• Welcome to Български Националистически Форумъ.
 
avatar_Hatshepsut

МПО-Пиринъ и Българитѣ въ Чикаго

Започната отъ Hatshepsut, 02 Сеп 2018, 08:56:49

0 Потрѣбители и 1 гостъ преглеждатъ тази тема.

Keywords българщинадиаспораМакедонияАмерика

Hatshepsut



МПО-Пирин и Българите в Чикаго.

Не знам дали има група на Българите в Чиkаго,но тук преди всичко ще давам информация за нашата патриотична група МПО-Пирин. МПО (Македонска Патриотична Организация) е най старата все още действаща Българска Организация в Америка.

Македоно-българската емиграция в САЩ и Канада осезателно нараства след погромите от Илинденско-Преображенското въстание през 1903 г. Създават се български църковни общини и други учреждения, последвани от първата политическа организация Македоно-одрински български народни организации (МОБНО), която дава тласък на обединението на подобните организации в Македоно-български народен съюз. Организацията е нетрайна и скоро се разпада, но през 1918 година в Чикаго, Илинойс, се състои нов конгрес на българо-македонските емигранти с искане за справедливо решение на Македонския въпрос след Първата световна война.Български имигранти в САЩ и Канада от Македония, включително някои, които са се борили срещу Османската империя, участвали в Илинденско-Преображенското въстание от 1903 г., основават МПО в 1922 година във Форт Уейн, Индиана.
   
На вниманието на всички Българи в Чикаго и околността. Започваме записване за членство на нашата организация МПО-Пирин,Чикаго. Целта е да подпомогнем МПО - най- старата ,все още действаща Българска Организация в Америка и Канада ,създадена 1922 от Българи-емигранти от Егейска Македония, в борбата им за запазване на Българския етнически характер, традиции и културно наследство в поробените от сърби и гърци части на Македония. От своето създаване през 1922 до 1944 МПО с всички сили и средства се бори против асимилаторската политика на сърби и гърци в Македония ,които затварят всички Български училища и църкви и забраняват да се говори Българския език. В периода след 1944 до 1989 ,МПО е една от малкото Български организации ,които отстояват Българщината в Македония. Това е период в който МПО се бори не само срещу гръцката и сръбската пропаганда ,а и срещу нови противници в лицето на про-сръбския Скопски македонизъм и предателството на българските комунисти,които подпомагат създаването на македонската нация,азбука и език.След 1944 българските комунисти затварят границата и не допускат нови емигранти до Америка,а в същото време Титова Югославия започва да изпраща агенти ,които се инфилтрират в редиците на МПО. Затова патриотичен дълг е на всеки Българин,особенно на Македонските Българи в Чикаго да подпомогнат борбата на МПО за запазване Българския характер както на Организацията ,така и да подкрепят борбата за истината за Македония и да не допуснем Скопските еничари да крадат и фалшифицират нашата история.Нека не допуснем МПО от Българска патриотична организация, да се превърне в анти-Българска организация. Колкото сме повече ,толкова по силно ще се чуе нашия глас.

http://www.facebook.com/pages/MPO-PIRIN-CHICAGO/224515110909303?sk=wall

Hatshepsut

#1
Българи от Македония проведоха 95-конгрес в Мичиган

https://www.facebook.com/bgnacionalisti.org/photos/a.1605586189652872.1073741851.1428497157361777/1865380507006771/?type=3&theater

Македонската Патриотична Организация от САЩ и Канада проведе своя 95-конгрес. Две са основните идеи заложени в устава на организацията. Първият е за свободна, самостоятелна и назависима Република Македония. Вторият е за етническото българско население в Македония. МПО смята, че цялото македонско население се състои от етническо българско население. Политическата идея на тази организация е да бъдат признати демократичните, просветните, културните, националните и всички други права на всички общности, които живеят в Македония: албанци, власи, сърби, гърци, роми ..., с процентен превес на българската народност в Македония.

Ежегодният конгрес на МПО съществува от 1922 година и се провежда в градове от Щатите и Канада в уикенда на Деня на труда. От обикновена годишна среща, конгресът постепенно се е разраснал в празник на македоно-българското културно наследство, обичаи и традиции в САЩ и Канада.
Тази година конгресът се проведе в Гранд Рапидс, Мичиган под мотото ,,95-ти Конгрес на МПО – 95 години българщина в САЩ и Канада". Програмата започна със събрание на представителите на отделните организации по секции. Вечерта премина с традиционните песни и хора. В полунощ имаше пица-парти, а до сутринта се пяха Македоно-Български патриотични песни на фона на музикалния съпровод на 14-годишния Павел Топалов, син на доктор Миле Топалов от секцията в Охайо. Д-р Топалов е родом от село Богданци, Вардарска Македония.

Програмата включваше още изложба от исторически снимки от изминали конгреси на МПО. Колекционерът на български народни носии Марвин Мейли, от Гранит Сити показа част от уникатите си. Мейли е син на българка от Македония, а баща му е немец. С годините той е събрал огромна колекция и притежава повече носии от етнографските музей в България.
Годишният конгрес представлява също така и форум за честване и признание на отличили се Македонски българи, както и възможност за видни български лектори да изразят съвременните проблеми на Македоно-българите в Северна Америка.

http://chicago.bg/

Hatshepsut

#2
6 години МПО-Пирин Чикаго:



https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10212576370515849.1073741853.1581624596&type=3

(aлбумът на посочения линк съдържа 375 снимки)  :smile-1:

Hatshepsut

МПО ,,Пирин" - Чикаго: В Европа няма място за ретроградната идеология на бивша Югославия

Признаването на правата на българите в Македония ще помогне на страната да продължи по пътя на демокрацията, пише в писмо до членовете на Конгреса на САЩ Македонската патриотична организация (МПО) ,,Пирин" – Чикаго, която е част от МПО в САЩ и Канада.



