• Welcome to Български Националистически Форум. Please login or sign up

Welcome to Български Националистически Форум. Please login or sign up.

27 November 2021, 22:20:29

Login with username, password and session length

Top Posters

Theme Selector

Members
  • Total Members: 158
  • Latest: emo2475
Stats
  • Total Posts: 24,787
  • Total Topics: 1,390
  • Online Today: 233
  • Online Ever: 420
  • (13 January 2020, 09:02:13)
Users Online
Users: 1
Guests: 80
Total: 81

Изяществото на българските народни носии

Started by Hatshepsut, 22 August 2018, 13:10:00

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Hatshepsut

Тракийска носия.
Автентична невестинска носия от с. Камен, Сливенско. Фото: Асен Великов
Модел: Дария Великова

Hatshepsut

Носия  от с. Славовица, Пазарджишко. Фото: Асен Великов
Модел: Лидия Ангелова

Hatshepsut

Българска носия от град Крушево - отнети територии
Носията е на българи избягали от сръбския геноцид след 1944г. в отнетите ни земи и дошли в Родината.
Днес Република Северна Македония.
Фото: Асен Великов

Hatshepsut

Самоковска носия
Модел: Бисера Иванова

Hatshepsut

Битолска носия

Hatshepsut

Българска носия от Мариово, Македония
Модел: Бисера Иванова

Марѝово или Морѝово (понякога книжовно Марѝхово или Морѝхово) е историко-географска област в южната част на Северна Македония, чието население се отличава със специфична етнография и традиции.

Мариово е ридско-планинска област, разположена в южната част на Северна Македония по средното течение на река Църна (Черна). Източната граница на областта е планината Козяк, която я отделя от областта Витачево и от Тиквеш и Гевгелийско. От югоизток Нидже я отделя от областите Воденско и Мъглен в Гърция. Селечката планина оформя западната граница на Мариово и я отделя от котловината Пелагония, а планината Дрен от север я отделя от областта Раец и Прилепско. При навлизането си в Мариово река Църна образува Скочивирската клисура - най-дългият пролом на територията на Северна Македония.

Цялата област Мариово има площ от 1251 квадратни километра и е разделена на две етногеографски части – Мало Мариово, по левия бряг на Църна и Големо Мариово, по десния (също Младо и Старо Мариово). Това е най-високата котловина в областта Македония с надморска височина 1050 m.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Мариово

Hatshepsut

Битолска носия
Фото: Славян Стоянов

Hatshepsut

Влашки сватбени носии от Плевенско. Началото на ХХ век
Фото: Теди Милева, Българските корени

Hatshepsut

Сукманена носия от село Щърково, Пазарджишко. Началото на ХХ век. РИМ – Пазарджик
Модел: Симона Димитрова

Сукманът е изработен от домашен черен вълнен плат, без ръкави, с широк пазвен отвор и пришити опашки отзад към раменете. Ризата е памучна, бяла, туникообразна, украсена с ръчно изработена фина дантела. Престилката е двуплата. Чорапите са ръчно плетени, с украса от стилизирани флорални мотиви. Кърпата е памучна, с красиви разноцветни зарафлъци (кенета).

Екипът на Фондация ,,Живите български корени" благодари от сърце на Борис Хаджийски – Директор на РИМ – Пазарджик и Мария Йорданова Мария Йорданова – уредник отдел ,,Етнография" РИМ – Пазарджик Регионален исторически музей, Пазарджик

Фотограф: Петър Петров

Hatshepsut

Сукманена носия от село Ветрен, Пазарджишко. 20-те години на ХХ век. РИМ – Пазарджик
Модел: Десислава Йорданова

Носията се състои от черен сукман с къси ръкави, изработени от плат на жълти и зелени ивици и допълнително пришита фина черна дантела. Пазвата е с богата украса от сърмен ширит и растителни орнаменти. Ризата е бяла, памучна, с красиво ръчно изплетена дантела по ръкавите и полите. Престилката е от фино бяло кенарено платно, с украса от ръчно изработена дантела. Чорапите са памучни, с многоцветна фина флорална украса. Тъмнозелената кърпа със зарафлъци (шити дантели) придава красив завършек на ветренската носия.

Екипът на Фондация ,,Живите български корени" благодари от сърце на Борис Хаджийски – Директор на РИМ – Пазарджик и Мария Йорданова – уредник отдел ,,Етнография" РИМ – Пазарджик Регионален исторически музей, Пазарджик

Зад красивото лице и живи искрящи очи на Деси, стои млада жена, уверено поела по своя път. Вижте какво разказва тя за себе си:
,,Родом съм от китното родопско градче Батак – област Пазарджик. Там прекарах безгрижното си и цветно детство, намерих верни приятели, с които създадох прекрасни спомени.  Най-много обичам да рисувам – това е хобито ми. Силно се интересувам от психология, а заниманията ми в останалата част от свободното ми време са обвързани с различни видове спорт. Бидейки част от семейство на етнолог, смея да кажа, че съм израснала в близко познанство с повечето традиции и обичаи. От малка обичам да разказвам на хората за обичая на Сирни заговезни – паленето на процепи, което в днешно време забелязвам, че не е широко практикуван в тази част на страната ни, като изключвам малкия гр. Батак. Българският фолклор заема една много голяма част от сърцето, душата и ума ми. Носи ми усещане за топлина и обич, спомен за неосквернени ценности, които родителите ми са успели да възпитат в мен.
Много обичам родния си край. Природата тук е уникална! Хората също носят своите прекрасни черти на характера, доминиращи в съзнанието на човек, израснал в малко, почти затворено общество. Обичаите, съпътстващи празниците, в Батак винаги са стояли на първо място. Цялата ни родина е с прекрасна природа, богата история и живи традиции!
Усещането да облечеш носия на повече от 100 години е неповторимо, вълнението е голямо и удоволствието от носенето й е несравнимо. Винаги бих се радвала да облека носия. Без значение какъв е поводът. "
Фотограф: Петър Петров

Hatshepsut

Празнична женска носия от Разлога. Втората половина на ХІХ век. ИМ – Разлог
Модел: Ирена Пандева

Hatshepsut

Двупрестилчена носия от село Въбел, Никополско. Втора половина на ХІХ – началото на ХХ век. Частна колекция
Модел: Виктория Григорова

Hatshepsut

Празнична двупрестилчена носия от село Галиче, Врачанско. Втора половина на ХІХ – началото на ХХ век. Частна колекция
Модел: Цветилена Кънчева

Hatshepsut

Сватбена двупрестилчена носия от село Бръшляница, Плевенско. Втора половина на ХІХ – началото на ХХ век. Частна колекция.
Модел: Дона Граматикова

Hatshepsut

Празнична двупрестилчена носия от село Бохот, Плевенско. Втора половина на ХІХ – началото на ХХ век. Частна колекция
Модел: Юксел Лилова

Hatshepsut

Сукманена носия от село Мало Конаре, Пазарджишко. Краят на ХIХ – началото на ХХ век. РИМ – Пазарджик
Модел: Нелина Кършева