• Welcome to Български Националистически Форумъ.
 
avatar_Hatshepsut

Монголоидна раса

Започната отъ Hatshepsut, 01 Яну 2024, 21:27:15

0 Потрѣбители и 1 гостъ преглеждатъ тази тема.

Азияантропология

Hatshepsut

Монголоидна раса


Корейско момиче

Монголоидната раса е една от най-многолюдните раси на земята. Думата „монголоид“ се образува чрез комбиниране на думата „монгол“ и наставката „-оид“, която означава „подобен“. Образувана е от групи местни жители на Източна Азия, Централна Азия, Югоизточна Азия, Северна Азия, Полинезия и Америка. Това е една от традиционните три раси, въведени за първи път през 1780 г. от членовете на Историческата школа в Гьотинген, като другите две са европеидна и негроидна. Към нея спадат китайци, японци, корейци, монголци и много други.

Индивидите от тази раса често имат общи фенотипни характеристики, като гънки на очите, резци с форма на лопата, нисък ръст, черни коси и очи, жълтеникава или червеникава кожа, едро скулесто лице, изпъкнал нос и неотения. Концепцията за монголоидните раси е историческа, отнасяща се до група хора, исторически разглеждани като биологичен таксон. Наброява около един милиард и шестстотин милиона души. (Предполагам тази бройка е отдавна остаряла, само китайците са милиард и половина)
Като цяло монголоидите имат права, черна коса и тъмнокафяви бадемообразни очи и сравнително плоско лице в сравнение с черепите на другите раси. Поради покриването на голямо и разнообразно население, от коренните американци до виетнамците, класификацията на монголоидите е трудна, но обикновено се счита, че имат горните скелетни и зъбни особености.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Монголоидна раса



Защо очите на азиатците са дръпнати?


Тайландски момичета

Като начало трябва да отбележим, че терминът „азиатци“ не е точен от гледна точка на антропологията. По-коректно е да се каже „хора от азиатската раса“ или „монголоиди“. Съществува предположение, че специфичните очи на хората от азиатска раса са предназначени да ги пазят от праха в Централна Азия. Тази теза обаче по всяка вероятност не е вярна.

Първо, защото монголоидите са възникнали в средното течение на Хуанха, а не в Централна Азия.

Второ, защото този тип очи не предпазват от прах, тъй като тесните очи са по-уязвими при попадане на фини частици в тях, отколкото в по-широко око, откъдето те могат да бъдат отмити със сълза.

Трето, в света е пълно с групи хора, които живеят в по-прашна среда. Те имат широки очи, например туарегите и берберите.

Съдейки по всичко това, няма никакъв смисъл във формата на очите. В създаването й не е участвал класическият естествен подбор, а генетико-автоматичните процеси и половият подбор. Генетично-автоматичните процеси са процеси на статистическо случайно променяне на честотата на неутрални признаци. Например, генен драйф, когато в следващото поколение случайно в голямо количество се случва един от променилите се варианти, а друг стават по-рядък. Т.е. ако в първо поколение е имало 50х50 хора с широки и тесни очи, то в следващото без всякакъв подбор на честота може да се получи съотношение 45х55, а след ред поколения – дори 0х100.

Съществуват и други варианти на тези процеси – „ефект на основателя“ и „ефект на гърлото на бутилката“. Друг фактор е половият подбор, когато на жените нещо им харесва, не защото е полезно, а защото просто им харесва. Така, ако на жените-предци на монголоидите са им допадали мъже с тесни очи, то и при техните потомци очите ще са такива. По-скоро мутацията е продукт на разнообразни генетико-автоматични процеси. Половият подбор на свой ред окончателно е засилил един от вариантите.

https://www.actualno.com/curious/zashto-ochite-na-aziatcite-sa-drypnati-news_614629.html © Actualno.com

Hatshepsut

Произход на монголоидната раса


Монголоидната раса, представена в книга от 1849г.

Хомо сапиенс е бил отлично адаптиран към тежките условия на постглациалните (следледникови) области на Европа, така че да избягва хипотермия. Силно издадения нос удължавал пътя на въздуха към дихателните пътища и по този начин въздухът се нагрявал. Ортогоналния лицев скелет предпазвал гърлото на бялата раса от измръзване.  Светлата кожа дава явно предимство по биохимичен път и помага при излагане на кожата на слънчевата светлина да се акумулира витамин D. При такива хора не се развива рахит в условията на слаба слънчева радиация. Това спасява живота и увеличава репродуктивната способност, което води до увеличаване броя на депигментираните хора.

