• Welcome to Български Националистически Форумъ.
 
avatar_Hatshepsut

БРИКС

Започната отъ Hatshepsut, 22 Авг 2023, 07:02:41

0 Потрѣбители и 1 гостъ преглеждатъ тази тема.

Hatshepsut

БРИКС


За русофилистиците в България това е алтернативата на ЕС и НАТО  :whistle:

БРИКС (на английски: BRICS) е наименование на група страни с влияние в международната икономика.

Представлява акроним от имената на английски на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка (Brazil, Russia, India, China, South Africa). Използвана е алюзия чрез игра на думи (на английски: bricks = тухли).

Понятието БРИК (станало БРИКС от 2010 г.) е въведено от Джим О'Нийл, анализатор от инвестиционната компания Голдман Сакс в Ню Йорк, САЩ, през ноември 2001 г.

Концепцията БРИК/БРИКС

Първоначално се предполага, че страните от БРИКС формират икономически блок или търговска асоциация, подобна на ЕС. С течение на времето се появяват признаци, че ,,5-те страни от БРИКС се стремят да формират политически клуб" или ,,съюз" и по такъв начин преобразуват ,,своята растяща икономическа власт в значимо геополитическо влияние". Членовете на БРИКС се приемат като най-бързо развиващите се големи страни. Определящо за това е наличието в тях на важни за световната икономика ресурси:

 Бразилия – богата селскостопанска продукция
 Русия – най-големият в света износител на минерални ресурси
 Индия – евтини интелектуални ресурси
 Китай – притежател на евтини трудови ресурси
 Южноафриканска република – природни ресурси (от 2010 г.)

В крайна сметка прогнозите са, че значителните размери на икономиките на тези страни в бъдеще ще им позволят да трансформират икономическия си ръст в политическо влияние, което ще доведе от своя страна до формирането на нов икономически елит. Страните правят стъпки за увеличаване на политическото си сътрудничество, главно за да могат да бъдат равностоен опонент на САЩ в основните търговски съглашения.

Пътят към 2050 г.

След края на Студената война правителствата на страните от БРИКС предприемат икономически и политически реформи, които да им позволят да станат част от световната икономическа система. За да бъдат конкурентоспособни на световния пазар, всяка от тях, макар и в различна степен, акцентира върху развитието в сферата на образованието, чуждестранните инвестиции, вътрешното потребление и предприемаческата политика.

През 2005 г. световната икономическа компания ,,Голдман Сакс" оповести резултатите си от отчета за развитието на страните от групата БРИКС. Той потвърждава, че в страните от БРИКС числото на хората с годишен доход над 3000$ ще се удвои в течение на 3 години, а в рамките на десетилетието техният брой ще достигне 800 милиона души, както и че най-напред Китай, а след него и Индия, ще започнат да доминират с основните си стоки над световната икономика. Пътят, по който могат да бъдат засегнати световните пазари, е като се предлагат много по-евтини промишлени стоки. Световната икономика вече осезателно чувства присъствието на Индия и Китай в обслужващия и производствения сектор в световен мащаб.

Вторият отчет за развитието на страните от БРИКС от 2007 г. показва нарастващото влияние на Индия в световната икономика и тенденцията на увеличение на средната класа в страната. Според направените прогнози Индия се очертава като страна с потенциал с най-висок ръст за следващите 30 – 50 години. Основна причина за това е огромният брой население в работоспособна възраст.

,,Голдман Сакс" предсказват, че ,,от 2007 до 2020 г. брутният вътрешен продукт на човек от населението в Индия, изразен в щатски долари, ще се увеличи 4 пъти" и към 2043 г. индийската икономика вече ще изпревари тази на САЩ.

Голдман Сакс предвиждаше към 2050 г. общият ръст на икономиката на БРИКС да надхвърли по размер ръста на икономиката на най-богатите страни в света, известни като Г-7 (Групата на 7-те), но новите анализи показват, че това ще стане към 2032 г. По руски оценки приносът на БРИКС в общия световен икономически растеж вече надхвърля 50%. Групата представлява най-големия потребителски пазар с около 2,8 млрд. души население. В 4-те страни понастоящем се произвежда над 15% от световния БВП. Основни за икономическото превъзходство ще бъдат високите информационни, комуникационни и производствени технологии.

Определени са области за взаимодействие със стратегическо значение: ядрена и неядрена енергетика, нанотехнологии, усвояване на Космоса.

Разширение на групата

На 12 ноември 2010 г., на срещата на върха на Г-20 в Сеул, РЮА изразява желание да се присъедини към БРИК. На 24 декември 2010 г. РЮА получава официална покана да бъде пълноправен член на групата. На 14 април 2011 г. в китайския курорт Саня на остров Хайнан се провежда среща, на която Южна Африка е приета за пълноправен член – групата вече се нарича БРИКС.

Потенциални кандидати

Индонезия, Сърбия се споменават като кандидати за пълноправно членство на страните от БРИКС.

