• Welcome to Български Националистически Форумъ.
 
avatar_Nordwave

Български народни пѣсни

Започната отъ Nordwave, 24 Юли 2018, 06:24:07

0 Потрѣбители и 1 гостъ преглеждат тази тема.

Hatshepsut

#1456
Стоян на Недка думаше

Стоян на Недка думаше:
- Недке ле, първа пръвнино,
Недке ле, първо венчило!

Аз ще да ида, Недке ле,
дребен добитък да сбирам,
тебе та тука оставям

Аз ще та Недке науча,
със слънце порти отваряй,
и ги със слънце затваряй

Често за вода не ходѝ,
на Лазарови кладенци,
Лазар е на теб либовник

Лазар е на теб либовник,
на мени върли душманин,
той ще та Недке излъжи

Изпълнява Мита Стойчева:


Hatshepsut

#1457
Никола в двори влизаше

Никола в двори влизаше,
гуглата* в ръки държеше,
кефлие песне пейеше

Милкана стои на чардак*,
кръвната* и ухилена,
тя на Никола думаше:
- Никола, холан, Никола,
първо любове и венчило,
идеш ми чекър-кефлия*,
ти пак си пропил виното,
виното и ракията,
нали го ресьик направи
вярна ми дума даваше,
че нема векье да пиеш,
ни вино, нито ракия.

- Булка Милкано, Милкано,
я не съм пиян от вино,
ами съм весел от облог
Днеска се с турчин събравме,
с турчинът анадолецът,
с турчинът, със мувтаринът*,
събравме и обзаложихме...


*гугла = островърх мъжки калпак с косъма навън
*чардак = навес, заслон
*кръвната = зачервена
*чекър-кефлия = подпийнал, развеселен
*мувтаринът (мухтар) = кмет, старейшина

Изпълнява Магда Пушкарова:


Hatshepsut

#1458
Янкиното венче

Янкин'то венче, Янкин'то венче,
който го вземи, да го не носи
Да го не носи, да го не носи,
по дъжд, по вятър,
най да го носи, най да го носи,
по месечина, по месечина,
по ладовина, по ладовина,
роса да роси, цвете да цъфти

Изпълнява Верка Сидерова:


Hatshepsut

#1459
Синко Стефане, Стефане

- Синко Стефане, Стефане,
не свири синко из гора,
не свири синко из гора,
че у гора има хайдути

Стефан майце си не слуша,
засвири Стефан из гора,
дочули са го хайдути,
право при него дойдоха

Опак му ръце вързаха,
право във затвори теглиха,
право във затвори теглиха,
в Никополските зандани

Изпълнява Райна Чуканова:


Hatshepsut

#1460
Залибила е Василка

Залибила е Василка
от далек два либовника,
Станьо ми варналичейто,
Иванчо ми шумналийчето

Иванчо при Станьо отиде
и си на Станьо думаше:
- Станьо льо, верен другарю,
я хайде Станьо да идем

У Василкини на гости,
станали и са тръгнали,
те у Василкини отишли,
Василка сред двор седеше

Либовно писмо четеше,
Иванчо ѝ селям* подаде,
тя му селяму не пое,
най влезе в горня градинка

Откъсна до два божура
и ги на Иванчо подаде,
и на Иванчо думаше:
Нà ти Иванчо тез китки!

*селям = поздрав, мир

Изпълнява Ойка Пенева:


Hatshepsut

#1461
Тина се в гора раждала

Тина се в гора раждала,
Тиной ле, малой момиче,
расла, нарасла голема,
Тиной ле, малой момиче,
станала мома за женене,
Тиной ле, малой момиче,
На Тина сгодяци дойдоя,
Тиной ле, малой момиче,
майкя я дава - не дава,
Тиной ле, малой момиче,
баща я па 'ич не дава,
Тиной ле, малой момиче,
па Тина иска да бега,
Тиной ле, малой момиче,
през девет села, в десето,
Тиной ле, малой момиче.