В резултат на генетико-автоматични и адаптационни процеси в периглациалната зона на Западна Европа се сформира нова антропологична раса- европеидната, по името на субекта, който бил намерен в пещерата Кроманьон в долината на река Везер (Франция), този тип получил названието кроманьонец (известен също като палеоевропеид, древноевропеид). Рогинсскии и Левин подробно описват кроманьонеца. Специфичните характеристики на кроманьонеца са комбинация от дълъг череп с широко лице, забележимо развитие на челото, много ниски очни орбити, силно изпъкващ на фона на плоското лице тесен нос, правят цялостния профил на лицето. Въпреки това, кроманьонецът от пещерата Кроманьон по съвременните стандарти не трябва да се счита за “чистокръвен”европеец. Той има нисък носов индекс, алвеоларен прогнатизъм (полегати предни зъби), голяма ширина при скулите и нисък череп, все черти нехарактерни за бялата раса. Това се вижда ясно при австралоидите (както и при дравидите и циганите).

През Палеолита населението около Средиземноморието не е имало ясно изразени монголоидни черти, но при разкопки в Бавария, наред с долихокефален (дълъг) череп е намерен и брахикефален (къс) череп с плосък черепен свод, недоразвита челна кост, изпъкнало напред лице, силно развити скули, както и с широк и къс нос. Дори още по-изразена монголоидност се открива при откритите черепи в Бранденбург.

Неолитните черепи имат плоски лица, силно изпъкващи скули и леко изпъкнал нос с нисък мост, но за разлика от баварския тук черепа е долихокефален и масивен. Има версия за поява на монголоидни гени при палеоевропейците (поради тежките климатични условия, които са повлияли на европеидните балтийци, смесените уралци и монголоидните сибирски раси). През Горния Палеолит част от европейците се преместват от Западна Европа в източно направление, към Урал. Тук те срещат дошлите по-рано от юг (от Близкия изток)евро-африканци, които са имали европеидни и австралоидни черти. Смесеното население се премества към Северен Урал, който по време на последното заледяване не е бил зает от ледници (поради по-сух климат). Тук в източната периферия на ойкумена, се появяват нови гени, които са “отговорни”за монголоидните черти. Без съмнение ключова роля играе т.н. генетичен дрейф, както и въздействието на тежките климатични условия в Северен Урал.

Проучването на черепите от Оленостровската могила (близо до Онежкото езеро) показват, че леката монголоидност е обща черта на древните жители на Източна Европа, и се е развила самостоятелно, повлияна от тежките климатични условия. Този вид монголоидност са запазили някои фино-говорящи народи (коми, удмурти, някои групи от карелите и мордавците). Процесът на монголизация се усилва при прехода на мигрантите от Урал, през Сибир до Забайкалието (преди 25 000 г.)(и след това някои към Америка). Мигрантите скоро достигат Забайкалието. Техните следи са открити в Красноярск и Иркутск.

Намерени са фигури на жени в европейски стил с ясно изразени монголоидни лица. Золотарев реконструира облика на ранните монголоиди в Източен Сибир, представители на Протоевропейската раса, но по негово мнение, преминали в нов образ. Те са имали голяма глава, широко лице с умерено изпъкнали скули и широк нос, с прав гръб и ниско предмостие. Имали са добре развита гънка на горния клепач и епикантус.  Техните устни са средно дебели, а очите са тъмни. Лицето е ниско.

В тази връзка палеосибирските монголоиди са близки до хората от Костенок и Сунгиря. Можем да направим предположението, че брахикефалните монголоиди от Сибир са потомци на имигранти от Европа, както и че в основата на техния етногенез е протоевропейско население от кроманьонски тип.

Още през 30-те години на 20 век, немският антрополог Ханс Гюнтер, забелязва огромната прилика между редуцираната европейска раса от кроманьноски тип, която той не случайно нарича Източна (Алпийска) и Вътрешно-азиатската или Монголоидна раса.



https://nauchensviat.eu/2012-03-17-19-53-51-2012-03-17-19-55-55-2012-03-26-19-57-54-2012-05-20-19-26-45-html/
Informative Informative x 1 View List

Hatshepsut

#2
Защо монголоидите са с дръпнати очи?


Корейско момиче

Многобройно е населението на монголоидната раса. То e около милиард и шестстотин милиона души, от които японци, китайци, корейци, монголци, ескимоси и други. Основните територии, които монголоидите населяват са Източна и Средна Азия, Северна и Южна Америка, както и Малайския архипелаг.

Монголоидната раса се дели се на три подраси - северномонголоидна (азиатска-континентална), южномонголоидна (азиатско-тихоокеанска) и американска (индианска).

Причини за формата на очите

Вертикалната кожна гънка, съставена от подкожна мастна тъкан, стояща във вътрешния ъгъл на клепачите се нарича „Епикантус”. За монголоидната раса тя е отличителен белег, докато наличието на въпросната гънка при европеидната раса по-скоро е признак за здравословен проблем (например „Синдром на Даун”).

Развитието на гънката епикантус се различава при типовете монголоиди, при почти всички тя стои стабилно в границите на ареала им, изключение правят само американоидите (индианците). При тях въпросната гънка е характерна за новородените бебета, с тяхното израстване тя почти винаги изчезва. Коренното население на Америка се отличава от азиатските монголоиди и по по-издадения нос, с това повече приличат на расата на европеидите.

За най-вероятна причина, определяща специфичната форма на очите на монголоидите, се смята фактът, че така те предпазват зрението от силно слънце, бурен вятър, прахови частици и жесток студ. Най-вероятно тази адаптация се е развила с цел защита срещу мразовитите и ветровити условия в северните части на Азия. Екстремният студ и постоянното снежно покривало, което силно отразява слънчевите лъчи, са наложили нуждата от това очите на местните жители да се адаптират. Дори при по-голямата част от монголското население се забелязва и развитие на допълнителна подочна гънка на долния клепач, която още по-добре би способствала за предпазването на очите.

От друга страна учените в областта твърдят, че в миналото източната част на Азия е била по-ветровита, което с течение на времето еволюционно е довело до присвиването на очите, така те били по-защитени. Тези предположения подкрепят теорията, че именно вятъра е причината за специфичната форма на очите при монголоидната раса.

Ескимосите се смятат за азиатци, генетично са свързани с жителите на Източен Сибир. Те са мигрирали първи като използвали малки лодки, с които достигнали полярните региони на Северна Америка през далечната 6000 година пр.н.е. като впоследствие намерили дом в Гренландия. За разлика от индианците, ескимосите (юпиките и инуитите) имат тънка кожна гънка на горния клепач. Една друга теория разказва, че дръпнатите и малки очи при ескимоското население са такива, заради множеството планински вериги (например в североизточен Сибир), които ги заобикалят и съответно нямат нужда да гледат надалеч.

С навлизането на юг в Източна Азия се забелязват по-закръглените очи на населението там (с по-леко изразени вертикални очни гънки). При затоплянето на климата и повишаване на влажността (на юг от Монголското плато), гънката епикантус постепенно започва да се обезсмисля  и поради тази причина функцията ѝ като белег намалява. И обратно - на север тенденцията към присвиването на очите се засилва, но не всички източно-азиатци имат силно изразени дръпнати и косо закривени очи. В Индонезия, Индия, Малайзия, Филипините и други райони в Азия например, почти не се забелязват дръпнатите очи.

Други отличителни белези

Хората от монголоиден произход се отличават с жълтеникав до жълтеникаво-кафяв (червен) оттенък на кожата - най-вероятно цвета е еволюирал вид адаптация към ниските температури в северна Азия. Жълтеникавият нюанс се забелязва, заради  плътния слой подкожна мастна тъкан, виждащ се през прозрачните външни кожни слоеве.

Косите им са черни, прави и остри (с напречно сечение), окосмяването на лицата и телата им е оскъдно, дори и при мъжете - мустаците и брадите са слабо развити (почти се изключва третична космена покривка). Затова пък плешивостта при азиатците и другите от този тип е доста рядко явление.

Цветът на очите при монголоидите е черен до тъмнокафяв, формата им е тясна и бадемовидна. Носът е плосък (широк) и малък, устните са тънки или средно плътни, брадичката е леко издадена, лицето е едро със силно издадени напред и встрани яблъчни кости (главата е брахицефална или мезоцефална, често черепа е лишен от изразени надочни дъги). Ръстът при тези хора е среден или в повечето случаи под средния, това най-вече се характеризира с начина им на хранене. Предните зъби при монголоидите са с лопатовидна форма.

Най-срещаните кръвни групи при хората от тази разновидност са O (38 %) и B (30 %).

https://cqlo.info/curious/zashto-mongoloidite-sa-s-drypnati-ochi/

Hatshepsut

#3
Бих искал да засегна и един друг въпрос - прави ми впечатление, че при монголоидната раса женската красота е трудно различима преди пубертета, докато при бялата раса красотата на момичето си личи от най-ранна възраст  :girl:
Напълно е възможно (и сигурно е така) азиатците да имат усет и да могат да различат красотата на момичето още в ранна възраст, което на нас европейците изглежда не ни се удава.
Разбира се, физическата красота е субективно понятие, моето мнение е също субективно, но все пак реших да го споделя  :azn:

Ето пример с две корейски момичета, родени през 1999г.:


Hatshepsut

Може би трябваше да го спомена в началото на темата, но аз нямам по принцип негативно отношение към монголоидната раса. Все пак има неща, които категорично не приемам:

- имперската политика на Китай
- уродливите форми на комунистическата идеология в Източна Азия: маоизмът в Китай и Непал, севернокорейската идеология чучхе и политиката на червените кхмери в Камбоджа
- някои кулинарни традиции, които за нас европейците са доста шокиращи и неприемливи: яденето на кучета, плъхове, мармоти, прилепи и насекоми  :oh:
Яденето на сурова риба за мен също е неприемливо  :dont:

Similar topics (4)

62

Отговори: 0
Прегледи: 825

61

Започната отъ Hatshepsut


Отговори: 1
Прегледи: 1062

63

Започната отъ Hatshepsut


Отговори: 0
Прегледи: 927

60

Започната отъ Hatshepsut


Отговори: 2
Прегледи: 4103