Въз основа на прогнози направени от Джим О'Нийл, Индонезия ще бъде класирана на 7-о място по ръст на БВП до 2050 г. Страната има смесена икономика в, която както частния сектор така и правителството играе съществена роля. Страната е най-голямата икономика в Югоизточна Азия и член на Г-20. Оцененият БВП на Индонезия за 2012 г. е 928.274 милиарда долара. На Световния икономически форум за Югоизточна Азия. През 2009 г. БРИКС и Индонезия представляват 42% от населението на света и съответно 15% от световния БВП като цяло. До 2015 г.потребителите на интернет в БРИКС и Индонезия, ще се удвоят до 1,2 млрд. души.

https://bg.wikipedia.org/wiki/БРИКС

Hatshepsut

Китай призовава БРИКС да се превърне в геополитически съперник на Г-7


На форума лидери от целия развиващ се свят ще се съберат, за да обсъдят първото разширение на организацията от повече от десетилетие, след като през 2010 г. Южна Африка се присъедини към блока

Китай ще призове организацията на страните от БРИКС (в нея членуват Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) да стане равностоен съперник на Г-7 на срещата на върха на блока, която ще се проведе тази седмица в южноафриканския град Йоханесбург. На форума лидери от целия развиващ се свят ще се съберат, за да обсъдят първото разширение на организацията от повече от десетилетие, след като през 2010 г. Южна Африка се присъедини към блока.

Южноафриканският президент Сирил Рамафоса е поканил повече от 60 държавни и правителствени ръководители на срещата, като няколко от присъстващите може да бъдат поканени да се присъединят към блока, съобщава Financial Times, позовавайки се на няколко официални лица, запознати с преговорите. Според южноафрикански официални лица, цитирани от британското издание, 23 държави са предявили интерес към присъединяване.

"Ако разширим БРИКС, така че да съставлява подобна част от световния БВП като Г-7, тогава нашият колективен глас в света ще стане по-силен", заявява един от китайските служители, който е поискал да остане анонимен.

Според запознати с позициите на Китай и Индия относно разширението на БРИКС двете страни спорят дали блокът трябва да бъде организация на необвързани страни, защитаваща икономическите интереси на развиващите се страни, или политическа сила, която открито да предизвиква Запада. Този месец външният министър на Южна Африка Наледи Пандор е завил, че е "изключително грешно" да се гледа на потенциалното разширение на БРИКС като на антизападен ход.

Неотдавна бразилският президент Лула да Силва се изказа в полза на членството в организацията на Аржентина и Венецуела, както и на Саудитска Арабия и ОАЕ.

Ясни условия за членство

Висш бразилски дипломат е заявил, че страната иска да бъдат установени ясни условия за членство като основа за всяко разширение. Едно от тях би могло да бъде изискване към участниците да се присъединят към базираната в Шанхай New Development Banks, основана от членовете на БРИКС, в която освен страните от блока членуват и Бангладеш, Египет, ОАЕ и Уругвай.

"Важно е да се определят критерии за присъединяването на тези нови членове", е казал дипломатът, цитиран от Financial Times. Малко вероятно е всичките 23 държави да се присъединят едновременно, но "те трябва да знаят защо е взето решението и за да може, ако се стигне до бъдещи разширявания, кандидатите да знаят приоритетните въпроси".

Длъжностни лица, водещи преговорите преди срещата на върха, са заявили, че критериите за приемане на нови членове ще трябва да бъдат договорени от лидерите на БРИКС, добавяйки, че въвеждането на обща валута не е на дневен ред. Вместо по-широк стремеж към премахване на долара срещата на върха може да се съсредоточи върху постигането на споразумение, според което членовете на организацията трябва да уреждат все повече търговията помежду си в местните си валути, са заявили служители, запознати с дискусиите.

Китайска доминация

Амбицията на БРИКС да бъде реален двигател на глобалния икономически ръст не успя да се реализира. Очаквано представянето на Русия беше най-слабото от петте страни от организацията миналата година, а Бразилия и Южна Африка се затрудняват да просперират без високи цени на суровините. Разликите в икономическото представяне са доста големи - реалният БВП на човек от населението между 2008 и 2021 г. е нараснал със 138% в Китай, с 85% в Индия, само с 13% в Русия и едва с 4% в Бразилия, а в Южна Африка е спаднал с 5%.

Още в анализа на Goldman Sachs от 2001 г., който въведе термина БРИК, Китай отговаряше за половината от БВП на блока от четири държави. Данните на МВФ показват, че делът на Китай вече е 73%. От 2003 г. делът на страните от БРИКС в световния БВП е скочил от 8.4 на 25.5%. От това увеличение с 17.1 процентни пункта на Китай се падат 14.

https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2023/08/21/4519884_kitai_prizovava_briks_da_se_prevurne_v_geopoliticheski/

Hatshepsut

Може ли наистина БРИКС да се противопостави на Запада?


Срещата на върха на страните от БРИКС – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, в Йоханесбург започна във вторник (22 август) с огромни очаквания.

Най-амбициозните от тях са, на първо място – всички да видят с очите си, че геополитическата организация е жива и продължава да е фактор, второ – да потърси алтернатива на сегашния световен ред, доминиран от Запада, и трето – да стане реален конкурент на Г-7.

Другите две задачи са леко периферни – обсъждане на подходящи членове сред 40 кандидатстващи държави и евентуална замяна на долара с местните валути в международната търговия.

Въпреки големите очаквания обаче трябва да се отбележи, че петте държави в групата са твърде различни политически и икономически, интересите им съвпадат по доста малко теми, а единствената им обединяваща точка е да се опълчат на Запада и най-вече – на Съединените щати.

Тези фактори са подсилени от реакцията към войната в Украйна и икономическите проблеми, които имат. Не е за подценяване и фактът, че руският президент Владимир Путин,

който е с международна заповед за арест,

няма да пътува до Южна Африка и ще участва виртуално. Москва е фокусирана върху войната в Украйна и търсенето на нови пазари заради изолацията, която я откъсна от традиционните й икономически партньори.