В писмото се подчертава, че това една от най-старите имигрантски огранизации в Америка, която през 2022 г. отбелязва 100 години от създаването си. ,,Ние сме потомци на българите от географска област Македония и сме дълбоко загрижени за съдбата на нашите сънародници в днешна Република Северна Македония", се казва в писмото. Председателят на сдружението подчертава добрите връзки, установени с политическите лидери в САЩ, които ,,винаги са подкрепяли нашата кауза - независима и демократична Македония, където преобладаващата част от населението, българите, ще се радват на пълна свобода и справедливост".

В посланието си до Конгреса МПО ,,Пирин" описва накратко възникването на ,,македонския въпрос" през XIX век и сполетялата географската област Македония съдба след Освобождението на България през 1878 г.

,,Според повечето европейски и световни историци по това време географската област Македония е била населена предимно с българи (важно е да се отбележи, че името Македония има географско, а не национално значение). След Берлинския договор от 1878 г. само малка част от България е освободена, а останалите български земи остават под османска власт. Ситуацията се влошава през 1913 и 1918 г., когато географската област Македония е разделена между Сърбия и Гърция, оставяйки малка част на България. Борбата за освобождение на българите, живеещи в Македония, продължава, като в крайна сметка води до няколко неуспешни въстания. В резултат на това има няколко вълни на имиграция в България, в резултат на което днешна България има около два милиона потомци на българи-македонци", пише в писмото.

Уточнява се, че ,,когато след Първата световна война част от географската област на Македония е включена в Кралство Югославия, преобладаващото мнозинство от славянското й население ясно се самоопределя като българско". ,,Това се потвърждава от всички дипломатически и исторически разкази от онова време. Между двете световни войни Белград се опитва да изкорени българската идентичност на това население, като налага нова "южносръбска" и провъзгласява, че българите са техни най-големите врагове. Тъй като този опит се оказа неуспешен. след Втората световна война югославският комунистически лидер Йосип Броз Тито прибягва до налагането на още една нова идентичност, този път "македонска", в тогавашната Социалистическа република Македония (СРМ). При това Тито е улеснен и вдъхновен от решението на Комунистическия интернационал (Коминтерн) от 1934 г. да създаде нова "македонска" нация."



Проектът на Тито е реализиран чрез измислянето на нов исторически наратив, който да положи основата на тази нова ,,македонска" концепция, насочена към замяната на традиционната българска идентичност с регионална. Тя е изградена за сметка на историята и географията на съседните страни. За да осъществят тази политика, "лингвистите" от контролираното от комунистите Антифашистко събрание за национално освобождение на Македония (АСНОМ) обявяват на 2 август 1944 г. създаването на отделен "македонски" език.

Очакваше се тази политика на "македонизма" да спре след разпадането на Югославия и създаването на Република Македония. На 15 януари 1992 г. България първа призна независимостта на тогавашната Република Македония. ,,Властите в Скопие, за съжаление, продължават бившата югославска враждебна политика срещу българското културно-историческо наследство. Днес нереформираната Република Северна Македония може да се превърне в троянския кон на Русия в НАТО, като играе подобна роля в Европейския съюз. Ако цялата демократична общност не осъзнае тази заплаха, ще има огромен риск за бъдещето на стабилността и сътрудничеството в Югоизточна Европа", пише в писмото на МПО ,,Пирин" - Чикаго.

Македонският въпрос може да бъде решен веднъж завинаги само чрез признаването правата на българите в Македония и по този начин да се помогне на Северна Македония да тръгне по пътя на истинската демокрация.



,,Македонският въпрос" е от голямо значение за почти всеки българин. Ето защо бъдещото приемане на Република Северна Македония се очаква с голяма надежда. Вярваме, че най-накрая истината за общата ни история може да излезе наяве. Официалната позиция на българското правителство гласи, че европейската интеграция на Република Северна Македония може да започне едва след като последната скъса с тоталитарните си практики. Тази позиция е възприета с консенсус на всички политически сили в българското Народно събрание през 2019 г. Според резултатите от проведено наскоро допитване, тази политика е одобрена от 85% от българските граждани.

,,ЕС е общност с общи цивилизационни ценности, общност, която трябва да бъде нетолерантна към практиката на фалшификации, използването на език на омразата и нарушаване на правата на човека.

очаква с нетърпение присъединяването на Република Северна Македония към Европейския съюз. Надяваме се, че официалните институции на Съединените щати ще направят необходимото, за да обяснят основните принципи на демокрацията, правата на човека и добрите междудържавни отношения на македонските власти. Днес в Европа няма място за ретроградната идеология на бивша Югославия", се казва в заключение в писмото на МПО "Пирин" – Чикаго, изпратено до американския Конгрес.

https://bgnes.bg/news/mpo-pirin-chikago-v-evropa-nama-masto-za-retrogradnata-ideologia-na-bivsha-iugoslavia/

Hatshepsut

МПО до Конгреса на САЩ: Преобладаващото мнозинство от нас в Америка сме македонски българи


Нашите американски предци преди 1945 г. са били македонци и са определяли себе си като ,,македонци", но са използвали термина ,,МАКЕДОНСКИ БЪЛГАРИ" или ,,български македонци", за да се разграничат от другите етноси в Македония. Преди Втората световна война ,,македонец" не е етнографски, а географски термин и преобладаващото мнозинство от македонците преди 1945 г. са се определяли като македонски българи.