МФГ - с.БАНЯ, РАЗЛОЖКО - "ТИНА СЕ В ГОРА РАЖДАЛА"

Hatshepsut

#1462
Запалило се, мале мо

Запалило се, мале мо,
Сливен касаба голяма,
че е горяло и тляло,
три дена и три вечера

Мама Тудорчо думаше:
- Сино Тудоре, Тудорчо,
кое е ти синко най-жално,
най-жално синко, най-милно?

- Милно ми беше, мале мо,
сутрина рано да ставам,
сутрина рано да ставам,
да си дюкяна отварям

Ша дойдат моми, невести,
момите вземат белило,
булките вземат червило,
момците вземат пищови

Изпълнява Надежда Брайкова:


Валсо

#1463
(Опитайте се да игнорирате, доколкото ви е възможно, че писалият текста (в сайта, където го намерих) е завършил с тройка по БЕЛ и то по милост на учителите :lol-1: )

" Орк. Бриз - Кво и туи нещо "

Леле мале кои туи нещо,
дето мяза на онуй нещо?
Дупки прави, багер не е,
вълна има, овца не е,
семе хвърля, сеяч не е,
с едно око, кьорав не е,
гем си има, конче не е.
Леле мале кои туи нещо?
Леле мале кои туи нещо,
дето мяза на онуй нещо?
Кабарясва, мая не е,
право седи, чирак не е,
радват му се, бебе не е,
целуват го, мома не е,
корен пори, хируг не е,
шкембе стържи, касап не е.
Корен има, дърво не е,
цеф си има, пушка не е,
вода пуска, чешма не е,
в дупка влиза, гущер не е,
от дупка излиза, змия не е,
здраво търка, пила не е,
сирене прай, мандра не е.
Леле мале кои туи нещо?
В слива седи, костилка не е,
запретва се, ръкав не е,
надува се, гайда не е,
кокал няма, охлюв не,
лава хвърля, вулкан не е,
тъмно дири, къртник не е,
бели прави, дете не е.
Леле мале кои туи нещо?
Слабичко е, шекер не е,
глава има, човек не е,
багаж мъкни, хамал не е,
в тъмно вижда, котка не е,
басма цепи, и нож не е,
брада носи, то поп не е,
голо ходи, теляк не е.
Леле мале кои туи нещо?
Яйца мъти, клочка не е,
втвърдява се, кипрпич не е,
от сън буди, петел не е,
хайвер хвърля, риба не е.
Леле мале какво е туи,
кой го познай, халал да муй!
Леле мале какво е туи,
кой го познай, халал да муй!

Beauty & Smile like no other
Без Бозиндоус от 14 Юли 2022 г.
https://t.me/linuxtalkbg

Валсо

#1464
Аз по принцип народна музика не слушам, но горната я знам от обща компания на приятели, а за следващата знам, защото една от любимите ми български групи имат кавър на тази песен (отпреди да се разделят с вокала). Поствам и оригинала, и кавъра, но без текста. То специално за тази песен мисля, че не е и нужен текст, защото се разбира и без него.

Не можах да я намеря в изпълнение на народни певици, но пък Деси Добрева, освен, че е хубавица, има и не лош глас. :)


Кавърът:

ОБРАТЕН ЕФЕКТ.Девойко Мари Хубава
Beauty & Smile like no other
Без Бозиндоус от 14 Юли 2022 г.
https://t.me/linuxtalkbg

Hatshepsut

#1465
Имала й майка ядничка щерка

Имала й майка ядничка щерка,
ядничка щерка, бела Радица,
та я проводи на бистра вода

От де я срьощна турчин душманин,
та си откраде бела Радица
и я продаде на циганина

Их не я държе на йесно слънце,
най ще я държи на студен ветер,
та си я стори чьорна циганка

Циганин пита бела Радица:
- Ой, Радо, Радо, хубава Радо,
къде е Радко, вашето село?

