• Welcome to Български Националистически Форумъ.
 
avatar_FELDMARSCHALL

Освобождението на Македония 1941г.

Започната отъ FELDMARSCHALL, 26 Авг 2018, 07:37:12

0 Потрѣбители и 1 гостъ преглеждат тази тема.

Hatshepsut

#32
Какво направи царь Борисъ III за онази часть отъ Вардарска Македония, която бѣше подъ българско управление прѣзъ Втората свѣтовна война:

1. Спаси отъ германски (нацистки) и италиански (фашистки) пленъ повече отъ 30 000 войници и офицери отъ разбитата югославска армия и ги върна по роднитѣ имъ мѣста въ Македония;

2. Извърши аграрна реформа и върна земята на земедѣлскитѣ стопани въ Вардарска Македония, която имъ бѣше отнета отъ Югославия и раздадена на сръбски колонисти. Изсели 36 451 сръбски колонисти и освободенитѣ отъ тѣхъ земи раздаде на безимотнитѣ и малоимотнитѣ селяни. Къмъ края на 1941 година въ Скопска область сѫ раздадени 1 500 000 дка земи, а прѣзъ 1942 още 280 500 дка на 12 020 сѣмейства;

3. Не изпрати нито единъ войникъ отъ Царството въ помощь на Вермахта на Източния Фронтъ и това е реаленъ приносъ въ полза на антихитлеристката коалиция;

4. Осигури прѣхраната и поминъка на населението като изпрати отъ старитѣ прѣдѣли нужднитѣ храни и материали. Създаде Главно комисарство за Македония, което разпредѣля хранителни запаси за населението. Къмъ 31 май 1941 комисарството внесе въ Скопие 145 000 кг захарь, 13 000 литра олио и десетки тонове брашно, жито и други. Въ края на годината и Битолското областно комисарство раздаде значителни количества брашно, захарь, олио, месо, цървули, дърва за огревъ. Въ края на 1941 година въ Битолско сѫ изпратени 11 500 000 кг храни, а въ Скопско 2 000 000 кг за прѣхрана на населението;

5. Инвѣстира въ сгради, улици, училища, болници, пѫтища, желѣзници, напоителни системи, залесявания и др. мѣроприятия 107 389 885 лири стерлинги, които се равняватъ на 52 835 823 420 лв.

6. И всичко това събирайки отъ Вардарска Македония едва 3,21 % отъ приходитѣ въ Царството;

До края на българското управление Вардарска Македония е най-мирната область на Балканитѣ, а населението въ огромното си мнозинство е лоялно къмъ България.

отъ Миленъ Миховъ

Hatshepsut

От нашата Download-секция може да свалите документалния сборник "Българското управление във Вардарска Македония (1941-1944)":

https://bg-nacionalisti.org/BNF/index.php?action=downloads;sa=view;id=6270

Благодарности на @nkoychev за предоставянето на сканираната книга  :smile-1:

Hatshepsut



Ето как преди 80 години населението на един от главните градове на Царство България - град Скопие, посреща 1942 г.

"Дванадесетия час е час последен, когато всеки иска да забрави горчивините, които е преживял през старата година, когато всеки пожелава щастие, за себе си и за тези, които са му най-скъпи, защото щастието е необходимост за човешката душа, за живота, защото живот без щастие е тежък товар и страдание.
Така и Скопие изпрати старата година, годината на толкова съдбоносни ломове в живота на народите и в приятна атмосфера, с песни, игри и хубави разговори посрещна Новата 1942 година.
Тази нощ събра стари приятели, другари и познати в ресторантите, домовете и на забавите, които разните културно-просветни и родолюбиви организации и дружества уредиха за посрещане на Новата година.
По заледените улици, в центъра на града, както и в краяните квартали – необикновено оживление. Весели групи от млади момичета и младежи, разговарят оживено и определят местата, където ще прекарат ноща. Дами, облечени в разкошни бални дрехи, съпроводени от елегантни кавалери, бързо се отправят към богато осветлените салони на Военния клуб, където стана официалното посрещане на Новата година. Там присъсваха всички официални лица и много поканени граждани...
Всички прекараха тази най-весела нощ на 1942 година както знаеха и както най-добре отговаряше на техната душа. "Честита и берикетна да ни е Новата година!" си честитаха близки и познати в утринните часове..."

Публикувано във вестник "Целокупна България", Скопие, 4 януари 1942 год. (Благодарим на Зоранчо Маринков за припомнянето)
Припомняме, че вестникът е първият и единствен български национален ежедневник, излизал по време на Втората световна война в Македония. Списван е не от някакви чиновници, командировани в Скопие, а от средите на местната интелигенция, живееща с идеалите за национално единение с майката Отечество - България.

Hatshepsut

Защо България никога не е била „фашистки окупатор“?


Hatshepsut

Н.В. Царьтъ въ легендарния Щипъ

Посещение на цар Борис III в гр.Щип, 1941г.


Similar topics (5)