилията му за насърчаване на междурелигиозния диалог, както и за неговата ангажираност със съвременните проблеми на човечеството". В същото време той е добре известен с честите си изказвания и позиции в ущърб на България и нейната православна църква. Така и не стана ясно какво точно е наложило Вселенският патриарх да получи ордена.

А за да не се окаже, че българският патриарх Неофит е с по-ниски заслуги за България в сравнение с Вартоломей, и той бе награден в спешен порядък само 15 дни по-рано.

Стара планина в мъгла

Орденът ,,Стара планина" се раздава с такъв размах и сред толкова широк кръг, че е много трудно вече да се вземе на сериозно като най-висша българска държавна награда.

Още по-притеснителното е, че няма практика за сериозна обосновка на наградените, нито каквато и да е форма на обществено обсъждане. Обикновено това става в рамките на едно-две клиширани изречения в съответните правителствени постановления. Законът предполага, че едва ли не всяка организация, дори и нарочно сформиран граждански комитет, може да предлага лица за награждаване, а процедура за отнемане на ордена няма.

Липса и единен стандарт за това кой и за какво може да получи ,,Стара планина". Различните дейци на културата и спорта обикновено получават ордените си във връзка с техни кръгли годишнини, въпреки че това далеч не е правило, а и постиженията им могат да се подлагат на субективна оценка и винаги може да се пита защо този, а другия не.

За съжаление, едва ли може да очакваме, че скоро ще има преосмисляне на начина, по който се раздава ,,Стара планина". Нищо, че днес орденът е толкова девалвирал от безконтролно раздаване, че едва ли може да мине за сериозен знак на национална гордост и уважение.

 

Посланиците също си тръгват от България със ,,Стара планина", но това също не е правило. Например през 2015 г. с ордена се сдобиват бившите посланици на САЩ и Израел.

През същата година орденът ,,Мадарски конник", който принципно е предназначен за дипломати, е получен от посланиците на Швеция, Кувейт, Пакистан и Молдова. Може да се каже, че САЩ и Израел са по-важни партньори за България, но пък в близките години със ,,Стара планина" са си тръгвали и посланиците на страни, като ЮАР, Ливан, Южна Корея, Виетнам и Грузия.

Дежурното окичване със ,,Стара планина" на заминаващите си посланици породи мини скандал през 2013 г. Тогава френският посланик Филип Отие и германския Матиас Хьопфнер приключиха с мандатите си, но поради острите им позиции срещу кабинета ,,Орешарски" демонстративно не бяха предложени за каквато и да е била държавна награда.

Служебното правителство на Георги Близнашки все пак ги удостои със ,,Стара планина" през август 2014 г.

През годините стана сякаш и правило пенсиониращите се началници на отбраната също да получават ,,Стара планина".

Така се случи с генералите Никола Колев през 2006 г. и Златан Стойков през 2009 г. Най-висшият орден получи дори и генерал Симеон Симеонов през 2014 г., нищо че месец по-късно гордо оглави кандидат депутатската листа на ДПС в София. Само преди месец, обаче набързо с процедурни хватки бе свален от поста вицеадмирал Румен Николов. За него орден нямаше.

http://www.nabore.bg/statia/orden-stara-planina-ot-soros-od-qnka-takeva-2268-22

Hatshepsut

Орденът ,,Стара планина" за полковник Йордан Динев


Колко ли ще са вкусни свинете, ако ги храниш с рози? Този въпрос занимава главния герой на Маркес в книгата му ,,Няма кой да пише на полковника". Историята е за военен с големи заслуги в Хилядодневната война, който очаква, но така и не получава обещаната му от правителството пенсия. Бедният полковник...
Така е в Колумбия. В българският случай става дума за мноооого богат полковник. Това е бизнесменът Йордан Динев, който с брат си притежава и управлява империята ,,Диневи". Той не само е реализиран бизнесмен и милионер, но и почитан от властта носител на високия армейски чин. Министерски съвет го предложи за орден ,,Стара планина" Първа степен.