Когато в настоящата резолюция на Конгреса на САЩ се споменава ,,македонският език", се пренебрегва значителното мнозинство от българо-езични македонци, които са допринесли за величието на Америка. Тази резолюция признава единствено етническите македонци от миналото и настоящето, които обаче реално никога не са били някакъв фактор до периода след Втората световна война.

Това се казва в Обръщение до Конгреса на САЩ от Централното ръководство на Македонските патриотични организации в САЩ(МПО).

МПО е най старата и най-важна македонска и българска политическа организация в Америка. Тя е основана през 1922 г. и неин печатен орган е вестник ,,Македонска трибуна". МПО е вярна на заветите на Гоце Делчев, Тодор Александров и Иван Михайлов.

Обръщението е реакция на опита за прокарване на резолюция от про-скопските среди за честване на "македонска идентичност" различна от българската. Документът е подписан от Ник Стефанов.


Ето пълния текст на Обръщението:

,,Обръщам се към Вас от името на Македонската патриотична организация (МПО), която е основана през 1922 г. от имигрантите от Македония и днес продължава да се подкрепя от техните потомци. Мисията на МПО е да се застъпва за всички македонци по света, да насърчава и съхранява етническите традиции, обичаи и история на нашия народ, както и да насърчава и развива културното и социалното израстване на младите хора. Членовете на МПО са и много горди американци, носители на националния дух на Съединените американски щати - Американската мечта и зачитането на демокрацията, правата на човека, свободата, равенството и свободите, които са предпоставка за просперитет, успех и социална мобилност, постигнати чрез упорит труд и всеотдайност!

Като македонски американци, ние сме доволни да видим резолюцията на Конгреса (House Resolution 741), която предлага септември 2022 г. да бъде обявен за Месец на македонското американско наследство. Идеята за почитане на македонските американци е добра, тъй като много бивши и настоящи членове на нашата македонска американска диаспора действително са направили ,,ценен принос" към качеството на живот в Америка.

НАЛИЦЕ Е, ОБАЧЕ ПРОБЛЕМ с формулировката на резолюцията, тъй като включва израза ,,честване на македонския език". Използвайки ,,македонски език", резолюцията напълно пренебрегва приноса на македонските американци, които са имигрирали в Америка преди Втората световна война, и приноса на техните потомци, родени в Америка, които са се идентифицирали и продължават да се идентифицират като БЪЛГАРО-езични македонци. ,,Македонският език" е част от новата етническа македонска идентичност, която придобива видимост чак след Втората световна война със създаването на етническа македонска държава в рамките на Югославската федерация.

Нашите американски предци преди 1945 г. са били македонци и са определяли себе си като ,,македонци", но са използвали термина ,,МАКЕДОНСКИ БЪЛГАРИ" или ,,български македонци", за да се разграничат от другите етноси в Македония. Преди Втората световна война ,,македонец" не е етнографски, а географски термин и преобладаващото мнозинство от македонците преди 1945 г. са се определяли като македонски българи. По подобие на гражданите на Швейцария, македонците представляват редица етнически групи, включително българи, турци, гърци, арумъни (власи), албанци и сефарадски евреи, а българските жители на Македония се определят като български македонци. Македонската част от тяхната идентичност беше почти принадлежност и казвам почти, защото това не беше държава във физическия смисъл на думата. Въпреки това фактът, че те подкрепяха македонското освободително движение, МПО и борбата за свободна и независима Македония, подсказваше, че са македонски патриоти, стремящи се да създадат независима държавност. За тях, тяхната независима Македония би била като Америка, съставена от много етноси, които живеят в хармония!

Така че, когато в настоящата резолюция на Конгреса се споменава ,,македонският език", се пренебрегва значителното мнозинство от българо-езични македонци, които са допринесли за величието на Америка. Тази резолюция признава единствено етническите македонци от миналото и настоящето, които обаче реално никога не са били някакъв фактор до периода след Втората световна война, когато създадената от Югославия днешна Северна Македония, като федерална югославска единица, започва сериозно да насърчава етническата македонска идентичност със собствен т.нар.,,македонски" език, с помощта на югославската образователна система и практики на етническото прочистване.

В обобщение, има две македонски идентичности - македонско-българската и етническа македонска идентичност. Резолюцията Ви би признавала само тези, които се идентифицират като етнически македонци, защото се позовава на ,,македонския" език.

Формулировката на резолюцията трябва да бъде променена. Позоваването на ,,македонския език" трябва или да се премахне, или да се добави уточнение за две македонски идентичности.

За членовете на Македонската патриотична организация, които вярват в своята българска македонска или македонско-българска идентичност, отпадането на термина ,,македонски език" би било важно, защото българските македонци почти винаги са се наричали просто македонци. Така че смятам, че един променен вариант на гореспоменатата фраза, който и двете страни биха могли да приемат, е следният: Изразявайки подкрепа за обявяването на месец септември 2022 г. за ,,Месец на македонското американско наследство" и за отбелязване на историята, обичаите и културата на македонските американци, които се идентифицират като етнически Македонци или като Македонски българи, и отбелязване на техния невероятен принос към Съединените щати.

