• Welcome to Български Националистически Форумъ.
 
L

Кино

Започната отъ long time ago, 30 Юли 2020, 10:50:31

0 Потрѣбители и 1 гостъ преглеждатъ тази тема.

културакино

long time ago

Малко са хората, за които може да се каже: той беше актьор, режисьор, аниматор и художник.

Иван Андонов

http://mu-vi.tv/Top-Videos/Pages/MUVideoCreationFromWebPartrubrics493.aspx

Panzerfaust

Може би "Опасен чар" ми е най-любимия български филм. Не знаех, че Иван Андонов се е занимавал с анимация и изобразително изкуство.

long time ago

#2
Незабравим, сравнявам го с Тодор Колев само


Ще ти плащам по 10 лева надница, нека са 15! - Баш Майсторът на море с Кирил Господинов


Кебапчета който не яде

Hatshepsut

Васил Гендов - Бащата на българското кино

Васил Гендов е човек с напредничави идеи и смели мечти. Той става режисьор, сценарист, главен актьор и продуцент на родния дебют в кинематографията – ,,Българан е галант". Първият български филм се прожектира за първи път в ,,Модерен театър" през януари 1915 г. и по думите на неговия създател се радва на изключителен успех.

Автор: Боян Пенков


Hatshepsut

ИЗЛОЖБА ,,ЕДИН БЪЛГАРИН – КЛАСИК НА ГЕРМАНСКОТО КИНО ЗЛАТАН ДУДОВ /1903-1963/" НА ДОЦ. Д-Р. АЛЕКСАНДЪР ДОНЕВ


През 2023-та се навършват 120 години от рождението на царибродчанина Златан Дудов /1903 – 1963/ – най-известният български режисьор, драматург и сценарист, живял и творил в Германия.
По този случай Институтът за изследване на изкуствата на БАН, сектор ,,Екранни изкуства", реализира проектът ,,Един българин – класик на германското кино Златан Дудов", чиято програма бе открита с изложба със същото мото. Събитието се състоя на 27 март, в гр. София, в изложбена зала ,,Архиви" на Държавна агенция ,,Архиви".
Авторът и куратор на изложбата доц. д-р Александър Донев*, чрез 26 табла акцентира върху по-значимите събития и моменти от живота на Златан Дудов – от раждането му в Цариброд до работата му като кинорежисьор и ръководител на творчески колектив ,,Група Берлин" във филмова студия ДЕФА, пише на своя сайт Институтът на изследване на изкуствата на БАН.

Изложбата бе открита от директорът на Института за изследване на изкуствата проф. Йоана Спасова-Дикова и Пламка Бошнякова – директор на дирекция ,,Публичност на архивите" на държавна агенция ,,Архиви".
Ръководителят на проекта доц. д-р Александър Донев изрази своята благодарност към ДАА за оказаното съдействие във връзка с достъпа и работа с документи, съхранявани във Френския национален архив, които дават сведения за малко известния период на пребиваването на Златан Дудов във Франция след като напуска Германия. Като пример доц. Донев посочи досието на Златан Дудав, свързано с арестуването му и подготовката за изпращането му в концентрационен лагер, което е запазено в архива на Парижката префектура, пише в официалния сайт на ДАА.

В изказването си проф. Донев подчертава, че седемдесет и пет процента от представените в рамките на изложбата факти се изнасят за първи път. В тази връзка, той изтъкна важността на сътрудничеството с архивистите за разкриването и популяризирането на минали събития и факти. Доц. д-р Донев сравни живота на Златан Дудов с роман и допълни, че неговите филми са изключително интересни знаци на една епоха от развитието на киното, както и че от съвременна гледна точка в тях се откриват все повече идеи и художествени решения, които биха могли да бъдат валидни и днес. Той посочи още, че режисьорът е също така и пример за български емигрант, който никога не забравя страната, от която е тръгнал. Кураторът изрази надежда, че изложбата ще постави началото на едно преоткриване на Златан Дудов и неговото място в българската култура, съобщава още ДАА.
Изложбата е открита до 7 април, всеки работен ден от 09:00 ч. до 17:30 ч. Фотограф на откриването на изложбата е Зафер Галибов.
Програмата представи две прожекции на неговите филми ,,Кристине", последния филм на Златан Дудов /1963 г., дигитално реставрирана версия/ и първия му филм ,,Куле Вампе" от 1932 г., също дигитално реставрирана версия.
Честванията завършват с премиерата на книгата на доц. д-р Александър Донев ,,Златан Дудов. Правият път към киното". Тя ще се състои на 6 април, четвъртък, от 18:00 часа, в зала ,,Резонанс", Дом на киното, гр. София.

С финансовата подкрепа на Столична община, Столична програма Култура, Направление ,,София – творчески град на киното" (под егидата на ЮНЕСКО) и в партньорството с Гьоте институт (София), Фондация ДЕФА (Берлин), Архивна Академията на изкуствата (Берлин), ДЕФА Филм Лайбръри при Университет на щата Масачузетс (Амхърст, Масачузетс, САЩ), Национална библиотека ,, Св. Св. Кирил и Методий" (София), Държавен архив София, Регионална библиотека ,,Стилиян Чилингиров" (Шумен), Народна библиотека ,,Иван Вазов" (Пловдив), Съюз на артистите в България, НАТФИЗ ,,Кръстьо Сарафов", Филмскан ПроФилмскан Пр.