Защо му е на Динев тази награда? Най-краткият отговор е: да си попълни колекцията от пожелани неща. Така както е пожелал някога село Свети Влас, яхтите, колите, номерата за тях – до една 3333, русите и умни жени... Но това е тема от компетенцията на Адлер и Юнг...

Слабостите и хобитата са проблем на техните притежатели. Има и първенющина, без съмнение. Братя Диневи са постигнали една от изконите български мечти – сами да са си златната рибка. Изпълняват си обаче много повече от три желания.


Една от играчките на полковник Динев...

Богати са, бизнесът им върви, вършат благотворителност, дават работа и хляб на хиляди служители. Мнозина се натискат да са в техния кръг, мнозина им завиждат. Диневи имат ресурс да осъдят всеки, който ги нарече олигарси или се усъмни в законосттта на бизнеса им. Политици, управленци, хора на изкуството, медии и издатели, шефове на служби – всички те лелеят да се отъркат в лукса и богатството, да изкярят някой лев и благоволение. Стига се до крайности като военни частни паради на национални празници. Висши морски и полицейски чинове им рапортуват и козируват сякаш сме Свазиленд на крал Мсуати Втори... Свазиленд на Балканите...

За Йордан Динев ордена ще е поредният трофей в колекцията му от постигнати мечти, желания, приумици, хрумвания и глезотии. Сигурно е приятно, сигурно е триумфално, благо чувство. Никой не вярва, че преяждането с почести, слава и пари често е като преяждане със стриди и препиване с водка и шампанско. Като гледам братята и аз не вярвам.

За Динев е ясно, но какви са мотивите на правителството да предлага Йордан Динев за високото отличие? Оттам вече изброиха цял поменик от заслуги и трогателни действия на бизнесмена-патриот и благодетел. Това е публичната, формалната аргументация. Между редовете обаче надничат зависимостта и задкулисните връзки. Те не се признават публично. Правил го е някога Цицерон и е загубил главата си, защото Марк Антоний не харесвал да му се казва истината. 

В цялата ситуация изпъква и нещо перверзно, което няма как да подмина. Главният предложител брат Динев да бъде удостоен с ордена е военният министър, той и вице-премиер, лидер на ВМРО, шеф на фондация ,,ВМРО" - приказно богата с имоти, той и агент Дончо, а след това агент Иван - сътрудник на Шесто управление на Държавна сигурност. За Красимир Каракачанов става дума. Същият, който отрича да е получил и един лев от КТБ или фирми, свързани с КТБ – вярвате му естествено. Същият, който с готовност и плам се включи в проекта на Николай Бареков, а после напусна, когато КТБ бе фалирана, което засили съмненията за браковете му по сметка.

Според МС Йордан Динев заслужава отличието заради ,,заслугите му за запазване и популяризиране на най-добрите традиции на Българската армия и Българската православна църква". В прессъобщението пише още: ,,Офицер от резерва Йордан Динев подпомага изграждането на монументи, паметни плочи и барелефи, посветени на българската бойна слава и на воинската чест". Опитах да науча как Йордан Динев е получил званието полковник. Никъде, ама наистина никъде в томовете екзалтирани и рекламни текстове за него няма и дума за този епизод от живота му. В интервюта самият той разказва, че е започнал бизнеса, когато е бил 20-годишен. От онази 1988 г. до ден днешен се е занимавал само с управлението на над петдесеттте фирми. Няма армейска кариера, а и тя трудно се връзва с частното предприемачество и трупането на милиони, колекционирането на скъпарски коли и яхти.

Освен да е работил тайно за разузнаването? Българският Щирлиц? Не, не става, защото при Щирлиц няма кинти и бизнес. По-скоро българският Джеймс Бонд. И защо не – яхтите, колите и жените са налични. Пищов винаги ще се намери. Другият вариант е да са му дали пагоните, както преди време на Лили Иванова - за заслуги в областта на... Ако е така - да кажат, що мълчат. Нека всички се гордеем с него. И го направете генерал, по ще му отива към масонството.