Запазването на фразата в сегашния ѝ вид би бил ,,шамар в лицето" на огромното мнозинство от нашите македонски предци и основатели и поддръжници на МПО, които са дошли в САЩ преди Втората световна война и са се идентифицирали като Македонски българи!

Моля да помислите за преформулиране на резолюцията, за да може септември 2022 г. наистина да бъде Месец на македонското американско наследство за всички македонци, независимо от тяхната идентичност!", се казва в Обръщението на МПО, изпратено до БГНЕС. /БГНЕС

https://faktor.bg/bg/articles/mpo-do-kongresa-na-sasht-preobladavashtoto-mnozinstvo-ot-nas-v-amerika-sme-makedonski-balgari

Hatshepsut

МПО в Канада до Конгреса на САЩ: Несправедливостта срещу македонските българи трябва да бъде поправена

Новата "македонска" етническа идентичност беше замислена в Югославия като изкуствена подмяна на ясно изразеното ни българско самоопределение. Кампанията срещу македонските българи е кървава от самото си начало, остава насилствена и продължава с десетилетия. Концентрационните лагери бяха претъпкани с македонски българи, а училищата бяха натоварени със задачата да промиват мозъци навсякъде в комунистическия свят. Кампанията имаше ясна цел да превърне нашата регионална македонска идентичност в етническа.

Няма оправдание българската историческа идентичност да бъде изкоренена от училищата и учебниците, а на децата ни да се внушава версия на нашата история, която е обидна за нашите предци. Правата на човека означават толерантност и взаимно уважение!

Несправедливостта, извършена спрямо македонските българи, е пример, който ви призоваваме да не подценявате.

Това се казва в писмо до Конгреса и Държавния департамент на САЩ на МПО ,,Правда" в Торонто, специално изпратено до БГНЕС.

МПО е най старата и най-важна македонска и българска политическа организация в САЩ и Канада. Тя е основана през 1922 г. и неин печатен орган е вестник ,,Македонска трибуна". МПО е вярна на заветите на Гоце Делчев, Тодор Александров и Иван Михайлов.

Писмото е реакция на опита за прокарване на резолюция от про-скопските среди за честване на "македонска идентичност" различна от българската. То е подписано от Александър Караджов, който е внук на дееца на ВМРО Иван Караджов, композитор на ,,Тих бял Дунав".



Агенция БГНЕС публикува пълния текст на писмото на МПО ,,Правда".


,,ДО ЧЛЕНОВЕТЕ НА КОНГРЕСА НА САЩ

ДЪРЖАВЕН ДЕПАРТАМЕНТ НА САЩ

Почитаеми председател на Камарата на представителите,

Уважаеми членове на Конгреса на САЩ, обръщаме се към Вас с това писмо като членове на МПО "Справедливост" - Торонто, клон на Македонската патриотична организация в Съединените американски щати и Канада - една от най-старите организации на македонците в Северна Америка, която тази година празнува сто години от основаването си през 1922 г.

Първата значителна група македонски българи от трите географски области на Македония, обхващащи части от днешните Гърция, България и Северна Македония, достига до САЩ и Канада през първото десетилетие на ХХ век. Оттогава ние сме част от социалната тъкан на САЩ и Канада чрез мрежата на нашите македонско-български църковни общности и чрез сдружаването в различни организации.

В продължение на десетилетия имахме щастието да можем свободно да празнуваме своята идентичност и да работим за постигането на нашата основна цел - свободна и независима Македония, в която всички нейни етнически групи, включително преобладаващата българска, да се ползват от предимствата на демокрацията, недискриминацията и върховенството на закона.

Исторически погледнато, новата "македонска" етническа идентичност беше замислена в Югославия като изкуствена подмяна на ясно изразеното ни българско самоопределение с иначе силната ни македонска регионална идентичност - кампания на етническо инженерство, започната в навечерието и по време на Втората световна война от Югославската комунистическа партия и нейните съюзници. Тя имаше дълготрайни последици в тогавашната Народна (по-късно Социалистическа) република Македония - част от управляваната от комунистите Югославия. Кампанията е кървава от самото си начало, остава насилствена и след това и продължава с десетилетия. Концентрационните лагери бяха претъпкани с македонски българи, а училищата бяха натоварени със задачата да промиват мозъци навсякъде в комунистическия свят. Кампанията имаше ясна цел да превърне нашата регионална македонска идентичност в етническа, като във фокуса ѝ беше да се изкорени традиционната българска национална принадлежност на населението ни. Тази политика, провъзгласена за "македонизъм", беше изградена за сметка на историческото наследство на съседните държави - най-вече на Гърция и България. И включваше ключов инструмент - "македонският" език, новосъздаден с декрет през 1944-1945 г. и базиран на местния вариант на българския език, говорен от нашите предци.

След падането на Берлинската стена надеждите на американските македонци се увеличиха, когато беше провъзгласена независимостта на бившата югославска република. Съседна България е първата държава, която призна независимостта на тогавашната Република Македония през 1992 г. Въпреки това югославската политика, враждебна към българското културно и историческо наследство, все още продължава да доминира във вътрешната политика на днешната Република Северна Македония.