В същото време Западът очаква резултата от срещата да е както обикновено – големи претенции и гръмки фрази без никакви конкретни резултати. Повечето западни правителства приемат БРИКС като клуб, създаден с пропагадна цел, чиито срещи са по-скоро показване на мускули, отколкото реална работа за подобряването на влиянието на Глобалния юг на геополитическата сцена. Освен това им се струва малко вероятно шепа държави, въпреки че са с почти 3 млрд. души население и представляват една четвърт от световната икономика, да успеят да оспорят западното надмощие чрез отказ от изгодната търговия.

Страните от БРИКС

наистина се затрудняват да вземат решения.

Например – разширяването на групата се обсъжда от доста време, но реален резултат няма.

Русия желае да привлече нови членове, за да се противопостави на дипломатическата си изолация заради нахлуването в Украйна, Китай и Южна Африка също подкрепят идеята.

На другия полюс са Индия и Бразилия, които се опасяват, че това ще намали тяхното влияние. По данни на правителството на Южна Африка за присъединяване към БРИКС напират над 40 държави, сред които Иран, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Аржентина, Алжир, Боливия, Индонезия, Египет, Етиопия, Куба, Демократична република Конго, Габон, Казахстан и т.н.

Най-амбициозните очаквания идват от Китай, който вярва, че

БРИКС може да стане реален съперник на ,,Клуба на богатите" Г-7,

като привлече развиващите се страни и нововъзникващите пазари.

Индия обаче се сближава все повече със САЩ. През юни на срещата на индийския премиер Нарендра Моди с американския президент Джо Байдън в Белия дом двете страни се споразумяха да прекратят шест неуредени търговски спора помежду си в Световната търговска организация, а Делхи се съгласи и да премахне ответните мита, които наложи върху редица американски продукти.

След срещата Индия обяви, че ще закупи най-съвременните американски дронове и съвместно със САЩ ще произвежда двигатели за реактивни изтребители в многомилиардна сделка, предназначена да откаже Делхи от купуване на оръжия от Русия.

Делхи умело се възползва от подадения морков.

Южна Африка също няма интерес да рискува търговските си отношения със Запада, въпреки че през май Вашингтон обвини страната, че изпраща кораби с оръжие на Русия. Не случайно Претория обяви преди срещата върха, че не трябва да има "антизападен" елемент в разширяването на БРИКС. Южноафриканските организатори на срещата посочиха също, че няма да има дискусии за създаване на собствена БРИКС валута. Тази идея бе предложена от Бразилия по-рано тази година като вариант за скъсване на зависимостта от долара. Самата Бразилия си има достатъчно собствени проблеми, като

поразителна корупция и тежко наследство

от предишния президент Жаир Болсонаро.

Самият Китай също си има достатъчно проблеми, за да организира и финансира големи проекти на организацията. През декември 2022 година Пекин премахна строгите ограничения пред икономиката заради ковид. Тогава целия свят очакваше бум, който да дръпне напред останалия свят и това се случи, но за кратко. Сега е налице свиване на промишленото производство и  износа, потребителското доверие остава нестабилно, а младежката безработица е на рекордно високи нива. Пекин е зает с мерки за насърчаване на икономиката, като намаляване на лихвите, за да бъде насърчено кредитирането,

отделяне на милиарди за нова инфраструктура

и стабилизирне на пазара на недвижими имоти.

На този фон става ясно, че страните от БРИКС имат съвсем различни проблеми и интереси, което със сигурност не е добра основа за успех на организацията. Те громят Запада само на думи, но повечето от тях нямат нищо против да печелят американски долари от изгодни сделки за милиарди.  Със сигурност обаче след срещата и петте страни ще се похвалят, че са постигнали големи резултати и са сложили началото на ,,нова ера" в громенето на капитализма. В речите ги бива.

https://banker.bg/

Hatshepsut

#3
Банката на БРИКС се стреми да намали зависимостта от долара и планира да отпуска заеми в местни валути


Новата банка за развитие, мултинационалната банка, създадена от страните от групата БРИКС, планира да започне да отпуска заеми в южноафрикански рандове и бразилски реали като част от плановете си за намаляване на зависимостта от долара и насърчаване на по-многополюсна международна финансова система. Това е заявила в интервю за в. "Файненшъл таймс" президентът на банката Дилма Русеф.

Базираният в Шанхай международен кредитор разглежда молби за членство от около 15 страни, като се очаква да одобри приемането в състава си на четири или пет от тях. Русеф е отказала да назове имената на държавите, но е посочила, че за банката е приоритет да диверсифицира географското си представителство.

"Очакваме да отпуснем между 8 и 10 милиарда долара през настоящата година", казва Русеф, като допълва: "Нашата цел е делът на средствата, които отпускаме в местна валута, да достигне около 30 на сто от кредитирането като цяло"

Новата банка за развитие ще емитира дълг в южноафрикански рандове за кредитиране в Република Южна Африка и ще предприеме идентичен подход спрямо Бразилия. "Ще се опитаме или да направим валутен суап, или да издадем облигации", казва още Русеф и добавя, че подобни планове банката има и за индийската рупия. 

Банката вече отпуска заеми в китайски юани.

Разширяването на кредитирането в местна валута подкрепя по-широка цел, съгласувана от страните от БРИКС, а именно насърчаването на използването на алтернативи на долара в търговските и финансови трансакции.

Страните членки на БРИК - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка - създадоха Новата банка за развитие през 2015 г. като алтернатива на доминираните от САЩ международни финансови институции - Международният валутен фонд и Световната банка.

Отпускането на заеми в местна валута ще позволи на кредитополучателите да избегнат валутния риск и промените в лихвените проценти в САЩ. "Местните валути не са алтернатива на долара", смята Русеф. "Те са алтернативи на системата. Досега системата беше еднополюсна (...) тя ще бъде заменена от по-многополюсна", обяснява тя.

