• Welcome to Български Националистически Форумъ.
 
avatar_Hatshepsut

Българитѣ въ Ирландия

Започната отъ Hatshepsut, 04 Юни 2023, 07:00:54

0 Потрѣбители и 1 гостъ преглеждатъ тази тема.

Hatshepsut

Българи в Република Ирландия

Българите в Република Ирландия са между 2000 и 4000 души.

Дружества

Ирландско-българско образователно и културно дружество – Дъблин (от 2003)

Електронни медии

Български електронни медии са: Българско интернет общество в Ирландия BulgariaIE (от 2004), Сайт за българите в Ирландия (от 2008).

Училища

Български училища са: Българско училище ,,Азбука" – Дъблин (от 2008), Българско училище ,,Любознание" – Корк (от 2010).

Църковни общини

По идея и с помощта на силистренеца Искрен Кръстев в град Корк на 16 април (Лазаровден) 2011 година се основава Българска църковна община ,,Св. Преподобни Йоан Рилски".

https://bg.wikipedia.org/wiki/Българи в Република Ирландия


Живот и труд в Ирландия

Обща информация за Ирландия



Република Ирландия, известна още като Ейре, е държава, която заема около 5/6 от остров Ирландия.

Официално име – Ирландия

Население – 4 86 млн. души

Столица – Дъблин

Език – ирландски, английски

Валута – евро

Площ – 68 890 кв. км.
 

Достъп до пазара на труда на Ирландия за граждани на България

Българските граждани могат свободно да влизат, пребивават и работят в Ирландия само с лична карта или паспорт. Не е необходима адресна регистрация и могат да останат в страната до 90 дни без ограничения. Ако планират да останат след изтичането на тозаи срок, те следва да са отговарят на определени условия (повече информация е достъпна ТУК ).

За започване на работа е необходим ,,Персонален номер за обществени услуги" (Personal Public Service Number - PPS). Той представлява индивидуален референтен номер, чрез който може да бъде получен достъп до социални помощи, обществени услуги и информация в Ирландия. Той представлява 7 цифри, последвани от една или две букви.

За да бъде получен Персонален номер за обществени услуги, е необходимо лицата да педставят документ за самоличност, доказателства защо се нуждаят от такъв и за адреса, на който пребивават.

https://www.mlsp.government.bg/zhivot-i-trud-v-irlandiya

Hatshepsut

Тази информация е от 2011г.

Как оцеляват българите в Ирландия?


Ирландия, която е сред най-засегнатите от икономическата криза държави, доброволно репатрира граждани на Европейския съюз, изпаднали в бедствено положение. Сред тях има и българи.

Нуша Йонкова от неправителствената организация Имигрантски съвет на Ирландия (Immigrant Council of Ireland) смята, че независимо от единични бедствени случаи, българите не присъстват осезаемо в тези статистики. Предимно граждани на Полша и Литва използват схемата за доброволно връщане в страна от Европейския съюз.

Къде са местата за българи?

В Ирландската република в момента живеят между три и четири хиляди български граждани. За тях трудовият пазар не е изцяло отворен. Те могат да работят като самонаети /self-employed/ и занимаващи се с малък бизнес.

Могат също така да кандидатстват за разрешително за работа наравно с гражданите на страни, които не са в Европейския съюз. Но поради кризата е изключително трудно да се получи разрешително за по-ниско квалифицирани професии.

За високо-квалифицираните работници е предвиден друг тип разрешително за работа. Но за него кандидатът трябва да е получил предложение за заплата от над 60 хиляди евро годишно и то за строго определени професии. Те са наистина ограничени – компютърни специалисти, лекарски професии. Има списък на професиите, за които може да се издава т.нар. зелена карта.

Млади, висококвалифицирани и добре интегрирани

Броят на нелегално работещите българи в Ирландия, според Нуша Йонкова, е скромен. Интересът към страната спадна рязко след 2007 година. Според статистиката, през 2007-ма, която е пикова, са издадени около хиляда социално-осигурителни номера на българи. Следващата година са били издадени 700, а през 2009-2010 тази цифра пада на по-малко от 300 разрешителни на година".

Кризата принуди някои българи да се върнат обратно, казва Йонкова. Според нея, обаче, не може да се говори за масово явление. В контекста на малкия брой българи, които живеят в Ирландия, трудно могат да се установят някакви тенденции.