Като канадски и американски граждани и македонци от български произход ние оставаме привързани към каузата на МПО, която е американско-канадска структура от самото си създаване. Ние сме твърдо убедени, че САЩ са естествен лидер на свободното слово и като такива имат големи отговорности в Източна и Югоизточна Европа. Ангажиментът на Канада има същата цел. Огромните усилия и жертви на американския народ и на канадците за постигането на демокрация в Западните Балкани по време на югославските войни ясно говорят сами за себе си. Това предполага необходимостта от силна реакция на всяка несправедливост, която би могла да попречи на стабилността и мира. В тази връзка несправедливостта, извършена спрямо македонските българи, е пример, който ви призоваваме да не подценявате. Няма никакво оправдание македонските българи да не бъдат включени в Конституцията на Република Македония заедно с другите националности, които вече са споменати в Конституцията.

Няма оправдание българската историческа идентичност да бъде изкоренена от училищата и учебниците, а на децата ни да се внушава версия на нашата история, която е обидна за нашите предци. Правата на човека означават толерантност и взаимно уважение!

Уважаеми членове на Конгреса, вярваме, че конституционното признаване на правата на българите в Република Северна Македония е ключов инструмент за постигане на стабилност в бившата югославска република. Още повече с оглед на факта, че наскоро придоби членство в НАТО, което е морално изискващ статут. Конституционните гаранции за недискриминация на българите са важна демократична стъпка. Тя ще позволи също на нашите съюзници от НАТО - България и Северна Македония - да празнуват общата си история и да възстановят добросъседските си отношения като членове на НАТО и съюзници на САЩ и Канада. Това ще бъде от голяма полза за Алианса. Също така и за целостта на НАТО и Европейския съюз.

За съжаление, алтернативата на това е съмнителната легитимност на югославския "македонизъм", който ще бъде използван от сили, деструктивни за американските и канадските интереси. /Какъвто беше случаят с антиамериканското правителство на Никола Груевски, спонсорирано от Сърбия и Русия/.

Днес МПО "Правда" - Торонто очаква с нетърпение интеграцията на Република Северна Македония в Европейския съюз. Оставаме с надеждата, че официалните институции на САЩ ще се намесят в работата на властите на Северна Македония, за да ги насърчат да реформират наследената югославска държавна идеология и да гарантират политическите права и недискриминацията на македонското българско население, като по този начин покажат зачитане на основните демократични ценности в съответствие с новопридобитото членство в НАТО.

С уважение към Вас, председател на МПО "Правда"

Александър Караджов", се казва в писмото, изпратено до БГНЕС. /БГНЕС

https://bgnes.bg/news/mpo-v-kanada-do-kongresa-na-sashch-nespravedlivostta-sreshchu-makedonskite-b-lgari-trabva-da-b-de-popravena/

Hatshepsut

Томас Лебамов: Ванчо Михајлов ме заколна да не ги предавам идеите на МПО и ВМРО


,,Јас сум Американец, но сум етнички Бугарин. Не можам да тврдам дека сум Македонец, но додека растев беше лесно да кажам дека сум Македонец, затоа што тоа е според географскиот регион. Моето семејство е од Егејска Македонија и од мали, од дедо ми знаевме дека можеш да си Бугарин, Србин, Турчин, Евреин, Влав или Романец, во регионот на Македонија, но не можеш да си етнички Македонец", изјави Томас Лебамов од МПО ,,Пирин" Чикаго, син на познатиот активист и лидер на МПО Георги Џорџ Лебамов.

Томас Лебамов зеде учество во Националната конференција ,,Европска перспектива за добрососедските односи меѓу Република Бугарија и Република Северна Македонија", што се одржа вчера во Софија.

Лебамов раскажа пред присутните за неговата средба со последниот лидер на ВМРО Иван Михајлов во Рим во 80-тите години на минатиот век.

,,Иван нè погледна мене и мојот брат, посочи кон нас со долгиот прст... Ме гледаше со блескавите сини очи и рече: ,,Ти си Бугарин и твоето семејство го зборува стариот бугарски јазик, уште од времето на царот Самуил и неговите војници..." Тогаш ми рече: ,,Не ја предавај идејата на МПО, така како што се колнеш денеска, не ги предавај идеите на ВМРО", разкажува Лебамов.

Михајлов извадил една Библија ја ставил на масата во кујната, ставил врз неа стар нож и стар пиштол и според зборовите на Томас Лебамов, тој и неговиот брат се заколнале во ВМРО.

,,Владата нема да ти каже што да правиш. Никој нема да ти каже кој си. Моето семејство, мојот духовен отец, ми кажаа кој сум... Ванчо... Можам дури да се вратам назад четири генерации, до Димитар Лебамов, сите тие се Бугари", вели Томас Лебамов, активист на МПО Пирин Чикаго и син на поранешниот лидер на МПО Георги Џорџ Лебамов.



Томас Лебамов: Ванчо Михајлов ме заколна да не ги предавам идеите на МПО и ВМРО

https://tribuna.mk/video-tomas-lebamov-vancho-mihajlov-me-zakolna-da-ne-gi-predavam-ideite-na-mpo-i-vmro/

Hatshepsut

България ще изпрати свой представител на годишната Конвенция на МПО

Във връзка със 100-годишнината от създаването на Македонската патриотична организация (МПО) България ще изпрати свой представител на високо равнище, заявиха от МВнР в отговор на въпрос на БГНЕС.

В момента се обсъжда името на българския представител и когато бъде взето окончателно решение, външно министерство ще информира допълнително, се казва още в изявлението пред агенция БГНЕС.