Банката на БРИКС се опитва да се разграничи от Световната банка и МВФ, без да поставя политически условия при отпускане на заеми. "Ние отхвърляме всякакъв вид налагане на условия. Често заемът се дава, при условие че се изпълняват определени политики. Ние не правим това. Ние уважаваме политиките на всяка страна", е посочила Русеф.

И аз си помислих същото, гледайки грозните и лицемерни мутри на БРИКС-лидерите на снимката в първия постинг. Няма начин Путин и подобните нему да поставят политически условия  :judge:  :mad:

От създаването си досега банката е отпуснала 33 милиарда долара за общо 96 проекта, свързани с инфраструктура и устойчиво развитие.

https://www.bta.bg/bg/news/economy/510065-bankata-na-briks-se-stremi-da-namali-zavisimostta-ot-dolara-i-planira-da-otpuska
Funny Funny x 1 View List

Hatshepsut

Нови членки и "борба с долара": променя ли БРИКС световния ред


Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва, китайският президент Си Дзинпин, южноафриканският държавен глава Сирил Рамапоса, индийският премиер Нарендра Моди и руският външен министър Сергей Лавров в Йоханесбург

Руският президент Владимир Путин говори с преправен глас, и то дистанционно, защото международният съд в Хага иска да го арестува. Китайският президент Си Цзинпин изпусна бизнес форума, едно от най-важните събития, поради неизяснени обстоятелства. Нямаше пробив в борбата срещу световната доминация на долара, а противоречията между държавите излязоха на показ...

Това е единият прочит на срещата на лидерите от БРИКС - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка - в Йоханесбург на 22-24 август. Привържениците на БРИКС ще кажат, че критиците сякаш са наблюдавали друго събитие. Лидерите договориха правилата за приемане на нови членове и добавиха цели шест, удвоявайки размера на обединението - обсъдиха възможностите за намаляване на зависимостта от долара и направиха, водени от Пекин и Москва, крачки към изграждането на алтернатива на западната доминация в международните институции.

Дали срещата е "провал" или "успех" не е най-важното. По-значими може да са заявките, които даде БРИКС на тридневната среща в Йоханесбург, приключила вчера. Това бе само началото на открита демонстрация, поведена от Китай и Русия и целяща да покаже, че тези държави са готови да работят за преобразяване на световния ред и разширяването на организацията - чиито членове се удвояват догодина - и силно насочва вниманието към Близкия изток и Африка.

Нищо от казаното - и показаното - не заличи разделенията между членките за това как трябва да изглежда организацията в бъдеще и каква да е ролята ѝ в света. В миг на изострящи се противоречия в световната политика заради войната в Украйна подобни символични ходове са от значение и за политическия елит, и за глобалната сигурност.

До какво доведоха трите дни на срещата и защо само отварят вратата за още предизвикателства?


Разширяване, но защо

На теория процесът на разширяване на организацията, представляваща 40% от световното население и една четвърт от световния брутен вътрешен продукт, едва започва. Според южноафриканските домакини над 40 държави са проявили интерес към организацията, а общо 22 формално са поискали да се присъединят. Тласкана особено силно от Китай и с охотното съгласие на Русия, БРИКС опитва да се отъждестви с Глобалния юг, да се превърне в негов глас.

В началото БРИКС бе БРИК (С се отнася до Южна Африка) и представляваше форум за икономическо сътрудничество. С времето някои страни започнаха все по-открито да заявяват геополитически амбиции - особено с аргумента че Глобалният юг, от чието име искат да говорят, се сблъсква с несправедливото отношение на международни институции като Международния валутен фонд и Световната банка.

В Йоханесбург бе обявено решението за приемане на шест нови членове: Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Египет (трите държави с най-голяма тежест в арабския свят); Етиопия (една от най-многолюдните африкански страни с голям икономически потенциал); Иран (държава в изолация, но индустриално развита и с голямо население); и Аржентина (другият южноамерикански лидер заедно с Бразилия).

За това дали тези или други да бъдат допуснати имаше спор в кулоарите до последно, както писаха редица медии. Бразилският президент Лула не се появи на вечерята на лидерите в сряда вечерта. Пресконференцията по темата за разширяването бе първоначално насрочена часове по-рано, но отменена в последния момент.

И след решението обаче останаха въпроси. Държавите не посочиха как точно експанзията ще увеличи тежестта на групата на международната сцена. За целта участниците трябва да действат в унисон, а не движени от различни интереси - както са често Индия и Китай, но и двете най-влиятелни държави в Персийския залив (а според мнозина в Арабския свят) Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.

За "Гардиън" Маргарет Майърс, директор на програмата за Азия и Латинска Америка на Inter-American Dialogue, казва, че засега разширяването издава широка подкрепа от Глобалния юг за рекалибриране на глобалния ред.

Колко способни са обаче всички тези държави да работят за общи интереси, ако досегашният състав на БРИКС го прави трудно? Според Стив Цан от Китайския институт към университета SOAS в Лондон за Си Цзинпин най-важното е да покаже на членките на блока, че всички искат общо бъдеще: да не живеят в свят, доминиран от Запада.


Посланието с Иран

Влизането на Иран в съюза не се подразбираше предвид антизападния оттенък, който придава на БРИКС.

Още на първия ден бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва предупреди, че БРИКС не бива да заприличва на съперник на Съединените щати и Г-7. Бразилия не желаеше също така влиянието ѝ да отслабва в разширен формат на клуба, макар в крайна сметка страната да поиска съседна Аржентина да се присъедини, ако разширяването е неизбежно. Индия, от своя страна, искаше "ясни правила" за членството на други държави.

