• Welcome to Български Националистически Форумъ.
 
avatar_Hatshepsut

VPS хостингъ

Започната отъ Hatshepsut, 24 Ное 2020, 06:38:57

0 Потрѣбители и 1 гостъ преглеждатъ тази тема.

интернет

Hatshepsut

VPS хостинг

https://www.ns1.bg/

Все по-голяма част от сайтовете преминават от споделен хостинг към собствени сървъри използвайки VPS хостинг услуги. Тази тенденция не е никак случайна. VPS хостинг услугите претърпяха най-голямото развитие в технологичен аспект, ако анализираме хостинг пазара като цяло. Виртуалните сървъри дадоха възможност да се достигне до едно ново ниво на непрекъснатост на услугите, ефективност и стабилност. Основна роля за всички тези предимства има въвеждането на облачните услуги.

Какво е VPS?

VPS или виртуален сървър представлява отделна сървърна система, която използва част от процесора, паметта и мрежата на един физически сървър. Технологията и софтуерът, който позволява на един физически сървър да работят множество виртуални сървъри, се нарича виртуализация. Съществуват много методи и софтуер за виртуализация. Всеки един от тях има своите плюсове и минуси. Част от работата на разработчика на системата за сървърна обезпеченост (обикновено системният администратор) е да прецени кой софтуер за виртуализация е най-удачният за постигане на поставените цели. Няма универсален или най-добър – в зависимост от целта най-удачният софтуер е строго специфичен. По-надолу в темата ще опиша най-използваните методи за виртуализация, за да придобиете представа как точно работи технологията и как се предоставя VPS хостинг.

Виртуалният сървър (VPS) има собствена операционна система. Системният администратор има възможност да я конфигурира според своите нужди или накракто казано VPS хостинга дава функционалността на наетият сървър, но на значително по-ниска цена. При използването на нает сървър се заплащат за всички ресурси на сървъра и цената зависи от мощта, с която разполага физическият сървър. VPS сървърът струва по-малко, защото заплащате за част от ресурсите на физическата машина. В същото време имате същата функционалност и висока сигурност, която дава собственият сървър.

Софтуер за предоставяне на VPS хостинг



За да можете да създавате виртуални сървъри на физическа машина, имате нужда от софтуер за виртуализация. Пазарът предлага както платени, така и безплатни вариянти. Аз ще се спра на безплатните, защото те предоставят нужната стабилност, бързина и надеждност за управлението на един голям клъстер от VPS сървъри.

KVM (Kernel Virtual Machine)

KVM е виртуализация, която е внедрена в ядрото на CentOS 7 операционната система. Тя е безплатна, стабилна, функционална и е една от най-използваните системи за продажба на VPS хостинг. Чрез KVM имате възможност на една физическа машина да продавате както Linux, така и Windows VPS хостинг. Софтуерът разполага с огромна функционалност, която дава възможност и на най-претенциозния системен администратор да постигне целите на проекта си.

Една от основните функционалности при KVM е, че дава възможност виртуалните сървъри да бъдат премествани от един физически сървър на друг без прекъсване в работата на виртуалния сървър. Тази функционалност заедно с останалите предимства, които носи KVM, e причината за преминаването на NS1.bg към облачни сървъри. Това е и основната причина маси от сайтове да преминават от споделен към VPS хостинг с висока надеждност. С тази стъпка те решават по няколко проблема едновременно.

Сигурност – преминаването към VPS хостинг услуга дава възможност на всеки собственик на уеб сайт да отдели своя бизнес на собствен сървър и да бъде независим. С тази крачка сигурността на данните и сайтовете отива на съвсем ново ниво.
Надеждност – облачният VPS хостинг дава споменатата по-горе възможност за намаляване на възможността от прекъсване на услугата. При наличие на проблем виртуалният сървър може да бъде преместен от една физическа машина на друга в рамките на секунди.
Ефективност – VPS хостинг услугите носят изключително висока ефективност, когато се използват в cloud среда. Затова целият свят масово превключва към преминаване в облака. Сървърните ресурси се използват значително по-ефективно в облака и не се плаща за ресурси, които не са нужни.
Бързина – с навлизането на SSD дисковете и поевтиняването им заедно с използването на адекватно решение за съхранение на данни, VPS хостинг технологията дава възможност за постигане на невиждана до момента бързина. Всеки собственик на сайт знае какви са резултатите от проучванията – ако сайтът ви се зарежда за повече от 3 секунди, губите 40% от посетителите си.
Знайте, че KVM отпразнува десетия си рожден ден през 2016, в случай че имате притеснения за стабилността на технологията :)