От създаването на МПО преди точно 100 години до днес, организацията има и собствено издание - вестник Македонска трибуна. Сред създателите са легендарните революционери Йордан Чкатров, главни редактори са били Асен Аврамов, Любен Димитров, Борислав Иванов, Христо Низамов, Димитър Попов и големият учен д-р Любомир Читкушев.

МПО е създадена по време на най-жестокия сръбски режим във Вардарска Македония, когато между двете световни войни има няколко хиляди избити, а десетки хиляди са преследвани, пребивани и арестувани. Десетки хиляди намират убежище в свободна България.

БГНЕС припомня, че Македонската патриотична организация е основана във Форт Уейн, САЩ, през 1922 г. от емигранти от Егейска Македония и си поставя за цел да запази и разпространи историческата памет, традициите, вярата и българския език сред емигрантите в САЩ и Канада от географската област Македония.

Това е най-старата, съществуваща до днес, организация в Северна Америка, обединяваща американци и канадци с корени от Македония. Секции на МПО съществуват в различно време в Австралия, Нова Зеландия, Южна Америка и Западна Европа.

Традиционната годишна Конвенция на МПО ще се проведе в периода 5-7 септември 2022 г. /БГНЕС

https://bgnes.bg/news/b-lgaria-shche-izprati-svoi-predstavitel-na-godishnata-konventcia-na-mpo/

Hatshepsut

Заради македонските българи: Конгресът на САЩ отхвърли резолюция, пренаписваща историята


Две резолюции - на Камарата на представителите и Сената в САЩ бяха отхвърлени от американския конгрес благодарение на македонските българи. Целта на двата документа бе да се определи месец септември 2022 г. за "Месец на македонско-американското наследство". Според македонските българи в САЩ те стъпват на "фалшификации и манипулации" и целят да пренапишат историята

"Документите, завинаги останали като проекторезолюция, се основаваха на фалшификации и манипулации и имаха за цел да използват Конгреса на САЩ като инструмент за пренаписване на историята и легитимиране на твърдението, че "македонски" етнос и език са съществували преди 1944 г.", твърдят македонските българи в САЩ, цитирани от БГНЕС.

Според тях истинският подбудител на резолюциите - организацията "Обединена македонска диаспора" (ОМД) - е действала като чуждестранна агентурна организация, финансирана и ръководена от чужбина с цел оказване на влияние върху общественото мнение и институциите на Съединените щати.

"ОМД умело използва възможностите, които предлага американската демокрация, за да разпространява лъжи за "историята" на "македонците", възползвайки се изцяло от ограничените познания на американското общество за историята на географската област Македония", продължават българите.

И двете резолюции неуспешно се опитаха да представят като "видни македонци" хора, които недвусмислено са заявили и доказали българския си етнически произход през живота си.

"Промяната посмъртно на етническата принадлежност на даден човек е невъобразимо престъпление в една демократична държава, но е рутинна практика в неокомунистическа организация като ОМД", заключават от българската общност в САЩ.

Измамните резолюции се сблъскаха с широка съпротива от страна на македонските общности в САЩ, Канада и България. Протестно писмо беше изпратено от най-старата македонска организация в Северна Америка - Македонската патриотична организация в САЩ и Канада (МПО), създадена от македонски българи през 1922 г. във Форт Уейн, Индиана. Отделът на МПО "Пирин", Чикаго, стартира две онлайн петиции за отхвърляне на двете срамни резолюции, които събраха хиляди подписи, дарения и поддръжници на каузата. МПО е най старата и най-важна македонска и българска политическа организация в Америка. Тя е основана през 1922 г. и неин печатен орган е вестник ,,Македонска трибуна". МПО е вярна на заветите на Гоце Делчев, Тодор Александров и Иван Михайлов.

Безброй българи от района на Македония изпратиха протестни писма до своите представители в Конгреса и ги призоваха да не подкрепят изопачените резолюции. Освен че разобличиха грешките в резолюциите, македонските българи направиха голяма образователна пропаганда, като проведоха много срещи с членове на Конгреса на САЩ и служители.

https://frognews.bg/novini/zaradi-makedonskite-balgari-kongresat-sasht-othvarli-rezoliutsiia-prenapisvashta-istoriiata.html

Hatshepsut

МПО: 101 г. борба срещу хегемонизма на Атина и Белград и битка за независима Македония


Емигрантската история на българите зад океана е богата и изстрадана, със значимост без аналог в борбата за опазване на българското политическо и духовно самосъзнание. По тази причина отбелязването на 101 годишнината от създаването на Македонската патриотична организация - най-голямата емигрантска организация на българите в света, е от огромно значение за всеки българин, без значение в коя част на света се намира той.

МПО е създадена от бежанци от всички части на Македония във Форт Уейн, Индиана, през далечната 1922 г. Вече 101 години организацията провежда свой Конгрес, като тази година събитието се отбелязва от 1-и до 3 септември в Кълъмбъс, Охайо, където МПО има свой клуб и провежда активна дейност. Информацията за Конгреса и всичко, свързано с него, предава репортер на БГНЕС, част от екипа на агенцията, който тази година е сред гостите на събитието и основната медия с мисия за неговото отразяване.