Позицията на Бразилия и Индия изглеждаше непроменена, доколкото безпокойството от влиянието на Китай ги подтикна да търсят сближаване със Запада в последната година; индийският премиер Нарендра Моди бе посрещнат церемониално в Белия дом. И все пак: с изключение на Аржентина, всички са важни партньори на Китай. С изключение донякъде на Етиопия, където антизападните настроения изкристализираха покрай войната в Тиграй, никоя не е символизира толкова недвусмислено опълчването на Запада, колкото ислямската република, макар всяка от изброените страни да мисли многовекторно във външнополитическите си отношения.

Иран, изглежда, допълва впечатлението, че инициативата вече намира нов фокус около Близкия изток (но и около енергетиката), с който са свързани четири от шест нови членки, казва изследователят от южноафриканския Институт за глобален диалог за "Ал Джазира". За същата медия обаче Дани Брадлоу от Университета на Претория казва, че е трудно да се намери нещо общо между шестте страни, освен че са значими държави в съответните си региони.

Възможно е списъкът в този си вид да отразява интересите (не еднакви, но пресичащи се) на Индия и Китай. Пекин посредничи наскоро във възстановяването на връзките между Саудитска Арабия и Иран - роля, която навремето биха запълнили Съединените щати.

Същевременно Индия наскоро подписа споразумение, позволяващо търговия в рупии и дирхами вместо в долари.


Валутата остана "червена линия"

Въпреки това гръмко насърчаваната "дедоларизация", за която говорят членки на БРИКС, остава далеч. Бразилия смята, че ако някой не иска да използва долара в международната търговия, той не би трябвало да го прави. Според латиноамериканската страна на БРИКС е нужна обща валута, която намалява уязвимостта на членките. Лула да Силва агитира за това и в южноамериканския търговски блок "Меркосур".

Южна Африка бе предупредила, че няма да има обсъждания на идеи като обща валута на БРИКС. За това се застъпваше Бразилия като алтернатива на световната зависимост от долара, но до дискусиите не се стигна. Това не попречи да участниците да обсъждат как би изглеждал отказът от долара като основна резервна валута - без конкретни резултати.

Иран като новопоканен член заяви, че подкрепя усилията за дедоларизация. В друг бъдещ член, Аржентина, фаворитът за президент е включил в програмата си отказ от песото и преминаване към долара.

Проблемът на Южна Африка например е, че общата валута означава банков съюз, фискален съюз, макроикономическа конвергенция, критерии за държавите, които не спазват общи фискални правила (с други думи - като в еврозоната). Ще е нужна и самостоятелна централна банка; ще е необходимо да се решат деликатни въпроси, като например къде ще е централата ѝ.

Амбициите на някои от държавите за обща валута биха изисквали да се промени моделът за вземане на решения. Това става с консенсус; промяната му към решение с мнозинство към момента не е на дневен ред, а и тя би сложила край на правото на която и да било държава да налага вето.

Все пак държавите от БРИКС утвърдиха намерението си за курс към по-активно използване на националните валути за сметка на долара. За страни като Русия това е особено важно в момент, след като в хода на войната в Украйна повишаването на лихвите от Федералния резерв укрепи курса на долара, а с него оскъпи дълга и вноса в долари.

Пекин съобщи след срещата, че членките на БРИКС трябва да разгледат възможностите за инструменти и платформи за сътрудничество в местни валути. "Насърчаване" на търговията в местна валута обаче е единственият поет ангажимент в Йоханесбург.


"Глобалният ред"

И след срещата обединението няма единна визия за политическото си място в света. Всяка държава преследва дневния си ред. Индия и Китай, двете най-многолюдни държави, а и водещи икономики, споделят интереса да покажат, че глобалните институции в сегашния си вид са остарели и трябва по думите на индийския премиер Нарендра Моди да се адаптират към "променящите се времена".

Нито Моди, нито Лула обаче биха приел под "променящи се времена" да се разбира "доминация на Китай". А това иска Пекин да си осигури през обединението им.

Засега на запад БРИКС неизбежно ще се възприема и като подиум, от който може да говори руският президент Владимир Путин. Във видеообръщението с преправен глас той обясни, че "неолиберализмът" е заплаха както за традиционните ценности в развиващите се страни, така и за възникването на многополюсен световен ред, в който никой не доминира. На следващата си среща групата от вече единайсет - вместо досегашните шест - държави ще трябва да даде по-конкретни идеи как си представя този световен ред и какво ще направи за него.

Саранг Шидоре, директор на програмата за Глобалния юг в института "Куинси" във Вашингтон, обръща внимание, че разширяването на БРИКС все пак бележи промяна, но може би не точно както я описват държавите в обединението:

Това вече не е свят, в който САЩ могат да задават всички норми ли да движат всички институции. Няма спор за това. Но замяна? Не, бих казал, че на хоризонта се задава в много по-голяма степен допълнение, отколкото замяна.
Саранг Шидоре, институт "Куинси"

https://www.dnevnik.bg/sviat/voinata_v_ukraina/2023/08/25/4521911_polovinchata_borba_s_dolara_novi_chlenki_i_otsustvie/

Hatshepsut

Целта на разширяването на БРИКС е нов баланс в световния ред


Лидерите на страните от БРИКС по време на срещата си на върха в Бразилия през ноември 2019 г.