Всъщност Йордан Динев може да е с повече заслуги от някои други носители на ,,Стара планина" – не е много трудно... Само не казвайте, че Динев вярва на славещите го ибрикчии. Презира ги и се забавлява с влиянието на облагите върху техните действия и кариери. Храненето на свине с рози продължава... 

Остава да узнаем само дали орденът ,,Стара планина" ще е с мечове или с ферарита. Не че има някакво значение.

https://frognews.bg/novini/ordenat-stara-planina-polkovnika-milioner-iordan-dinev-mechove-ili-ferarita.html

генерал Жеков

В последните години всевъзможни ордени и награди, имащи национално значение се дават като бонбони, без да е ясно и точно обяснено пред нацията, какво точно е направил съответния човек за да заслужи награда от държавно значение.
ϟϟ|СВОБОДЕН-СОЦИАЛЕН-НАЦИОНАЛЕН| lYl 
БЪЛГАРИЯ НАД ВСИЧКО И ВСИЧКО ЗА БЪЛГАРИЯ!

Hatshepsut

Радев даде "Стара планина" на бившия вицепрезидент на "Мултигруп"

"За изключителния принос и заслуги на Николай Вълканов към икономическото развитие на страната" - мотивира се президентът

Бившият вицепрезидент на "Мултигруп" Николай Вълканов официално може да се похвали с най-висшия държавен орган - "Стара планина" първа степен. Указ за отличието, дадено в секретност от президента Румен Радев по предложение на неговия Министерски съвет, е публикуван в "Държавен вестник".

За готвения указ съобщи първо сайтът "Флагман", позовавайки се на решение на кабинета от 17 ноември, което обаче не бе публикувано в резюметата на всички взети решения, каквато е обичайната практика след заседанията. Вносител на предложението за ордена пък е направено лично от премиера Гълъб Донев.

Вълканов е удостоен с орден "Стара планина" първа степен "за изключителния му принос и заслуги към икономическото развитие на страната", пише в мотивите към указа на Румен Радев, подписан на 21 ноември - съдейки по публикацията в "Държавен вестник".

"Дейността на проф. Вълканов е свързана и със значителния принос във формирането на БВП на ръководените от него предприятия: "Минстрой Холдинг" АД, председател на Съвета на Директорите от 1991 г.; "Горубсо Мадан" АД, председател на Надзорния съвет от 2012 г.; "Родопи Еко Проджектс" АД, председател на Надзорния съвет от 2002 г.; Научно-изследователски технологичен институт по минно строителство, директор от 1986 г. до 1991 г. Ръководените от проф. Вълканов компании системно реализират успешни инвестиции в активи, технологични и софтуерни разработки, както и в осигуряване и подобряване на безопасността и здравословните условия на труд. Николай Вълканов е изтъкнат учен с повече от 70 научни публикации, доклади, научно-приложни проекти от национално значение, регистрирани патенти и полезни модели", се посочва и в мотивите на МС и Гълъб Донев.

Припомняме, че именно компанията на Вълканов изплати хонорара от 1 милион лева на "хидроинженера на републиката" - почетният председател на ДПС Ахмед Доган, за консултациите му за Цанков камък.

https://clubz.bg/130165


Бивш вицепрезидент на "Мултигруп" и "мултак" получи най-високото държавно отличие


Президентът Румен Радев (дясно) поздравява Николай Вълканов през май 2022 г. по време на тържествено честване на 70 години от създаването на ,,Минстрой Холдинг" АД

Бившият вицепрезидент на "Мултигруп" Николай Вълканов официално e получил орден "Стара планина" първа степен в петък. Затова става ясно от указ на президента Румен Радев, публикуван в Държавен вестник, за който първо съобщи Дневник в неделя.