*доц. д-р Александър Донев е роден на 6 юни 1961 г. в Димитровград. Завършва НАТФИЗ (тогава ВИТИЗ) през 1988 г. Работи като редактор в списание ,,Кино" (до 1991 г. ,,Киноизкуство") и като управител на издателство ,,Народна култура". Има опит като заместник-програмен директор на БНТ и изпълнителен директор на НФЦ, продуцент и филмов разпространител. Автор на филми като режисьор и сценарист, и на многобройни публикации като кинокритик от 1984 г. до днес. Доцент в Института за изследване на изкуствата при БАН и преподавател в НАТФИЗ. Публикува книгите: ,,Помощ от публиката. Българските филми и техните зрители в началото на ХХI век" (2018); ,,Независимите в киното. От Едисон до Нетфликс" (2019), ,,Картографиране на филмовата неопитоменост. Независимо, аматьорско и алтернативно кино в България след 1989 година" (2021). Преводач от немски, заедно с Гергана Фъркова, на книгите ,,От Калигари към Хитлер. Психологическа история на германското кино" (1991) от Зигфрид Кракауер и ,,Съчинения по естетика на медиите" (2022) от Валтер Бенямин.

https://staricaribrod.org/bg/2023/03/31/izlojba-za-zlatan-dudov/

Hatshepsut

100 години от рождението на Апостол Карамитев


Граждански ритуал за поднасяне на цветя и венци се организира в Бургас днес по случай навършването на 100 години от рождението на големия български актьор и знаков бургазлия Апостол Карамитев, информира Радио Бургас. Всеки може да изрази почитта си от 12.30 часа, вторник пред паметника му пред Летния театър в Морската градина. От 20 часа, в залата на Драматичен театър ,,Адриана Будевска" ще бъде прожектиран един от най-въздействащите филми с участието на актьора – ,,Бялата стая". Входът е свободен.

По случай 100-годишнината от рождението на незабравимия Апостол Карамитев Народният театър ,,Иван Вазов" пуска в продажба, само на касите на театъра (на 17 октомври), на цена от 10 лв. билетите за спектаклите, които ще се играят на едноименната сцена до края на настоящата година. Също на 17 октомври ще бъдат обявени и финалистите по отворената покана на Народния театър за артистични намерения за създаване на спектакли за сцена ,,Апостол Карамитев". Инициативата е замислена година по-рано, като целта ѝ е ежегодно да дава възможност на талантливи творци или творчески колективи да реализират артистичните си идеи за сцена ,,Апостол Карамитев", които да влязат в репертоара на Народния театър. Именно Апостол Карамитев трансформира пространството на IV етаж в Народния театър на камерна театрална сцена, а първият спектакъл, който се играе на ,,Камерна сцена на ІV етаж", е ,,Амазонката" (1968 г.), а актьорът е в една от главните роли – на Иванов. Днес сцената на IV етаж носи името на Апостола на театъра.

Апостол Карамитев е роден на 17 октомври 1923 г. в Бургас, а в София се премества за да учи право, след като завършва италианската гимназия. Въпреки това, скоро избира да се занимава с театър. Завършва ВИТИЗ ,,Кръстьо Сарафов" през 1951 г. със специалност актьорско майсторство в класа на професор Боян Дановски. Дълги години е сред водещите актьори на Народния театър ,,Иван Вазов" (от 1947), където създава поредица от забележителни роли. Сред тях е Ромео в ,,Ромео и Жулиета" на Уилям Шекспир, с режисьор Стефан Сърчаджиев през 1953 г.
Жени се за актрисата Маргарита Дупаринова, с която имат син и дъщеря, също актьори – Момчил Карамитев и Маргарита Карамитева.
Неговият дебют в киното е във филма ,,Утро над родината", през 1951 г. Актьорският му метод е описан като съчетание на ,,интелектуалния анализ с дълбочина на емоционалния живот"
Специализира режисура в Москва. От 1969 г. до смъртта си е доцент и преподавател по специалностите ,,актьорско майсторство за драматичен театър" и ,,режисура за драматичен театър" във ВИТИЗ.
През 1971 г. Карамитев озвучава всичките образи (мъжки и женски) в дублажа на английския сериал ,,Сага за Форсайтови" за Българска телевизия (БНТ).
Леон Даниел си спомня за Карамитев, че ,,беше красив, много красив, но неговата красота тогава не беше на мода, в живота се харесваше, но в театъра се предпочитаха по-ръбестите или по-лиричните, а неговата хубост беше по-буйна, по-,,апашка", италианска... Дановски го утешил. Казал му бил ,,Твоето време скоро ще дойде." Чочо му повярва. След две-три години стана първата българска звезда. С всички плюсове и минуси на това звание."
Карамитев почива преди да завършат снимките на филма Сватбите на Йоан Асен през 1973 г. от рак на черния дроб. На негово име е кръстен драматичният театър в Димитровград.

https://bnr.bg/varna/post/101892507/100-godini-ot-rojdenieto-na-apostol-karamitev




100 години от рождението на актьора Апостол Карамитев

Panzerfaust

#6
Попаднах на една много интересна находка! Български игрален филм от 1926 г.! Може да се види тогавашна Варна и живота през 20-те години на ХХ в.


"Курортен сън" / "A Holiday Dream" (1926)

Hatshepsut

#7
От нашата Download-секция може да свалите Списание ЛИК - БТА (септември 2023), брoй посветен на Невена Коканова и Стефан Данаилов:

https://bg-nacionalisti.org/BNF/index.php?action=downloads;sa=view;id=7074

...а също и броя от септември 2022г., посветен на Варненския филмов фестивал "Златна роза":

https://bg-nacionalisti.org/BNF/index.php?action=downloads;sa=view;id=7088

Similar topics (1)

1724

Отговори: 4
Прегледи: 482

Powered by EzPortal