ЙОХАНЕСБУРГ, 
21.08.2023 14:17

Разширяването на блока БРИКС, чието обсъждане предстои на срещата на върха тази седмица,  привлече пъстър екип от кандидати – от Иран до Аржентина, които са обединени от едно: желанието да изравнят силите на игралното поле, на което всичко е срещу тях по мнението на мнозина.

Списъкът с оплакванията е дълъг.

Злоупотреба с търговските практики. Режими на наказателни санкции. Общоприето подминаване на нуждите от развитие на по-бедните страни. Доминацията на богатия Запад в международните организации – като ООН например, Международния валутен фонд или Световната банка.

Въпреки че конкретни резултати липсват, на фона на широко простиращото се недоволство от доминиращия световен ред отклик получи намерението на настоящите членове на блока БРИКС – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка (името е абревиатура от първите букви на държавите на латиница – б. ред.), да превърнат организацията в лидер на "Глобалния юг".

Над 40 държави са проявили интерес да се присъединят към БРИКС, обявиха представители на Република Южна Африка (РЮА), която е домакин на срещата на върха от утре до четвъртък. Почти двайсет от тях са подали официално молби да бъдат приети.

"Обективната необходимост от организации като БРИКС никога не е била по-голяма", казва бившият министър на търговията на РЮА Роб Дейвис, който помогна за влизането на страната си в блока.

"Многостранните организации не са места, от които ние можем да очакваме приемлив резултат, който да сближи всички", отбелязва той.

Наблюдателите обаче посочват незадоволителните резултати като знак, който не е добър за перспективите пред БРИКС по отношение на надеждите на евентуалните нови членове. Макар и в страните от БРИКС да живеят около 40 процента от населението на света и те да разполагат с една четвърт от глобалния брутен вътрешен продукт, амбициите на блока да се превърне в световен политически и икономически играч от доста време насам биват осуетявани от вътрешни разделения и липса на последователни възгледи.

Някога процъфтяващите икономики на държавите в блока, най-вече на световната сила от тежка категория Китай, забавят темповете си. Русия е изправена пред изолация заради войната с Украйна. Поради издадена международна заповед за арест (от Международния наказателен съд в Хага – бел. ред.)  президентът на Русия Владимир Путин няма да пътува за Йоханесбург, а ще вземе участие в срещата на върха с видеоконферентна връзка.

"Страните кандидатки може би имат прекалено завишени очаквания за това какво на практика ще им донесе членството в блока", отбелязва Стивън Грузд от южноафриканския Институт за международни отношения.
 

Недоволството на развиващия се свят

Въпреки че от БРИКС не са направили обществено достояние какъвто и да е списък с кандидати, много държави публично заявиха интереса си. Иран и Венецуела, прокудени от света с наказателни санкции, се стремят да намалят степента на своята изолация и се надяват блокът да облекчи страданието на техните осакатени икономики.

"Всякакви рамкови проекти за интеграция на глобално ниво не виждат бял свят заради хегемона САЩ, който налага визията си", заявява за Ройтерс Рамон Лобо, бивш финансов министър и управител на централната банка на Венецуела.

От друга страна, според анализаторите страните от Залива в лицето на Саудитска Арабия и ОАЕ виждат БРИКС като средство за достигане до по-значима роля в структурите на международните организации. Африканските кандидати Етиопия и Нигерия са привлечени от поетия ангажимент на блока за прокарването на реформи в ООН, които биха дали по-чуваем глас на континента пред света. Други държави искат промени в Световната търговска организация, в Международния валутен фонд и в Световната банка.

"Аржентина отправя настоятелни призиви за преструктуриране на международната финансова постройка", казва представител на аржентинското правителство, участващ в преговорите за приемане на страната в БРИКС, когото Ройтерс цитира, без да назовава.
 

"Много приказки, по-малко действия"

Изложените дотук официални становища на БРИКС вече отразяват много подобни тревоги. В контекста на намерението на блока да се превърне в противовес на Запада и особено в момента, в който напрежението между Китай и САЩ нараства, а Русия е в немилост заради нашествието си в Украйна, разширяването на организацията може да даде по-голяма тежест на посланието ѝ за глобални реформи. В навечерието на срещата на върха в Йоханесбург обаче под светлината на прожекторите са недостатъците на блока.

Като се има предвид, че на форума се очаква лидерите на страните в БРИКС да обсъждат рамката по приемане на нови членове и се знае, че Китай и Русия нямат търпение да разширят организацията, други основателки на блока като Бразилия са притеснени от ускоряването на този процес.

А междувременно осезаемите ползи от членството в БРИКС намаляват. Най-същественото постижение на блока – Новата банка за развитие, или просто "банката на БРИКС", вече забави темповете на отпускане на кредити, допълнително затруднена от наложените световни санкции на една от страните основателки на организацията – Русия.

На свой ред малките страни, които се надяват на икономическо съживяване покрай членството си в БРИКС, могат да се взрат в опита на Южна Африка. В интерес на истината търговията на тази държава в рамките на БРИКС бележи стабилен растеж от момента на присъединяване към блока според данните на южноафриканската Корпорация за индустриално развитие. Този растеж обаче се дължи в голямата си част на внос от Китай, а блокът все още заема само една пета от двупосочната търговия на Южна Африка. Към миналата година Бразилия и Русия, взети заедно, съставят едва 0,6% от износа на РЮА. Търговският дефицит на Южна Африка по отношение на партньорите ѝ в БРИКС скочи четирикратно - в сравнение с 2010 г. – до 14,9 милиарда щатски долара.

Подобни финансови резултати би трябвало да накарат страните кандидатки за членство в БРИКС малко да се поспрат, отбелязва Стивън Грузд.