XEN Project

XEN е друг софтуер за виртуализация, който е разработен в университетът в Кеймбридж. Както KVM, той също дава възможност на един физически сървър на бъдат подкарани много на брой виртуални сървъри с различни операционни системи. Недостатъкът тук е, че XEN не е включен в ядрото и трябва да бъде инсталиран допълнително. Той е по-стар проект от KVM, но въпреки това масата от новите компании избират KVM за своите проекти поради леснотата на работа с него и поради фактът, че е внедрен в операционната система. Повече за XEN проектът можете да научите на https://en.wikipedia.org/wiki/Xen или на официялната им страница -> https://www.xenproject.org.

OpenVZ

OpenVZ е виртуализация, която преди години беше много популярна и използвана. На практика NS1.bg започна да предлага VPS хостинг услуги използвайки OpenVZ. Това е софтуер, който позволява на един Linux сървър да бъдат стартирани много на брой Linux виртуални сървъри. Тъй като ядрото е споделено за виртуалните сървъри, на OpenVZ машина не могат да бъдат стартирани Windows VPS-и. Преди години в началото на навлизането на виртуализацията, възможността на един сървър да работят много на брой виртуални сървъри, които са изолирани, беше достатъчно предимство OpenVZ да набере скорост. Софтуерът се инсталира и управлява изключително лесно, което беше допълнителен плюс и причина за развитието на проекта.

В момента OpenVZ намалява своя дял на пазара на VPS хостинг услугите, но продължава да бъде удобен софтуер особено за програмисти и уеб дизайнери. В началото на 2018 година NS1.bg престана да използва OpenVZ и премина изцяло към KVM виртуализация реализирана в облачна хостинг среда позволяваща достигането на висока надеждност и непрекъснатост на услугите.

Други интересни системи за виртуализация

Има десетки други системи за виртуализация, които заслужават внимание, но реших те да бъдат тема на друга статия. В тази статия ще опиша само най-използваните и популарни на този етап, за да не става статията твърде дълга и да отекчи читателите с твърде много технически данни.

VPS хостинг или нает сървър



Това е често задаван въпрос от хората, пред които стои въпросът за преминаване към собствен сървър. Когато се сложат на масата плюсовете и минусите на двете решения, VPS хостинг услугата печели в над 99.9% от случаите. Защо? Защото повечето фирми и сайтове са в малкия и средния бизнес. Като бройка те представляват по-голямата част от бизнеса на световно ниво. Ако бизнесът ви е огромен (струва много много милиони), тогава си заслужава да инвестирате в собствена инфраструктура. След това да наемете екип от системни администратори и програмисти, които да я поддържат, за да постигнете най-високата възможна сигурност. Ако това не е така, VPS хостинг услуга в облачен клъстер с висока надеждност ще ви свърши отлична работа и то на много добра цена.

Кога да изберете нает сървър?

Предимствата на наетия сървър пред VPS хостинг услугите могат да надделеят, ако имате софтуер, който има строго определени изисквания. Друга причина е, ако желаете само вие да имате физически достъп до данните си – тогава наетият сървър печели. Във всички останали случаи VPS хостингът печели. Не е случайно, че виртуалните сървъри са значително повече от физическите.

VPS хостинг или споделен хостинг?