Та го излъга, че е назади,
той я заведи на изник* слънце
и са стигнали в Радино село

*изник = изток, изгрев

Изпълнява Костадин Дурев:


Hatshepsut

#1466
Снощи вечерахме

Снощи вечерахме, снощи вечерахме,
дигнах и преметох, постлах да си легат,
мама, мама, тате, легнаа и завих ги

Легнаа и завих ги, легнаа и завих ги,
па излезнах вънка, вънка пред портите,
вънка пред портите, буен огън гори

Буен огън гори, буен огън гори,
тлака* се събрала, сите моми беа
сити моми беа, моми и ергене

И моето либе, и моето либе,
и то тамо беше, настрана стоеше,
настрана стоеше, и мене чекаше

*тлака = седянка

Изпълнява Йорданка Илиева:


Hatshepsut

#1467
Добри юнак коня кове

Добри юнак коня кове,
със подкови посребрени,
нàкове* му позлатени,
а до него малка мома

Добри юнак проговаря:
- Не стой либе срещу меня,
ще убода враня коня,
или тебя в бяла ръка

Отговаря малка мома:
- Кови, кови, първо либе,
да та питам, да ми кажеш,
кои друми ще да хванеш?

Ако хванеш прашни друми,
да са сторя ситна роса,
да нарося прашни друми,
да не прашиш бяла риза

Ако хванеш кални друми,
да са сторя ясно слънце,
да изсуша кални друми,
да не каляш враня коня

*нàкове = гвоздеи

Изпълнява Динка Русева:


Hatshepsut

#1468
Рано е ранила Стоянова майка

Рано е ранила Стоянова майка,
рано е ранила, глава е умила,
глава е умила, умила, оплела

В градина е вляла, китка е набрала,
морава латина, зелени босилек,
че се накичила и си утрагнала

Аргати* да сбира, аргати жътвари,
че ги е завела горе на ......
жътва да си жънат, снопе да събират

*аргатин = ратай, земеделски наемен работник

Изпълнява Аделина Пехливанова:


Hatshepsut

#1469
Да ма бе, майчо, карала

Да ма бе, майчо, карала,
карала пък не давала,
дено пилцене превалят,
превалят пък са не вращат

Ти ма щеш млочко спомина,
ага ти, майчо, прехворля,
ага ти, майчо, прехворля
през Рожен, през планинона

Изпълнява Росица Кърджалиева:


Hatshepsut

#1470
Мома коси зелена ливада

Мома коси зелена ливада,
с една коса три откоси кара:
първи откос – трева детелина,
втори откос – бел-червен трендафил,
трети откос – ситен ран босилек
отдол иде сокол сиво пиле...

Сокол дири зиме да зимува,
да зимува, лете да летува
и си дири сенкя нележано,
на сенкята трева некосена,
до тревата – два бистри кладенци,
на кладенци - вода ненапита

Проговара мома белолика,
църноока, тънка и висока:
тънка снага – сенкя нележано,
буйни коси – трева некосена,
църни очи – два бистри кладенци,
мой соколе, мое мило пиле!

Изпълнява Станчо Стоилов:


Hatshepsut

#1471
Що си Раде ле

Що си Раде ле, ден хубава,
ден хубава, ден лилява,
дали си болна лежала,
или си болен гледала?

Рада на Иван думаше:
- Байне ле, бате Иване,
нито съм болна лежала,
нито съм болен гледала

В Царски съм сарай седяла,
на Царя съм слугувала,
на Царя съм слугувала,
на Царица робувала

На Царица робувала,
изтъкала тънко платно,
основата от маламо*,
вътъкът му чисто злато

На Царя съм слугувала,
на Царица робувала,
затова съм ден хубава,
ден хубава, ден лилява

*маламо = злато

Изпълнява Комня Стоянова:


Similar topics (5)

140

Отговори: 56
Прегледи: 13811

267

Отговори: 9
Прегледи: 3861

405

Отговори: 283
Прегледи: 81993

2091

Отговори: 2
Прегледи: 477