"Трудно е да се намери нещо реално, което БРИКС е постигнала. Приказки много. Далеч по-малко действия", казва той.

https://www.bta.bg/bg/news/world/509276-tselta-na-razshiryavaneto-na-briks-e-nov-balans-v-svetovniya-red

Hatshepsut

Саудитска Арабия официално беше приета в БРИКС


Саудитска Арабия официално беше приета в междуправителствената организация БРИКС, съобщиха държавните медии на страната.

На срещата на върха на БРИКС в южноафриканския град Йоханесбург през август 2023 г. беше обявено изненадващо разширяване на групата с шест нови членове. В допълнение към Аржентина по това време беше обявено, че Саудитска Арабия, Иран, Обединените арабски емирства, Египет и Етиопия трябва да се присъединят към алианса на големите нововъзникващи икономики на 1 януари 2024 г.

Саудитският външен министър потвърди през август, че близкоизточното кралство ще проучи подробностите преди предложената дата за присъединяване 1 януари и ще вземе "подходящо решение". Тогава принц Фейсал бин Фархан подчерта, че групата БРИКС е "полезен и важен канал" за укрепване на икономическото сътрудничество.

Досега БРИКС се състоеше от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южноафриканската република, а след 1 януари освен Саудитска Арабия към блока на развиващите се икономики ще се присъединят Обединените арабски емирства, Египет, Иран и Етиопия.

Влизането на Саудитска Арабия идва във време на геополитическо напрежение между САЩ и Китай и нарастващо китайско влияние в Саудитска Арабия. Въпреки все още силните връзки със САЩ, Саудитска Арабия все повече върви по свой собствен път, виждайки Вашингтон като по-малко ангажиран със сигурността в Персийския залив, отколкото преди.

Китай, най-големият купувач на саудитски петрол и води призивите за разширяване на БРИКС, за да се противопостави на Запада и да представлява глобалния юг.

Новият аржентински президент Хавиер Милей официално се отказа от присъединяването на страната към блока в писмо до държавите-членки Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка. /БГНЕС

https://faktor.bg/bg/articles/sauditska-arabiya-ofitsialno-beshe-prieta-v-briks

Hatshepsut

Азербайджан кандидатства за членство в БРИКС


Азербайджан обяви, че е подал молба за членство в алианса БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка), което бе приветствано от Русия.

,,Азербайджан официално подаде молба за членство в БРИКС", заяви в интервю за Анадолската агенция (АА) говорителят на Министерството на външните работи Айхан Хаджизада.

Интересът на Азербайджан да се присъедини към БРИКС беше заявен в съвместната декларация с Китай за установяване на стратегическо партньорство между двете страни, която беше подписана по време на срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество в Астана в началото на миналия месец.

В нея се заявява желанието на Азербайджан да се присъедини към БРИКС и се посочва, че Китай приветства това искане.

Съвместна декларация, приета по време на неотдавнашното посещение на руския президент Владимир Путин в Азербайджан на 18-19 август, също декларира подкрепата на Москва за членството на Баку.

В продължение на повече от десетилетие блокът включваше само пет държави: Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.

През януари към него се присъединиха Иран, Египет, Етиопия и Обединените арабски емирства, а Саудитска Арабия заяви, че също обмисля да го направи.

Клубът вече включва някои от най-големите производители на петрол в света и осигурява над една четвърт от световния БВП. Отношенията на Русия и Иран със Запада се изостриха до краен предел заради войната на Москва в Украйна и регионалната политика на Иран. / БГНЕС

https://faktor.bg/bg/articles/azerbaydzhan-kandidatstva-za-chlenstvo-v-briks

Hatshepsut

Изненадващ ход: Турция подаде заявление за присъединяване към БРИКС


Cпopeд Вlооmbеrg Typция oфициaлнo e пoиcĸaлa дa ce пpиcъeдини ĸъм гpyпaтa БPИKC нa cтpaнитe c бъpзopaзвивaщи ce пaзapи, тъй ĸaтo ce cтpeми дa зacили глoбaлнoтo cи влияниe и дa ycтaнoви нoви вpъзĸи извън тpaдициoннитe cи зaпaдни cъюзници.

Aдминиcтpaциятa нa пpeзидeнтa Peджeп Taйип Epдoгaн e нa мнeниe, чe гeoпoлитичecĸият цeнтъp нa тeжecттa ce oтдaлeчaвa oт paзвититe иĸoнoмиĸи, твъpдят xopa, пoжeлaли aнoнимнocт, тъй ĸaтo нe ca yпълнoмoщeни дa ĸoмeнтиpaт.

Hoвият диплoмaтичecĸи пopив нa тaзи cтpaнa oтpaзявa нeйния cтpeмeж дa ĸyлтивиpa вpъзĸи c вcичĸи възмoжни cтpaни в eдин мнoгoпoлюceн cвят, ĸaтo cъщeвpeмeннo пpoдължaвa дa изпълнявa зaдължeниятa cи ĸaтo ĸлючoв члeн нa Opгaнизaциятa нa Ceвepнoaтлaнтичecĸия дoгoвop.
Paзпoлoжeнa нa гpaницaтa мeждy Eвpoпa и Aзия, Typция пoдaдe мoлбa зa пpиcъeдинявaнe ĸъм БPИKC пpeди няĸoлĸo мeceцa нa фoнa нa paзoчapoвaниeтo oт липcaтa нa нaпpeдъĸ в дeceтилeтния ѝ oпит дa ce пpиcъeдини ĸъм Eвpoпeйcĸия cъюз, дoпълвa издaниeтo. Kaндидaтypaтa e oтчacти и peзyлтaт oт paзpивa c дpyгитe члeнoвe нa HATO, cлeд ĸaтo Typция пpoдължи дa пoддъpжa тecни вpъзĸи c Pycия cлeд нaxлyвaнeтo ѝ в Уĸpaйнa пpeз 2022 г. Mиниcтepcтвoтo нa външнитe paбoти и пpeзидeнтcтвoтo нa Typция oтĸaзaxa ĸoмeнтap.