Вълканов се смята за приближен до почетния член на ДПС Ахмед Доган. Най-високото държавно отличие му е дадено за "изключителния му принос и заслуги към икономическото развитие на страната", пише в указа на държавния глава.


Илия Павлов и Николай Вълканов разговарят през 2002 г. в с. Влас

Освен от президента той е подписан и от премиера Гълъб Донев и от министъра на правосъдието Крум Зарков. През декември 2021 г. Mediapool съобщи, че Вълканов е номиниран да получи високото отличие. Тогава предложението беше отхвърлено след обсъждане на заседание на правителството със служебен премиер Стефан Янев.

Не е прието, защото срещу него се обявяват четирима министри - на транспорта Христо Алексиев, на образованието акад. Николай Денков, на външните работи Светлан Стоев и на културата проф. Велислав Минеков. Алексиев и Минеков са на същите постове и в момента.

Николай Вълканов е един от ,,мултаците" на ,,Мултигруп" – близката до властта през 90-те години бизнес империя на Илия Павлов. ,,Мултак" е титла, която се дава на хората, които реално са управлявали бизнеса за ,,особени заслуги" към корпорацията. Други ,,мултаци" са Вежди Рашидов, Димитър Иванов, Стоян Денчев и други, за чието влияние Свободна Европа писа по-рано тази година.

Вълканов е бивш шеф на държавната "Минстрой холдинг", впоследствие вицепрезидент на "Мултигруп" и шеф на "Минстрой майнинг". Последната става известна с това, че е изплатила хонорар от 1.5 млн. лева на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган за консултантски услуги по хидроенергийния проект "Цанков камък".

Извън минната промишленост Вълканов има хотели по морето, инвестиции в недвижими имоти, като последният му проект е офис кулата NV TOWER в София, съобщава Mediapool.

В момента Николай Вълканов е зам.-председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците, пише Дневник. Според медията номинацията на Вълканов идва от председателя на организацията Кирил Домусчиев и е свързана със 70-годишнината му, която е била през 2020 г.

ДПС е българска политическа партия, която присъства във всички парламенти от 1990 насам. След участието си в правителствата между 2001 и 2009 година ДПС започна да получава критики, че развива корупционна мрежа и подчинява държавните институции на личния интерес на лидера си Ахмед Доган.

https://www.svobodnaevropa.bg/a/32150997.html

Hatshepsut

Служебната власт предложи последния комунистически министър на културата за орден "Стара планина"


Служебното правителство предложи на президента да издаде указ за награждаването на Георги Йорданов с най-високото държавно отличие - орден "Стара планина", за "големите му заслуги в областта на културата и изкуството". Това е решил кабинетът на днешното си заседание, съобщава правителствената пресслужба.

Йорданов е представен от пресслужбата като "български държавник и общественик, свързал неразривно житейския си път с развитието и възхода на българската култура", като имал "изключителен принос към популяризирането и съхраняването на българските духовни ценности".

Предложението за награждаването е за цялостната му дейност за "духовното въздигане на нацията" и във връзка с 90-годишнината му.

Той е бил вицепремиер (1979-87 г.), министър на културата (1982-1989 г.) по време на т. нар. възродителен процес, председател на Съвета за духовно развитие. Йорданов е последният жив член на Политбюро на БКП, което е най-овластената структура по времето на тоталитарния комунистически режим.

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2024/07/31/4657426_burzi_novini_31_juli/#4658238

Panzerfaust

Цитатъ на: Hatshepsut - 31 Юли 2024, 22:09:56
Служебната власт предложи последния комунистически министър на културата за орден "Стара планина"
Гнусна история!
Agree Agree x 1 View List

Similar topics (5)

1334

Отговори: 124
Прегледи: 8321

1520

Отговори: 55
Прегледи: 4096

05 Юни 2021, 09:39:05
отъ Шишман
1133

Отговори: 14
Прегледи: 942

1474

Отговори: 7
Прегледи: 1001

23 Сеп 2020, 09:13:24
отъ Шишман
Powered by EzPortal