На събитието присъстват видни членове и активни деятели, свързани с Македонската патриотична организация, сред които домакините от клуба на МПО в Кълъмбъс в лицето на Грегъри Чачов, канадецът, потомък на македонски българи Ник Стефанов, както и много представители на македонските българи от новата емиграция в Северна Америка. Официален гост на събитието е генералният консул на България в Чикаго Светослав Станков. Сред официалните поканени лица е и изпълнителният директор на Агенция БГНЕС Петър Колев. Очаква се присъствието на над 400 представители на потомците на българската емиграция от региона на Македония.

Съществуването на Македонската патриотична организация е изпълнено с

предизвикателства, продължаващи и до днес

Учредяването на МПО е по решение на Тодор Александров, който обединява всички малки съществуващи организации в Северна Америка по онова време. По-късно МПО се разширява в Южна Америка – Бразилия и Аржентина, а също така в Австралия и Нова Зеландия.

Основната цел на организацията е да защитава правата на българите от поробена Македония срещу сръбските и гръцките пропаганда и терор. През годините тя работи активно за създаването на българско лоби, поддържайки контакти с американския политически, бизнес и научен елит, включително с ангажирането на представители на Конгреса и администрацията във Вашингтон с българската кауза.

От създаването си до днес МПО защитава българския етнически характер на Македония. Печатният орган на МПО вестник ,,Македонска трибуна" информира американската и световна общественост за тежката и онеправдана съдба на българите в Македония и за натиска над тях, установен в Македония от югославския диктатор Йосип Броз Тито след 1945 г.

Българската емиграция се появява в САЩ през последната четвърт на ХIX век, като първоначално съотношението между българите от освободените земи и поробена Македония е приблизително равно - общо около 50 000 души. С избухването на Балканските войни настъпват промени. Тогава част от българите от Царство България, които подлежат на задължителна военна служба, се завръщат в родината, за да участват във войните за национално обединение.

Поради това съотношението вътре в рамките на българското етническо тяло в

новия свят се променя в полза на македонските българи,

а след Ньойския договор, по който Македония е окончателно разкъсана, те започват да изтеглят от там свои роднини, семейства и приятели. Така между двете световни войни македонската емиграция в САЩ и Канада доминира в структурата на българското емигрантско тяло.

Българите в Егейска и Вардарска Македония под гръцко и сръбско владичество са поставени в изключително тежко положение. Възниква необходимостта тази огромна отломка от българско етническо тяло в Америка да създаде собствена патриотична политическа организация, която чрез прокарване на идеите на българската национална кауза - истината за българите в Македония, да ангажира вниманието на световната общественост с цел справедливо решение на македонския въпрос. Така от 2 до 4 октомври 1922 г. във Форт Уейн, САЩ, се провежда първият учредителен конгрес на Македонската патриотична организация.

След приключването на Втората световна война МПО играе изключителна роля в усилията македонският въпрос да заеме подобаващо място на дипломатическата сцена. МПО разобличава случващото се във Вардарска Македония. Организацията е тази, която нанася първият удар върху македонизма с оповестяването на конкретни факти – убийства на българи, станали жертва на македонистката трансформация на македонското общество, принудителното македонизиране на българите в Македония, анализи за фалшифицирането на българската история в Македония и доказване на несъстоятелността на наратива за съществуването на древна македонска народност.

МПО е пример за това, че българинът, където и да се намира по света, успява да съхрани своето национално самосъзнание и да даде своя принос в защита на своите национални интереси. На тази идеология е посветен и тазгодишния, 101-ви конгрес на Македонската патриотична организация в американския град Кълъмбъс. /БГНЕС

https://faktor.bg/bg/articles/novini-balgariya-mpo-101-g-borba-sreshtu-hegemonizma-na-atina-i-belgrad-i-bitka-za-nezavisima-makedoniya

Hatshepsut

Македонската патриотична организация - МПО в САЩ и Канада прие резолюции в защита на българите в Северна Македония


За първи път от повече от десетилетие назад, Македонската патриотична организация в САЩ и Канада – МПО, възстанови традицията си да приема резолюции по време на своите годишни конгреси. В рамките на 103-я конгрес на МПО този уикенд, който се проведе в Гранд Рапидс, Мичиган, бяха приети две отделни резолюции - за европейската интеграция на Северна Македония и за основните права на човека в региона на Македония, предаде репортер на БГНЕС.

Също за първи път от десетилетия, МПО избра за член на своя Централен комитет емигрант, роден в България. Това е Красимир Костов, който е президент на местния клуб на МПО в Чикаго – ,,Пирин". По време на конгреса се взе решение да се създаде и клуб на МПО в Лас Вегас под името ,,Илинден", с президент - българката Светла Сноудън. Друг интересен елемент беше и организираната презентация и дискусия за живота и делото на бившия лидер на ВМРО – Тодор Александров, което съвпадна и със сто годишнината от гибелта на големия български революционер през 1924г.

Като официален представител на България на Конгреса на МПО присъстваше генералният консул в Чикаго, Светослав Станков.

МПО разгледа важни въпроси, свързани с европейското бъдеще на Северна Македония и двустранните й отношения с България. Предстои МПО да сформира комитет, който да подпомага двете правителства за изглаждане на откритите въпроси между тях. Организацията се завърна към своите традиции да приема политически документи във формата на резолюции, които да отразяват гледната точка на емиграцията в САЩ и Канада за случващото се в РС Македония.