Намираме се във време, в което хората не обичат да чакат. Ако сайтът ви се бави, те отиват на друго място, където могат да намерят каквото им трябва бързо и лесно. Споделеният хостинг не може да гарантира бързина надеждност. На вашия споделен сървър има още стотици сайтове, които се борят за неговите ресурси заедно с вашия. Ако един от тях бъде атакуван, това афектира и вашия сайт, забавя го и вие губите посетители и продажби. Ако сайтът ви не е важен, споделеният хостинг е перфектно решение поради ниската си цена. Ако управлявате сайт, който изкарва пари, съветът ми е да използвате VPS хостинг решение. То ще ви даде значително по-висока сигруност и гарантирани ресурси 24 часа в денонощието за бърза работа на сайта.

Защо VPS хостинг решението е по-сигурно?

Любимото ми сравнение е следното. Ако имате възможност да избирате къде да живеете, собствена къща ли бихте избрал или апартамент в сграда споделена от стотици души? Когато имате собствен виртуален сървър, вие получавате значително по-висока сигурност. Една от причините затова е неналичието на други потребители, които чрез дупки в сигурността на техните сайтове да застрашават сигурността на вашия сървър. Всички опитни системни администратори знаят, че хакването на един сайт отдалечено е много по-трудно от хакването му локално. Под локално се има предвид, когато хакерът има достъп до потребител на вашия сървър. Това се случва веднага след компрометирането на един от стотиците сайтове на един споделен хостинг сървър.

Защо VPS хостинга е по-надежден?

Моята любима фраза, когато приятел/познат ме пита какъв хостинг да ползва, е следното: ако смяташ, че сайтът ти струва по-малко от 20 лв. на месец, тогава избери споделен хостинг, защото е евтин. Ако смяташ, че сайтът ти е важен и искаш да успееш онлайн, избери VPS хостинг решение, защото е по-надеждно. Надеждността идва от това, че получаваш гарантирани сървърни ресурси под формата на процесорна мощ и оперативна памет, които са заделени единствено и само за теб. Никой друг не може да ползва от тях. На споделения хостинг сървър стотици сайтове се борят за ресурсите на процесора. Ако те изразходват цялата му мощ, няма да остане за вашия сайт. Като резултат той ще се зарежда бавно и ще губите посетители.

Заключение

В заключение ще оставя на вас решението да изберете какво да използвате – споделен или VPS хостинг. В статията написах за предимствата и недостатъците, които да имате предвид, когато правите своя избор. Оптималното решение е различно за всеки отделен случай и затова няма строго определено правилно и грешно решение. Успех!

Hatshepsut

Как да изберем хостинг за онлайн магазин?

,,Имахме магазин в центъра на града, но след пандемията го затворихме. Остана да продаваме онлайн" – все повече хора предпочитат да пазаруват през интернет и закономерно все повече търговци се отказват от физическите си магазини. Но поддържането на онлайн магазин също има своите особености.

Ако традиционните магазини биват разположени в магазинни помещения, кътчета в търговските центрове или малки пространства по протежение на търговските улици, то електронните магазини биват настанявани във виртуални ,,помещения" – уеб-сървъри с бързи връзки към интернет. Този вид услуга се нарича хостинг. За него също се заплаща наем подобно на физическия магазин.

Какъв да бъде хостингът?

Има няколко различни типа хостинг, за които трябва да се знае. Традиционно има три основни типа: споделен, VPS и облачен хостинг.

Споделеният хостинг е най-ниското ниво. Подходящо за стартиращи фирми и за хора, които просто искат да се покажат онлайн. Обикновено е много евтин. Той обаче не е подходящ за електронна търговия. Ако пак сравним с физическите магазини, това е по-скоро като павилионче за продажба на билети. Тясно е за магазин. Параметрите са скромни и споделеният хостинг се използва по-скоро за виртуални ,,визитки" на фирмите, а не за реална търговска дейност.

Друга възможност е да се избере VPS хостинг. Това означава ,,виртуален частен сървър". Този сървър е част от физическа машина, където има и други уебсайтове, но ресурсите за конкретния е-магазин са напълно изолирани. Това значи, че са гарантирани. Търговецът се чувства така, сякаш си има свой собствен, частен, физически сървър. Ако пак направим паралел с реалния свят, това е по-скоро голямо търговско помещение с място за щандове, каси, пробни и склад. Разбира се, това е по-скъпо решение от споделения хостинг. То обаче позволява да се развие реален електронен магазин.