Голяма част от българите са дългогодишни имигранти и вече са се установили трайно. Те вероятно имат и стабилно работно положение, притежават собственост и са интегрирани. Тези, които пристигнаха след приемането на България в Европейския съюз, са предимно млади семейства и неженени, предимно с висока професионална квалификация.

https://www.dw.com/

Hatshepsut

За българчетата в Ирландия Васил Левски е супергерой


Вече 11 години сънародниците ни в Шанън се обединяват около свое дружество и неделно училище с името на Апостола

През последните 20 години расте броят на българите, установили се да живея и работят в една от най-отдалечените от родината точки на Европа – Ирландия. Не само столицата е притегателен икономически център, но и малкият, разположен в западната част на страната град Шанън. Там вълната емигранти от България пристига през 1999, 2001 г.. И тъй като новодошлите били млади хора с деца, много скоро почувствали нужда от създаване на свой български център и просветно средище.

Така сънародниците ни в Шанън основали преди 11 години дружество с идеална цел, което нарекли на името на националния ни герой Васил Левски.


Задачата на тази българска организация на чужда земя била да подготви и създаде неделно училище в ирландското градче. Днес школото е притегателен център за цялата българска общност там и също носи името на Апостола. В момента негови възпитаници са 29 деца, в различна училищна възраст, всяко от които идва в класната стая, водено от желанието на семейството да се учи и говори на български, макар и далеч от родината. Най-голямата гордост на Дружество ,,Васил Левски" - Шанън е, че въпреки липсата на преподаватели, с лични средства и с помощта на МОН от България, все пак успяват да дават знания на децата с български произход в Ирландия. Казват, че в това отношение са постигнали много, защото се опитват да осигурят максимално пълноценна информация за България и да отговорят на всички въпроси, които вълнуват учениците.


Даниела Георгиева е председател на Българското дружество ,,Васил Левски" и буквално прекарва всеки свой почивен ден в неделното училище. Като организатор и доброволец в учебната работа, много пъти е разговаряла с децата за българските национални герои, и особено за ролята и делото на Васил Левски в родната ни история.

По нейна инициатива българчетата откликнаха на поканата на Радио България да станат част от инициативата ни за отбелязване на 150-годишнината от гибелта на Апостола.

"Видеата и есетата, написани от по-големите ни ученици, умишлено не са редактирани, за да се види как точно мислят децата, защото техният поглед към Левски е много интересен и за нас, възрастните" – казва Даниела Георгиева.

"Най-големите виждат във Васил Левски политическа фигура, а най-малките - една фикция, някакъв човек от приказките. С децата на 10-11-годишна възраст беше най-забавно да се коментира Васил Левски, защото те не могат да повярват, че е съществувал такъв човек, който е бил и достатъчно харизматичен, за да поведе толкова много българи след себе си, и достатъчно интелигентен, начетен, добре говорещ, добре изглеждащ, здрав физически, за да може да извърши толкова дълги обиколки във всички сезони из България. Затова едно от децата ми каза, че си представя Левски като един супергерой. Дори го описа като като човек от приказките, с лилава коса и с оранжеви дрехи. Аз попитах, след като вижда портрета, как смята, че може да е с оранжева коса и други странности, а момиченцето ми отговори, че не може да съществува такъв човек, освен ако не е извънземен или супергерой. Това много точно обяснява тяхната гледна точка. И наистина, Левски е бил толкова невероятен във всичко, че децата не могат да си представят, че такъв човек е съществувал. Толкова много е направил за България, че едва ли ще се роди друга подобна личност. Въпреки, че в ежедневието си едва ли някой се сеща и за това, но ние българите сме му изключително задължени, защото идеите на Левски са толкова напредничави за времето си, че той отправя пророчески послания към нас, бъдещите хора на България. Това е уникален национален герой и можем само да се гордеем, че се е случило той да се появи точно в историята на България."


С мисъл за Левски... в българското училище в Шанън, Ирландия

Българите в Ирландия неслучайно са поставили името на Апостола като название на своята организация. Искат с това да покажат, че залагат на идеята винаги да търсят истината и чрез истината да възпитават и образоват децата си. А името идва спонтанно:

"Аз предложих това да бъде някоя светла личност, за да сме като една духовна светлина сред българите, и няколко човека в един глас възкликнаха ,,Васил Левски!". Това ми даде уникално усещане, защото дори само думите ,,светла личност" извикват в съзнанието на всеки българин на първо място образа на Левски. Той е действително може би единственият наш национален герой, който никой не е успял да очерни под някаква форма или да омаловажи неговите възгледи", сподели Даниела Георгиева пред репортера на Радио България Гергана Манчева.

https://bnr.bg/radiobulgaria/post/101808032/za-balgarchetata-v-irlandia-vasil-levski-e-supergeroi

Similar topics (5)

1600

Отговори: 3
Прегледи: 656

507

Отговори: 1
Прегледи: 970

570

Започната отъ Hatshepsut


Отговори: 12
Прегледи: 1760

2088

Отговори: 4
Прегледи: 111

509

Започната отъ Nordwave


Отговори: 7
Прегледи: 828

Powered by EzPortal