Наскоро в една фейсбук-група, в която членуват археолози и историци, имаше дискусия за древната българска история. Дискусията не се задържа дълго и беше изтрита, но главните въпроси бяха два:
- дали обществата от каменно-медната епоха (наричана още енеолит или халколит) на територията на България са „цивилизация“ или са „култура“
- дали постиженията на тези общества са част от българската история или не са
По отношение на първия въпрос, според общоприетата терминология халколитните общества на територията на днешните български земи са култура, но не и цивилизация. Причината да не бъдат смятани за цивилизация е липсата на писменост… Тук може да се поспори, че нашите предци едва ли са били по-глупави от нас, те просто не са имали нужда от писменост, защото тогава знанията са се предавали устно, а и въпреки това, от тази епоха има открити археологически находки, съдържащи писмени знаци, примерно находките от с.Градешница (Врачанско), с.Караново (Сливенско), а напоследък имаше находка и от с.Рибен (Плевенско).
Аз бих предложил един компромисен термин описващ тези общества – „протоцивилизация“, защото понятието „култура“ е твърде обобщено и абстрактно. Ако запитате Ивайло Дичев или Александър Кьосев какво е култура, те ще ви отговорят, че култура е когато един циганин отиде на пазара да си купи булка… А при халколитните общества по българските земи имаме едно добре развито, йерархично общество, с крепостно строителство, металодобив и металообработка, качествена керамика и не на последно място – добивът на сол, а в онези времена солта е била много ценна и по-скъпа от златото. Така че в случая очевидно имаме нещо повече от цигански пазар за булки, затова смятам термина „протоцивилизация“ за по-подходящ.
По отношение на втория въпрос, дали халколитните общества са част от българската история или не са, аз бях неприятно изненадан, че има хора, които не ги считат за част от нашата история, за тях нашата история започва през 7-ми век със създаването на българската държава, а обществата и народите, живели по нашите земи в предишните епохи са нещо чуждо и едва ли не трябва да се отречем от тях. За разлика от някои самозабравили се привърженици на теорията за автохтонния произход на българите, аз не считам траките, прототраките, както и населението по нашите земи от халколита и неолита за българи, но за мен постиженията на тези общества са част от нашата история и са наше наследство, те не са наследство на някой друг. Ако ние се отречем от това наследство, веднага ще се намерят други, които да си го присвоят, на първо четене се сещам за гърците, да не говорим за „македонците“ :v
Аз зададох следния въпрос в дискусията: „Как биха реагирали в Египет, ако някой им каже, че историята им започва през 7-ми век с арабското завоевание, а постиженията на древноегипетската цивилизация не са техни?“
За съжаление, не получих отговор, защото дискусията беше изтрита, както вече споменах :/
В заключение, ще приложа една статия за халколитните култури по българските земи: