• Welcome to Български Националистически Форумъ.
 
avatar_Hatshepsut

Мѫченицитѣ отъ Батакъ

Започната отъ Hatshepsut, 20 Сеп 2018, 14:21:28

0 Потрѣбители и 1 гостъ преглеждатъ тази тема.

Hatshepsut

Тази информация е от 2011г.

Мъчениците от Батак стават светци

Дни преди националния ни празник Трети март Синодът реши да обяви за светци българите, загинали в баташкото клане, както и осем монахини и двама духовници от град Априлци, посечени от башибозушки орди. Това съобщи пред "Труд" митрополит Гавриил Ловчански.

Канонизацията ще бъде на 3 април в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" в София. Службата ще бъде водена лично от Негово светейшество патриарх Максим. Това ще е първата канонизация, извършена от него.

Тържествената служба в София се пада в четвъртата неделя на Великия пост. На нея патриархът ще свали бяло платно, с което ще са обвити иконите на новите светци. От този момент те ще бъдат почитани от всички православни българи.

Икона на бъдещите свети баташки мъченици вече се рисува, съобщиха от Пловдивската митрополия. Паметта им ще се почита на 17 май. Тогава в Батак митрополит Николай Пловдивски ще отслужи църковно прославление - службата, на която за първи път ще се почете паметта на светците. В Батак ще бъдат поканени освен членовете на Светия синод и по един митрополит от всички поместни православни църкви.

"Молитвено се надявам на Бога чрез канонизацията и църковната прослава на светите баташки мъченици - мъченици на нашия многострадален народ, Бог да излее своята милост и просвещение върху всички българи, търсещи своите духовни корени", каза пред "Труд" дядо Николай.

"Инициативата за канонизиране на 8-те монахини и двамата духовници от Априлци е от 2005 г. Това дело не би могло да стане без подкрепата и усилията на патриах Максим", каза владиката Гавриил. Богослужебната комисия към Светия синод се произнесла "за" обявяването им за светци, без да са представени чудеса, произтекли с или от техните мощи. Дядо Гавриил не е решил само на коя дата ще е прославлението в Априлци.

Митрополити обясниха пред "Труд", че за канонизацията не е задължително да се предоставят доказателства, че мощите извършват чудеса. Те се аргументираха, че има светци без налични мощи.

Милен НАНКОВ, Йова АПОСТОЛОВА

...

https://www.trud.bg/

Hatshepsut

Ето иконата на мъчениците от Батак:


Hatshepsut

#2
Насита Милева - българка от Асеновград и ушитото от нея знаме в памет на мъчениците от Батак



Извърших един свой прекрасен дълг - извезах РЪЧНО първото си знаме! То е посветено на Баташките мъченици. Още преди години усетих нуждата да го сторя и затова предните няколко месеца работих усърдно над тази задача. Знамето е везано с едновремешна сърма - златиста и сребриста. На лицевата му част са представени кръст, в средата на който е изписано- " IC XC NIKA ", и надпис "КРЪСТЪТ Е СВОБОДА". А на задната- Св. Дух. Изработката ми отне около 80 дена, през които са изминали стотици часове на работа, и така дарът от мен за мъчениците е завършен. Предстои негово освещаване.
Трудих се за Батак - сърцето на България. Наричам го така, защото при мисълта за този град сърцето на всеки българин се изпълва с най- различни емоции: гордост за това, че дедите ни не са се предали и не са заробили душите си; много тъга заради страданията им; но и успокоение, че е останал някой да разкаже. Батачани са знаели, че въстанието няма да се увенчае с успех, и са имали две възможности - да приемат чуждата религия или да умрат. Ако те (както и всички останали българи по онова време) бяха избрали първото, то днес нямаше да я има и България. Именно вярата е крепила нашите деди и те са се борили освен за Отечеството, но и за Православието. То ни е запазило като нация!
Тежкият кръст на робството не са го заменили с това да приемат другата религия и по този начин да заробят душите си. Продължили са да носят своя кръст, който е тяхната свобода. Затова на лицевата част на моето знаме е изписано - " КРЪСТЪТ Е СВОБОДА". То е знаме за миналото, настоящето и бъдещето. Миналото ни е дало урок за значимостта на Православието. Този урок трябва да го пренесем и днес, за да остане и занапред. Защото без вярата нацията ще се обезличи. Нека всеки да помни каква е причината да има български народ, който да не спира да се бори с изпитанията пред него.
На задната страна на знамето е изобразен Св. Дух. Той е символ на живота, на непокварената от грях душа. Баташките мъченици запазили бащината вяра и се освобидили. Все пак душевното робство е много по-страшно, тъй като се забравя род и култура. Йоан Златоуст пише: " смъртта на мъчениците не е смърт, а начало на по-добър живот, преминаване от по-лошо към по- добро. "
Затова трябва да проумеем, че Православието е част от традицията ни. Нашите деди са умирали за Него и за Татковината. Но при кръста са открили истинската свобода.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2282081045198115&set=a.600414536698116&type=3&theater

Hatshepsut

КЛАДЕНЕЦЪТ В БАТАШКАТА ЦЪРКВА "СВЕТА НЕДЕЛЯ"



Отчаяно дълбан с ръце, отвесен...
В света едва ли има друг - такъв!
Стоя пред този кладенец потресен
и ми се струва, че е пълен с кръв...

Деца горят от жажда в храма тесен...
Дълбаят майките, а вън
със стръв,
три дни крещи башибозука бесен
и се надварва кой да влезе пръв.

Вода не са намерили, поне
да мокрят на децата си устата,
преди да почне страшното клане...
Тук толкоз кръв невинна е пролята,
че трябва да вървиш на колене
и да мълчиш...
Земята тук е свята !...

И да мълчиш... Земята тук е свята.!
Заслушай се във нейния език:
"Народът ти герой и мъченик
кръвта си тук проля за свободата.

Със голата си гръд и смелост непозната
се би той срещу ятаган и щик.
Пред подвига му - страшен и велик,
признателно си наведи главата!

Тогава ужасът ме облада,
мен - майката-кърмачка
и изглежда,
затуй се дръпна моята вода.
Напразно майките докрай с надежда
я търсиха за своите чеда..."
Тъй тъжно майката-земя нарежда.

Тъй тъжно майката-земя нарежда...
На подвига свидетелка едничка...
И разказът ѝ, сричка подир сричка,
в онези дни съдбовни ме отвежда.

И изведнъж във кървава одежда
едно дете долита като птичка....
Към мен протяга за вода ръчичка
и с поглед умоляващ ме поглежда.

И аз ръка протягам, но къде е?
Усещам дъх на тленност и на плесен,
и гробницата-църква в мрак пустее...
Не бе ли призрак, мигом пак отнесен?
Пред мен зловещо кладенецът зее,
с ръце дълбан, отчаяно отвесен....

БЪЛГАРИЙО, ПОМНИ БАТАК!

Георги Бонев

Шишман

То има една книга в Про-мачедония за Батак, в която добре е описана цялата им трагедия.

Hatshepsut

#5
От нашата Download-секция може да свалите книгата на Петко Хинов "Баташките новомъченици":

https://bg-nacionalisti.org/BNF/index.php?action=downloads;sa=view;id=3382

Hatshepsut

Батак, 1876 г. България помни!

На 5 май 1876 г., при потушаването на Априлското въстание, е извършено Баташкото клане.

Жертвите в Баташкото клане - Светите Баташки Новомъченици, избити през 1876 г. в църквата в Батак, са канонизирани на 4 април 2011 г. в храм-паметника ,,Свети Александър Невски" по време на Света литургия, отслужена от Негово Светейшество Българския патриарх Максим Български.


Църквата "Света Неделя" в град Батак, построена през 1813 г, пази костите на загиналите в Баташкото клане. След Освобождението през 1878 г. в храма повече не се отслужва богослужение. През 1955 г. той е обявен за държавен музей, а през 1977 г. за национален исторически паметник на културата

"Трябва да помним Батак, Клисура, Перущица, Брацигово, Панагюрище и Копривщица, защото да забравиш загиналите е като да ги убиеш повторно."

Теодора Пейчинова, директор на Исторически музей - Батак


Слово 2022 г., Теодора Пейчинова, директор на Исторически музей - Батак



Лето 1876- то! Пролетно вълнение. Тревога, страх и трепет. Априлският аромат на трева и разцъфнали дръвчета се смесва с миризмата на барут. Българите се готвят за въстание! Кратковременното и кърваво Априлско въстание, което има за последица Руско-турската война и нашето освобождение.

И ето Батак в навечерието на въстанието. Каква трескавост владее мало и голямо и каква събуденост в погледите! Готви се нещо. Младежите правят тайни събрания. Апостоли идат и заминават.

Ей го Волов идва в Батак! Той е в къщата на Петър Горанов, дето са събрани първенците и чорбаджиите. Държи пламенно слово: ,,България трябва да въстане!" И правят революционен комитет. Остават следи в сърцата и умовете. Пръв път се чуват такива опасни думи, изказани открито!

Какво правят тия хлапаци от първо отделение ведно с дядовците им при огнището вкъщи? Нещо правят там? Стопяват олово и леят куршуми.

А тия млади жени - домакини с престилките? Шият четнически униформи, плетат навуща, увиват фишеци.

Какво месят в нощвите с такава тревога и възбуждение бабите? Месят и пекат сухари за утрешните въстаници, когато стане нужда да потърсят прибежище в планината.

Всичко това се върши скришом и всичко това е известно.

Тук череши няма, ама в Дъбака - дъб колкото искаш! Един ден дъбови дървета се секат. Отсичат се най-хубавите, дебелостволи дървета. Защо ги отсичат? Отсича ги някой по заповед на старейшините. Техните стволове се одялват и ги пробиват с голям свредел. Овъртат железни обръчи. Това са баташките топове. С тях ще гърмим против турските войски!

В ковачницата на Георги Цурев свети цяла нощ и удря чукът: изковават се ножове и ятагани за въстанието. Тюфекчията ще прави и железен топ, модерно оръдие! По дюкяните се изпродаде оловото и барута, разкупиха се всички волски кожи за цървули.

Извън града при манастира цял ден гърмят пушки. Въз какво стрелят? Младежи стрелят на нишан, обучават се, за да могат да улучват турците, кога настане борбата. С кремъклийки пушки ще правят въстание!

В една стая на училището хубава чернокоса мома бродира нещо на зелен копринен плат. Какво бродира? Бродира със сърма лъв и думите: ,,Свобода или смърт"!

Ентусиазъм, роден от една велика идея - СВОБОДА, чакана, жадувана, мечтана пет века! Тая идея прескача от балкан на балкан, от поле в поле, окрилява духовете, хвърля пожарни искри в сърцата.

И донасят на Петър Горанов един калпак с лъвче-знак! Кървавото писмо, препратено от Брацигово попада в предателски ръце и не стига в Батак. Въстанието избухва!

То е потушено и удавено в кръв. След няколкодневни битки китното родопско село е сринато и опожарено. Изпепелени са 700 къщи. Загиват около 5000 души - мъченици за вярата Христова и свободата българска. Това е краят на баташката кървава пролет 1876.

През тази пролет черквата дава поповете си, училището даскалите си, полето орачите си, майките - синовете си пред олтара на Отечеството! Но жертвите не са напразни. Пролятата кръв до държавите стари потече и пътя отвори! Ето защо казваме, че без Батак, нямаше да има свободна България! Раждат ли се всеки ден такива велики сърца?

Днес отдаваме почит, дълбока признателност и преклонение към дедите ни, на които дължим свободата.

Поклон, Батак! Хиляди пъти поклон пред твоите смели чеда!

Моля всички тук присъстващи ,,На колене, долу шапките, напреде ни е Батак" - светинята българска!

Скъпи гости, и днес шествието ще водят децата на Батак.


Батак, май 2019 г.

Литийно шествие - поклонение по паметните места от април 1876 г.

Исторически музей - Батак с подкрепата на Община Батак, Църковно настоятелство при храм ,,Успение Богородично"- Батак, Народно читалище ,,4-ти май-1897г."- гр. Батак и комитет "Родолюбие" - Пловдив, кани всички родолюбиви българи, жители и гости на Батак, на традиционното Литийно шествие - поклонение по паметните места от април 1876 г. на 15 май 2022 г. /неделя/.

Начало: 11:00 часа пред Исторически музей - Батак. (Посетете страницата на събитието във Facebook.)

Цветя и венци ще бъдат поднесени пред:

1. Паметник на Богдановия хълм - издигнат от признателните потомци по инициатива на Поборническото дружество в Батак през 1911 г. в памет на загиналите в Априлската епопея 1876 г. 636 мъже, жени и деца от Батак.

2. Църква ,,Света Неделя"- историята е отредила този храм да се превърне в светиня за българите. Тя е Малката църква в центъра на Батак, в която без да искаш влизаш с наведена глава и Голямата църква на България, от която излизаш с високо вдигната глава.

3. Бюст–паметник на княз Алексей Церетелев - руски дипломат. Член на Европейската анкетна комисия, разследвала кървавите погроми на Априлското въстание 1876 г. във въстаналите селища от ІV революционен окръг.

4. Паметник на загиналите в Априлската епопея - Батак - издигнат от признателния арменски народ през 2006 г.

5. Бюст-паметник на Трендафил Тошев Керелов - член на Революционния комитет в Батак. Изгорен жив на ръжен от башибозука през Април 1876 г.

6. Паметник на загиналите батачани във войните за национално освобождение, за единна и свободна България.

7. Паметник на Драган Манчов – бележит възрожденец, книгоиздател и революционер, роден в Батак. Деен радетел за националното ни освобождение.

8. Паметник на виконтеса лейди Емили Странгфорд – Благодетелката на Батак.

9. Паметник на Джанюариъс Макгахан – военен кореспондент на в-к ,,Дейли нюз". Член на Европейската анкетна комисия, посетила Батак през юли 1876 г. Неговият репортаж ,,Батак –долината на смъртта и хората без сълзи" потресе цивилизования свят и накара световната общественост да се застъпи за българската кауза и решаването на въпроса - Освобождението на България.

10. Паметник на Виктор Юго – френски писател. Застъпник на българските интереси пред френския парламент.

11. Паметник в м. Вакъфа, Беглишките хармани - издигнат от признателните потомци по инициатива на Поборническото дружество в Батак през 1912 г. в памет на загиналите в Априлската епопея 1876 г. 580 мъже, жени и деца от Батак.


Светите Баташки Новомъченици са канонизирани за светци от Българската православна църква - Българска Патриаршия през 2011 г.

https://www.nationalgeographic.bg/a/batak-1876-g-blgariya-pomni

Similar topics (5)

354

Отговори: 57
Прегледи: 6177

27 Мар 2022, 20:42:02
отъ Шишман
403

Отговори: 9
Прегледи: 1791

Powered by EzPortal