В резолюцията в подкрепа на интеграцията на Северна Македония в Европейския съюз МПО заяви, че Правителството, политическата опозиция и обществеността в Северна Македония трябва да се обединят в подкрепа на изменението на нейната конституция за признаване на македонските българи като съставен народ на Републиката, заедно с други групи, и по този начин да продължат преговорите за присъединяване към Европейски съюз. Правителствата на България и Северна Македония трябва бързо да подобрят двустранните отношения, основани на взаимно уважение, и да продължат своя стратегически диалог, започнал с подписването на Договора за приятелство, сътрудничество и добросъседски отношения на 2 август 2017 г. и да работят по изпълнение на решенията, изброени в протоколите от заседанията на Съвместната междуправителствена комисия, проведени през 2019 г. и 2022 г.

В отделна резолюция МПО установява, че историческата автентичност на македоно-българската идентичност не е официално призната в Северна Македония, поради продължаваща политика на системно изопачаване на историята на македонските българи и тяхното наследство, културни ценности, паметници, надгробни плочи, икони и други исторически артефакти. Това води до все по-засилващи се прояви на българофобия и нарастващи нарушения на човешките права на гражданите на Северна Македония с българско потекло, включително физически нападения, език на омразата, заплахи, откази на самоидентификация и свързани с това нападения. Някои екстремисти в България и Северна Македония наливат масло в огъня на неприязън и демонизация и стават все по-гръмогласни и изпълнени с омраза със своите недемократични изказвания.

В резолюцията е отбелязано, че клубовете и сдруженията на българите в Северна Македония бяха ретроактивно закрити от правителството с необоснованото твърдение, че техните имена — включително това на Иван Михайлов, бивш лидер на ВМРО и главен защитник на независима македонска държава — са свързани с нетолерантност, омраза и ,,фашистка" или ,,нацистка" идеология. Това води до тяхното закриване и излагане на вандализъм и медийни атаки. В същото време, сдруженията на етническите македонци в Република България са получили отказ за регистрация, въпреки решенията на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), че България не може да оправдае отказа за регистрация въз основа на съображения за национална сигурност. И в двата случая тези действия нарушават свободата на сдружаване.

Защитата на правата на човека, включително свободата на сдружаване на всички лица, независимо от тяхната национална, етническа, религиозна или друга идентичност, е в основата на съвременните демократични общества.

Северна Македония трябва незабавно и официално да включи българите в своята конституция, в която са изброени други етнически групи, но българите са изключени. Включването на македонските българи в конституцията на Северна Македония е вътрешен въпрос за правата на човека и не трябва да бъде предмет или резултат от каквито и да било международни преговори или искания. В интерес на Северна Македония е незабавно да признае основните човешки права на всяка самоидентифицираща се етническа група от своите граждани, включително българите, като признае настоящата и историческата реалност и гарантира техните човешки права в конституцията.

Северна Македония трябва активно да работи за включващо национално помирение на всички македонци, независимо от техния етнически произход, като се отърве от негативния и изключващ македонски национализъм, основан на югославска македонска историческа наратив, който продължава да генерира системна българофобия. В този процес Северна Македония трябва да признае македонските българи като македонци, горди с българските си корени, които заслужават същите основни права, като всички останали македонци, без да се налага да отричат етническите корени на своите предци. Като основателите на МПО (македонски българи) и десетките хиляди македонски американци и канадци, те трябва да бъдат признати като македонци-патриоти, горди със своето македонско-българско наследство, дали значителен исторически принос в борбата за независима македонска държава.

Както България, така и Северна Македония трябва да продължат да работят усилено за изграждането на мирни и положителни отношения помежду си. Правителствата на двете страни трябва изцяло и бързо да изпълнят с добра воля съдържанието и духа на Договора за приятелство, сътрудничество и добросъседство, подписан на 2 август 2017 г., включително протоколите от 2019 и 2022 г. от заседанията на Съвместната междуправителствена комисия.

Двете държави трябва да работят за смекчаване на негативния национализъм, идващ от националистически екстремисти. Те трябва да признаят правото на самоидентификация на всички хора, живеещи днес в техните страни. Също така трябва да признаят и уважават безрезервно и без промяна самоидентификацията на хората, които исторически са живели в географския регион Македония и са оставили писмени свидетелства за своята самоопределеност.

И двете страни трябва да осигурят спазването на свободата на сдружаване, както е посочено в основните международни договори за правата на човека, и да работят за създаването на по-положителни и подкрепящи условия, в които всяка етническа група, независимо от нейния размер, може да се самоидентифицира без страх.

МПО остава твърдо в своята вековна отдаденост да подпомага развитието на Северна Македония като напълно приобщаваща държава за всичките й граждани и нейното присъединяване към Европейския съюз – акт, който ще обедини мирно и окончателно всички хора в региона на Македония, които са били разделени повече от век.

МПО остава твърдо в своята вековна отдаденост да подпомага развитието на Северна Македония като напълно приобщаваща държава за всички свои граждани. Нейното присъединяване към ЕС е акт, който ще обедини мирно и окончателно всички хора в региона на Македония, разделени повече от век. / БГНЕС

https://www.bgnes.bg/makedonskata-patriotichna-organizaciq-mpo-v-sasht-i-kanada-prie-rezolyucii-v-zashtita-na-balgarite-v-severna-makedoniq

Similar topics (5)

1013

Отговори: 2
Прегледи: 1453

55

Отговори: 3
Прегледи: 845

513

Отговори: 0
Прегледи: 719

1695

Отговори: 5
Прегледи: 444

508

Отговори: 1
Прегледи: 843

Powered by EzPortal