,,Typция мoжe дa ce пpeвъpнe в cилнa, пpocпepиpaщa, пpecтижнa и eфeĸтивнa дъpжaвa, aĸo eднoвpeмeннo пoдoбpи oтнoшeниятa cи c Изтoĸa и Зaпaдa", зaяви Epдoгaн в Иcтaнбyл пpeз yиĸeндa. ,,Bceĸи дpyг пoдxoд, ocвeн тoзи, нямa дa бъдe oт пoлзa зa Typция, a caмo щe й нaвpeди."

Гpyпиpoвĸaтa БPИKC, нapeчeнa тaĸa пo пъpвитe бyĸви нa дъpжaвитe Бpaзилия, Pycия, Индия, Kитaй и Южнa Aфpиĸa, вĸлючвa няĸoи oт нaй-гoлeмитe бъpзopaзвивaщи ce иĸoнoмиĸи. B нaчaлoтo нa тaзи гoдинa тя ce cдoби c чeтиpи нoви члeнa, ĸoгaтo ĸъм нeя ce пpиcъeдиниxa Иpaн, Oбeдинeнитe apaбcĸи eмиpcтвa, Eтиoпия и Eгипeт. Cayдитcĸa Apaбия бeшe пoĸaнeнa дa ce пpиcъeдини, нo ĸpaлcтвoтo вce oщe нe e нaпpaвилo тoвa.

Πo-нaтaтъшнoтo paзшиpявaнe нa гpyпaтa мoжe дa бъдe oбcъдeнo пo вpeмe нa cpeщaтa нa въpxa в Kaзaн, Pycия, oт 22-pи дo 24-ти oĸтoмвpи. Maлaйзия, Taйлaнд и близĸият cъюзниĸ нa Typция Aзepбaйджaн ca cpeд дpyгитe дъpжaви, ĸoитo иcĸaт дa ce пpиcъeдинят ĸъм БPИKC.

БPИKC ce изявявa ĸaтo aлтepнaтивa нa инcтитyциитe, дoминиpaни oт Зaпaдa, ĸaтo Cвeтoвнaтa бaнĸa и Meждyнapoдния вaлyтeн фoнд. Hoвитe члeнoвe мoгaт пoтeнциaлнo дa пoлyчaт дocтъп дo финaнcиpaнe чpeз нeйнaтa бaнĸa зa paзвитиe, ĸaĸтo и дa paзшиpят пoлитичecĸитe и тъpгoвcĸитe cи oтнoшeния.

Упpaвлявaщaтa Πapтия нa cпpaвeдливocттa и paзвитиeтo нa Epдoгaн oтдaвнa oбвинявa зaпaднитe дъpжaви, чe пpeчaт нa тypcĸитe cтpeмeжи зa caмocтoятeлнa oтбpaнитeлнa индycтpия и cилнa иĸoнoмиĸa. Πpeзидeнтът мнoгoĸpaтнo e пpизoвaвaл зa пpepaзглeждaнe нa Cъвeтa зa cигypнocт нa OOH, зa дa ce paзшиpи бpoят нa пeттe мy пocтoянни члeнoвe, и изpaзи интepec ĸъм пpиcъeдинявaнe ĸъм Шaнxaйcĸaтa opгaнизaция зa cътpyдничecтвo, cъздaдeнa oт Pycия и Kитaй ĸaтo cъпepниĸ нa HATO.

,,He тpябвa дa избиpaмe мeждy Eвpoпeйcĸия cъюз и Шaнxaйcĸaтa opгaнизaция зa cътpyдничecтвo, ĸaĸтo твъpдят няĸoи xopa", ĸaзa Epдoгaн. ,,Haпpoтив, тpябвa дa paзвивaмe oтнoшeниятa cи ĸaĸтo c тeзи, тaĸa и c дpyги opгaнизaции нa ocнoвaтa нa взaимнa изгoдa".

Paзшиpявaнeтo нa БPИKC дo гoлямa cтeпeн ce движи oт Kитaй, ĸoйтo ce oпитвa дa yвeличи влияниeтo cи в cвeтoвeн мaщaб, ĸaтo yxaжвa дъpжaви, ĸoитo тpaдициoннo ca cъюзници нa CAЩ.

Typция вoди пpeгoвopи зa пpиcъeдинявaнe ĸъм EC oт 2005 г. нacaм, нo ce cблъcĸвa c peдицa пpeчĸи, вĸлючитeлнo c тoвa, ĸoeтo блoĸът oпpeдeля ĸaтo дeмoĸpaтични нeдocтaтъци нa cтpaнaтa.

Typция вяpвa, чe пpиcъeдинявaнeтo ĸъм БPИKC мoжe дa пoмoгнe нa cтpaнaтa дa пoдoбpи иĸoнoмичecĸoтo cи cътpyдничecтвo c Pycия и Kитaй и дa ce пpeвъpнe в тъpгoвcĸи ĸaнaл мeждy EC и Aзия. Tя жeлae дa ce пpeвъpнe в цeнтъp зa изнoc нa гaз oт Pycия и Цeнтpaлнa Aзия, дoпълвa издaниeтo.

https://www.kaldata.com/

Powered by EzPortal