Облачният хостинг е популярно решение на често срещан проблем на сайтовете за електронна търговия: бързо популяризиране и рязко надрастване на тяхната сървърна среда. Облачният хостинг дава огромни възможности и е силно мащабируем. Магазините могат да добавят или премахват ресурси по всяко време.

Критерии за избор

Няколко важни неща отличават добрия хостинг, подходящ за е-магазини.

Скорост: За всеки сайт за електронна търговия първи приоритет трябва да бъде намирането на хост, който е бърз и надежден. 57% от потребителите ще напуснат е-магазин, ако времето за зареждане е по-дълго от 3 секунди, а 80% от тях никога няма да се върнат. Това е много загубен потенциал!

Това, впрочем, е една от причините да не се използва споделен хостинг за е-магазини: той може да е бавен и с чести прекъсвания. Подобна слабост е недопустима за онлайн магазин.

Управление и поддръжка: Ако можете да изберете управляем VPS хостинг, не изпускайте възможността. В този случай потребителят се възползва от техническата експертиза на специалистите, които поддържат съответните хостинг-сървъри. Настройване, конфигуриране, поддръжка, обновления, кръпки, софтуерни корекции – специалистите поемат грижата за всичко. Доставчикът на управляемата услуга ще се грижи за всички технически дейности по поддръжката на системата, за да може търговецът да се съсредоточи върху това, в което е силата му – търговията.

Тази грижа не е за подценяване. Всеки сайт с течение на времето се натъква на проблеми и грешки – заради хардуер, заради софтуер, заради зависимости между тях. Ако хостинг доставчикът няма добър екип за поддръжка, който е готов да помогне по всяко време, може да се стигне дотам е-магазинът да не работи с часове. А това е пагубно за е-бизнес. Поддръжката трябва да бъде приятелска, услужлива, бърза и способна да работи с търговеца, когато той има проблем, адекватно и безупречно.

Скалируемост: За разлика от други типове уебсайтове, които растат стабилно и предсказуемо с течение на времето, трафикът на магазина за електронна търговия може да бъде доста променлив. Празниците често предизвикват интензивен прилив на посетители. Клиентите идват ,,от нищото" и пороят от гости е внезапен и експоненциален. Добрият хостинг доставчик осигурява скалируемост, така че да разрасне виртуалното пространство, когато е необходимо. В ситуации, в които сайтът може да изисква допълнителни ресурси, търговецът може бързо да премине към по-мощен план – мигновено, без чакане.

Сигурност: Сайтовете за електронна търговия често са мишена за хакери поради чувствителните данни, които защитават: номера на кредитни карти, пароли, а често и пълните имена и адреси на потребителите. Много е доходоносно да се хакне лошо защитен онлайн магазин! А търговците не са специалисти по ИТ сигурност. Трябва да наемат отделен човек, който да се грижи за киберсигурността, защото пробивите водят не само до загуба на доверието на клиента – те могат да доведат и до солени глоби, а след това и до съсипване на доброто име. Специалистите по информационна сигурност са скъпо платени и, което е по-лошо, трудно се намират. Затова доставчик, който поема отговорността за сигурността, трябва да бъде високо ценен.

https://www.kaldata.com/

Hatshepsut

Конфигуриране и управление на виртуални сървъри и облачни решения



Издадена:      2024 г.
Издателство:      Асеневци
Категории:    Компютърна литература
Корица:      Мека
Страници:      314
Размери:      16.00 / 23.50 / 2.00 cm
Тегло:      0.438 kg

Описание

В тази книга е обяснена механиката на виртуалните сървъри. Ще ви бъде от полза, ако предстои да наемете виртуален сървър за някаква задача, например за уебсайт. Тук ще намерите информация за това как да виртуализирате физически сървър, за да го поставите в дейта центъра на облачен провайдър. А може и обратно - да настроите физически сървър така, че на него да работят няколко виртуални сървъра.

В книгата ще намерите и:
сравнение на облачен и виртуален сървър, избор на облачен провайдър и използване на Google Cloud;
описание на пълния цикъл по създаване на уебсървър - създаване на потребители, настройки на защитната стена и архивирането, управление и оптимизиране на Apache, инсталиране и настройка на MySQL сървър и ssl сертификат, избор на версия на PHP и инсталиране на панел за управление, дадено е и детайлно описание на файловата система на Linux;
избор на решение за виртуализация, разгледани са най-популярните хипервайзори - VMWare Workstation, KVM и Virtuozzo, показано е и как да виртуализирате вече наличен физически сървър и как да обслужвате виртуален сървър.

Специално внимание е отделено на миграцията на облачните решения, инсталиране на Amazon EC2 CLI на виртуален сървър, работа с Microsoft Azure, виртуализация на приложения с Docker, използване на облачни хранилища и създаване на персонален VPN сървър.

https://www.book.store.bg/p116378281/konfigurirane-i-upravlenie-na-virtualni-syrvyri-i-oblachni-reshenia.html

Hatshepsut

Какво е виртуален сървър (VPS)?

Ще се опитаме в тази образователна статия да обясним по разбираем начин какво стои в основата на виртуалните машини, как работят те и какви предимства носят на бизнеса. Ще Ви дадем съвети как да направите правилния избор на VPS, за какво да внимавате и как да разпознавате качествените облачни услуги.

Какво е виртуален сървър?

От английски Virtual Private Server (VPS) или Virtual Dedicated Server (VDS) представлява виртуална машина с почти същото приложение, като реалния физически сървър. На една физическа машина обаче могат да бъдат създадени и да работят едновременно много виртуални сървъри. Всеки от потребителите има пълен достъп до системата (root потребител), може да инсталира софтуер и да прави различни системни настройки.

Внимание!!!

На пазара се предлагат много други услуги описвани като "Cloud хостинг", "Cloud сървър", "VPS хостинг" или само "VPS", без ясна дефиниция. Много от фирмите злоупотребяват и умишлено заблуждават клиентите с ниски цени на VPS, предлагайки услуги с препродаден сървърен ресурс или услуги на база контейнери, при които обещания Ви сървърен ресурс, може да се прехвърли за ползване към друг клиент, без Вие да разберете.

Как се създава виртуален сървър?

Необходим е мощен компютър, наречен сървър. Компютърът се свързва към Интернет. На него се инсталира специален софтуер, наречен Хипервайзор (Hypervisor от английски - Hyper+Supervisor) - например Xen, KVM, VMWare или HyperV. Хипервайзорът се грижи за разделянето на ресурса между отделните VPS сървъри. Отделните сървъри на AbsCloud са подредени в групи, наречени клъстъри. Всеки сървър има дублирани захранвания, дисковете му работят в RAID система и т.н.

Внимание!!!

Лоша практика, но за съжаление често срещана, е да се закупуват сървъри втора употреба, на които да се създават виртуални машини и да се предлагат различни облачни услуги. Опитайте се да получите информация за техническите параметри на сървърните компоненти, като модел и поколение на процесорите, кое поколение е и на каква честота работи операционната памет, IOPS и бързината на дисковите устройства и др.

Полезен съвет от AbsCloud:

Проверката за актуалност на сървърните компоненти не е лесна задача. Ако вече имате достъп, проверете какъв модел е процесора и докога се е произвеждал. Сървър с 5 годишен процесор не е нов!

Къде е виртуалния сървър?

Данните в така нареченото облачно пространство и всеки създаден виртуален сървър, всъщност използват физически компоненти, които се намират някъде. Сървърите на AbsCloud, се намират в дейта центрове (data center) от най-висок клас - масивни сгради с охрана, специализирана противопожарна и земетръсна защита, гарантирани захранвания, гарантирана мрежова свързаност и бърз интернет от множество доставчици. Винаги има на разположение специализиран персонал, който следи единствено за безпроблемната работа на сървърите. Това дава гаранция на клиентите, че дори и при аварии, техните проекти ще са защитени, достъпни и ще продължават да работят.

Внимание!!!

Когато избирате компания, предоставяща VPS за Вашия бизнес, опитайте се да разберете къде се намират нейните сървъри. Ще се изненадате, как сървърите на фирми с лъскави сайтове и примамливи цени, реално се намират в някой килер, шкаф или в нечия маза, за да им е по-хладно.

Достъп и права за работа при VPS сървърите

Използването на виртуален сървър от abscloud.eu гарантира неговата непрекъсната свързаност с мрежата, по всяко време, от всяко място и устройство. Достъпа и правата на потребителите за работа в сървъра се определят от индивидуалните нужди на клиентите.

Администриране на VPS сървър

Обърнете внимание, кой ще администрира виртуалния сървър! Системната администрация на виртуалните машини от AbsCloud.eu се поема изцяло от персонален системен администратор на AbsCloud. Специалистите на AbsCloud поемат отговорността за конфигурирането на сървъра, управление на достъпа до него и резервираните за него ресурси. Всички виртуални сървъри от AbsCloud се включват в безплатен мониторинг, чийто системи следят работата на сървъра и сигнализират при необходимост, като достигане на определени лимити, неизправности в системата или нетипична активност.

Внимание!!!

Проверете внимателно! Някои доставчици на cloud услуги таксуват допълнително за услуги като мониторинг, бекъп, допълнителна защита за сървъра, дори и за различни нива на поддръжка. Всички от изброените услуги са напълно безплатни за клиенти на AbsCloud, при нас няма скрити условия и обвързващи договори.

Полезен съвет от AbsCloud:

Цената е важен фактор за всеки проект. Разгледайте различните предложения и пресметнете реалната цена. Уверете се, че плащате за VPS, а не за споделен сървър, вземете базовата цена и добавете всички необходими "екстри". Някои от тези допълнения може да Ви се сторят маловажни или да са еднократен разход, но други са жизненоважни. Без тях рискувате проекта си.

За кого са подходящи виртуалните сървъри (VPS)

VPS сървърите на AbsCloud са предназначени основно за юридически лица:
• За компании, ценящи сигурността на фирмената информация и безотказната работа на фирмените услуги
• За фирми, стартиращи нови проекти. Това им дава възможност да се фокусират върху развитието на своя бизнес, а не върху инвестицията в хардуер и сървърно помещение.
• За развиващи се онлайн магазини и сайтове с повишен трафик
• За фирми без специализирано сървърно помещение и квалифициран персонал
• За подобряване скоростта и сигурността на ERP и CRM системи, счетоводни и складови програми
• За подобряване защитата на личните и фирмени данни, в отговор на изискванията на GDPR

Приложение на виртуалните машини

Всеки клиент на AbsCloud получава достъп до своя виртуален сървър, на който може да ползва контролен панел и предварително инсталирана операционна система или сам да инсталира такава по свое желание. Най-честите приложения на виртуалните сървъри са:


• като web сървър за хостинг на корпоративни сайтове и онлайн магазини, с гаранция че винаги ще работят, дори и при завишен трафик
• като файлов сървър или ftp сървър, за да гарантират сигурността и защитата на фирмените данни
• като пощенски сървър (mail server), за да осигурят надеждна и сигурна комуникация в работния процес

А най-често, като всичко изброено заедно.

Основни предимства на виртуалните сървъри за бизнеса:

• Плащате само за това което използвате
• Спестявате разход за закупуване, изграждане и поддръжка на собствена ИТ инфраструктура
• Спестявате разход за електрозахранване, UPS и климатизация
• Спестявате разход за поддръжка на сървърно помещение
• Намалява нуждата от специализиран IT персонал
• Намалява риска от скъпи инвестиции с неясно бъдеще
• Пълна независимост от хардуера
• Възможност за ъпгрейд по всяко време
• Допълнителна сигурност и защита на данните

https://abscloud.eu/bg/blog/kakvo-e-vps

Similar topics (1)

Powered by EzPortal